Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Była polityczna awantura w Radzie Miasta. Jest rondo im. Grassa we Wrzeszczu

Ewelina Oleksy
Życiorys noblisty Güntera Grassa ciągle budzi kontrowersje
Życiorys noblisty Güntera Grassa ciągle budzi kontrowersje Tomasz Bołt
Na sesję gdańskiej rady trafiła uchwała, by imieniem noblisty nazwać rondo we Wrzeszczu. PiS od początku deklarował, że nie zamierza popierać tego wniosku. PO gotowe było na twardą dyskusję i przeforsowało projekt. Rondo we Wrzeszczu nosi od dzisiaj imię Guntera Grassa.

Aktualizacja w czwartek
Rondo we Wrzeszczu nosi imię Guntera Grassa. Uchwała przegłosowana. Za 20 radnych, przeciw 10.
TUTAJ ZOBACZ relację ONLINE z sesji RM Gdańska.

W środę pisaliśmy...
W porządku czwartkowej sesji Rady Miasta Gdańska jest uchwała, by imieniem noblisty nazwać rondo na skrzyżowaniu ulic Aldony i Wajdeloty we Wrzeszczu. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpiła Komisja Kultury. A radni PiS już zapowiadają, że go nie poprą. I przypominają, że Grass zgłosił się do Waffen-SS, „gdzie raczej nie gotował obiadów”.
- Nigdy za Grassem nie przepadałem, mam żal, że tak późno poznaliśmy o nim prawdę. Razi mnie ta grassomania w Gdańsku, w którą zostaliśmy wkręceni - mówi Kazimierz Koralewski, szef radnych PiS.

Temat i kontrowersje wokół pisarza wracają po raz drugi w tym roku. W lutym Rada Dzielnicy Brzeźno wystąpiła z wnioskiem o nadanie nazwy alei Güntera Grassa fragmentowi Trasy Słowackiego na granicy Brzeźna i Wrzeszcza. Już wtedy po stronie PiS słychać było ostry sprzeciw, mimo że z tych planów nic nie wyszło. Teraz jest konkretny projekt uchwały, tyle tylko że ze zmienioną lokalizacją. Jak tłumaczy Marek Bumblis, radny PO i szef Komisji Kultury, miejsce proponowane przez Radę Dzielnicy od niedawna nosi imię Macieja Płażyńskiego. - Dlatego znaleźliśmy inne, w dzielnicy, gdzie Grass się urodził. To rondo jest nieopodal domu pisarza - mówi Bumblis.

Radni PiS wskazują tymczasem, że zgodnie z przepisami, nazwy pochodzące od nazwisk nie powinny być nadawane wcześniej niż po pięciu latach od śmierci upamiętnianej osoby. Ta zasada dopuszcza jednak wyjątki. I w przypadku Grassa, jak wskazuje Bumblis, mowa o właśnie takim wyjątku. - Mamy rok szczególny: 25-lecie podpisania traktatu między Polską a Niemcami o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Grass był współarchitektem tego traktatu, przyjazną osobą dla gdańszczan. I dlatego ten przyspieszony tryb. Jestem przygotowany na twardą dyskusję na sesji, ale myślę, że bardzo łatwo będzie uzasadnić tę propozycję - mówi Bumblis.

Do radnych PiS te argumenty nie trafiają.- Można mówić o wyjątkach, ale chyba nie będziemy stawiać Grassa obok arcybiskupa Gocłowskiego, takie porównanie chyba nie godzi się samym inicjatorom - komentuje Łukasz Hamadyk, radny PiS. - Bo choć Grass był artystą wybitnym, to człowiekiem małym, jako ochotnik zgłosił się do SS i być może strzelał do naszych rodaków. Dla mnie to niepojęte, że hołduje się w Gdańsku takim ludziom, a zapomina się o bardziej zasłużonych. Nadawajmy honory tym, którzy walczyli z nazistami i komunistami, a nie tym, którzy na ochotnika stawali po stronie oprawców - dodaje radny.

Günter Grass rzeczywiście znany był z kontrowersyjnych opinii i politycznych wyborów. Największy skandal wybuchł w 2006 roku, gdy Grass przyznał się do służby w Waffen-SS. Wtedy pojawiły się głosy, że powinno się odebrać pisarzowi honorowe obywatelstwo Gdańska, do czego ostatecznie nie doszło.

- Dla radnych PiS Grass to Niemcy, okupacja i Waffen-SS. Dla mnie to wielki wkład w pojednanie polsko-niemieckie, miłość do Gdańska i wielka literatura. Ale ja czytam książki - komentuje Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Gdańska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto