Byłym rektorem Uniwersytetu Gdańskiego zajmie się ministerstwo nauki. Wszczęto postępowanie dyscyplinarne ws. Jerzego Gwizdały

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Wystąpiły wątpliwości, kto ma zająć się sprawą – UG czy ministerstwo Przemysław Świderski
Ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego wszczęło postępowanie dyscyplinarne w sprawie byłego rektora Uniwersytetu Gdańskiego Jerzego Gwizdały, wobec którego pojawiły się zarzuty o plagiaty. Wcześniej wystąpiły wątpliwości, kto ma zająć się sprawą – uczelnia czy ministerstwo.

Najpierw, 1 października 2020 r. , zastępujący rektora prof. Krzysztof Bielawski powiadomił resor nauki o możliwości popełnienia czynu uchybiającego obowiązkom lub godności nauczyciela akademickiego przez Gwizdałę i złożył wniosek o podjęcie przez ministra stosownych czynności. Pięć dni później Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego stwierdziło, że takie działania powinna podjąć uczelnia (Gwizdała podał się do dymisji, ale jego mandat formalnie nie został jeszcze wygaszony).

W związku z tym prof. Bielawski zwrócił się do Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów o dokumenty w sprawie Gwizdały. Miały one być przekazane uczelnianemu rzecznikowi dyscyplinarnemu do oceny. Tymczasem ministerstwo poinformowało, że jednak wszczęło postępowanie

„W piśmie z 15 października 2020 r. Minister Nauki Szkolnictwa Wyższego powiadomił prof. Krzysztofa Bielawskiego o zleceniu Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Ministra rozpoczęcia postępowania dyscyplinarnego w tej sprawie, celem zbadania zasadności stawianych zarzutów” - czytamy w komunikacie opublikowanym przez biuro prasowe UG.

Pierwszeństwo w prowadzeniu postępowania ma obecnie ministerstwo.

Poza tym, Uniwersytet Gdański - jak podaje biuro prasowe uczelni - wykonał wynikający z art. 304 kodeksu postępowania karnego obowiązek zawiadomienia organów ścigania.

Obecnie Jerzy Gwizdała, który zrezygnował z funkcji rektora, nie pełni żadnych obowiązków związanych z tą funkcją lub pracą nauczyciela akademickiego. Ale, jako że jego mandat formalnie nie wygasł, przysługuje mu nadal wynagrodzenie, wynoszące około 27 tys. zł brutto.

22 października 2020 r. odbędą się na uczelni wybory Uczelnianego Kolegium Elektorów. Wyłoniony z Kolegium Przewodniczący dokona stwierdzenia wygaśnięcia mandatu rektora. Kalendarz wyborczy przewiduje wybór nowego rektora UG do końca listopada.

Uchwała Senatu UG ws. byłego rektora

Dodajmy też, że Senat UG 9 października 2020 r. wydał uchwałę dotyczącą byłego rektora. W dokumencie możemy przeczytać m.in., że poziom i rzetelność badań naukowych są dla społeczności akademickiej UG sprawą najwyższej wagi. Profesorowie deklarują też dochowanie najwyższych standardów staranności, rzetelności i transparentności. Senat zaapelował również, aby oceny pracy byłego rektora nie sprowadzać jedynie do ostatnich wydarzeń. Stwierdził w uchwale, że Gwizdała przez wiele lat pełnił wiele ważnych funkcji na uczelni i przyczynił się do jej rozwoju.

Oto cała treść dokumentu:

Uchwała nr /20 Senatu Uniwersytetu Gdańskiego z dnia 9 października 2020 roku
w sprawie oświadczenia Senatu UG kadencji 2020-2024 w związku z informacjami o możliwości popełnienia czynu uchybiającego godności nauczyciela akademickiego przez dra hab. Jerzego Piotra Gwizdałę, prof. UG.
Poziom i rzetelność badań naukowych są dla społeczności akademickiej Uniwersytetu Gdańskiego sprawą najwyższej wagi. Postrzegamy Uniwersytet, w duchu tradycji europejskiej, nie tylko jako miejsce wytwarzania i przekazywania wąskiej wiedzy specjalistycznej, lecz przede wszystkim jako aktywny ośrodek życia społecznego, dla którego kwestia przestrzegania, utrwalania i kształtowania wartości ma znaczenie fundamentalne. Wierzymy, że kryzys, nawet tak poważny, nie powinien i nie może podważyć tak rozumianej tożsamości Uniwersytetu, a także autorytetu i pozycji jego wielotysięcznej społeczności ludzi nauki, pracowników niebędących nauczycielami akademickimi, doktorantów i studentów. Deklarujemy dochowanie najwyższych standardów staranności, rzetelności i transparentności, dotrzymując w ten sposób wierności misji Uniwersytetu, w przekonaniu, że wyjdziemy z tej trudnej sytuacji wzmocnieni.
Zarzuty w stosunku do byłego już Rektora UG, Jerzego Piotra Gwizdały, należy szczegółowo zweryfikować. Nie lekceważąc bynajmniej wagi i znaczenia materiałów, które pojawiły się w przestrzeni medialnej, dostrzegamy potrzebę rzetelnej, całościowej, pogłębionej analizy wzbudzających wątpliwości publikacji, a także wysłuchania wszystkich stron. Deklarujemy pełną otwartość i gotowość do współpracy w tym zakresie.
Apelujemy, aby oceny pracy byłego Rektora nie sprowadzać jedynie do ostatnich wydarzeń. Jerzy Piotr Gwizdała przez wiele lat pełnił wiele ważnych funkcji w kierownictwie Uczelni, od Dyrektora Administracyjnego poprzez Kanclerza aż do Rektora. Przyczynił się znacząco do uporządkowania stosunków własnościowych, do potężnej rozbudowy bazy lokalowej i technicznej, a także ogólnego rozwoju naszej Uczelni w ostatnich latach. Piętnując przewiny, nie zapominajmy o zasługach.
Dokument podpisał Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką prof. dr hab. Krzysztof Bielawski

Już od lipca zmiany w 300 plus?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie