Bony podarunkowe – sprawdź, dlaczego w tym roku to idealny pomysł na prezent pod choinkę

Akcja specjalna Temat tygodnia: Prezentownik
123rf
Zbliża się Boże Narodzenie. W tym roku kupno prezentów nie będzie tak łatwe jak zwykle, a i spędzanie czasu na zakupach wśród innych ludzi, nawet w maseczce, może być niebezpieczne. Jak zatem sprawić radość najbliższym w bezpieczny sposób? Kupmy bon podarunkowy, najlepiej online.

Karty podarunkowe cieszą się rosnącą popularnością zwłaszcza w okresie przedświątecznym. Zakupu można dokonać w sieci, a obdarowany może przełożyć zakupy na bezpieczną przyszłość, albo przynajmniej wtedy, kiedy na zakupach spotka mniej ludzi. W dodatku kupi prezent idealny dla siebie.

O czym trzeba wiedzieć przed zakupem bonu?

Wbrew pozorom nie jest tak, że kupując bon podarunkowy, nie musisz się w ogóle wysilać. Warto poznać, chociaż w części zainteresowania osoby, której chcemy sprawić przyjemność prezentem. Nie wybieramy konkretnego podarunku, ale już asortyment wybranej firmy powinien korespondować z zainteresowaniami lub potrzebami osoby, dla której wybieramy bon.

Gdzie możemy kupić bon podarunkowy?

Karta podarunkowa (bon podarunkowy) to najczęściej karta z nadrukowaną wartością pieniężną, którą można zapłacić w sklepie lub punkcie usługowym zamiast banknotu. Zakres kwot, jak również miejsca, gdzie możemy karty realizować, ustala wystawca karty. Sam bon podarunkowy znajdziemy praktycznie w każdym sklepie kosmetycznym, jubilerskim, sieciówkach odzieżowych, ale też w sklepach budowlanych. Można też w taki sam sposób kupić usługę, np. konkretny zabieg pielęgnacyjny w salonie kosmetycznym. Zanim jednak to zrobimy, sprawdźmy, jak długo będzie ważny bon.

Jak długo ważny jest bon podarunkowy?
Jeśli termin przepadnie, karta przepadnie razem z pieniędzmi. W Polsce nie ma konkretnych zasad, co do terminów ważności kart podarunkowych. Mogą działać przez pół roku, rok, trzy lata, mogą być też bezterminowe. Istotne jest też to czy kartę trzeba aktywować bądź ją rejestrować.

W Polsce podobnie, jak w wielu innych krajach Unii Europejskiej, nie ma przepisów regulujących w tym zakresie, datę ważności określa sprzedawca. Niemieckie bony są zwykle ważne przez trzy lata, w Austrii zaś, jeśli karta wydana jest bezterminowo, zachowuje ważność przez lat 30. W Polsce, we Włoszech i Bułgarii, Belgii, Francji, Estonii, Finlandii, na Węgrzech, Islandii, Grecji czy na Litwie, datę ważności określa sprzedawca. Duńskie i norweskie bony podarunkowe zwykle są ważne przez 3 lata, sprzedawca może skrócić ten okres, jeżeli poinformuje o tym klienta przed zakupem. W Hiszpanii ważność ustala sprzedawca, jeżeli tego nie zrobi, termin na wykorzystanie upływa po 5 latach. Holenderscy sprzedawcy nie mogą wystawiać bonów z terminem ważności krótszym niż rok, chyba że robią to uzasadnionych przyczyn.

W większości państw członkowskich UE, w tym w Polsce, sprzedawca nie ma obowiązku przedłużania ważności karty lub wypłacenia pieniędzy, gdy wygaśnie termin jej ważności. Wyjątkiem jest Dania, w której kupony elektroniczne mogą zostać zwrócone w ciągu pierwszego roku po wygaśnięciu.

Kto może go używać?
W Polsce podobnie jak np. w Belgii, Bułgarii, Danii, Estonii, Grecji, na Węgrzech, Islandii, we Włoszech, na Łotwie, w Luksemburgu, na Malcie i w Holandii karty podarunkowe zwykle nie są spersonalizowane. W Austrii z imiennych kart lub voucherów może korzystać wyłącznie osoba, której nazwisko widnieje na bonie.

Zwroty i reklamacje
Wszystkie te informacje dotyczące bonu znajdziemy na https://konsument.gov.pl. Możemy dowiedzieć się także więcej na temat zwrotów i reklamacji dotyczących bonów. Sprzedawcy często oferują zwrot pieniędzy na karty podarunkowe, które możemy wykorzystać na kolejne zakupy. Nie zawsze jednak musimy się na to godzić.

Jeżeli chcemy odstąpić od zakupu, którego dokonaliśmy w internecie, zwrot pieniędzy powinien nastąpić w tej samej formie, w jakiej dokonaliśmy płatności. W sytuacji, gdy chcemy odstąpić od umowy zakupu w sklepie stacjonarnym, pamiętajmy, że sprzedawcy nie mają obowiązku przyjmować zwrotu. Jest to wyłącznie ich dobra wola. Jeżeli oferują zwrot na kartę podarunkową, mają do tego prawo.

Niezależnie od tego, czy kupiliśmy produkt w Internecie, czy w sklepie stacjonarnym, w przypadku reklamacji towaru, możemy domagać się zwrotu pieniędzy w takiej formie, w jakiej dokonaliśmy płatności.

Partnerzy:
Bar Rybakówka
Stągiewna 7,
80-750 Gdańsk
Telefon: 500-442-217
E-mail: [email protected]

Bee eco - świece sojowe
Tel. 739-299-447
Mail. [email protected]
www.bee-eco.pl
https://www.instagam.com/beeeco.pl/
https://www.facebook.com/beeecopl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto