Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Trójmiasto będziemy zwiedzali wirtualnie?

Patryk Szczerba
Patryk Szczerba
Czy możliwy jest wirtualny spacer po Trójmieście? Na razie czynione są przymiarki. Niewykluczone jednak, że za kilka lat taki sposób zwiedzania aglomeracji stanie się powszechny.

Mało kto wie, że w sieci można już zobaczyć próbki możliwości, jakie daje wirtualne przemieszczanie się po niektórych miejscach Trójmiasta. W internecie dostępny jest m.in. wirtualny spacer po średniowiecznym grodzie w Sopocie realizowany dla Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Na realizację czekają też inne projekty, jednak nie brakuje przeszkód.

- Wizualizacje interaktywne, które robi nasza firma na razie realizowane są w niewielu miejscach w Polsce i na świecie, z powodu niezbyt jeszcze doskonałych narzędzi potrzebnych do ich realizacji oraz dość złożonego procesu produkcji takich aplikacji - tłumaczy Rafał Pankowski z firmyrapan.pl.

Wizualizacja Grodziska w Sopocie.


Gdańsk chętny do współpracy

Firma jest w trakcie realizacji wizualizacji gdyńskiego budynku Sea Towers wraz z najbliższym otoczeniem. - Niedawno zgłosił się do nas Gdańsk z zapytaniem o możliwość wykorzystania tego rodzaju aplikacji do tworzenia systemu identyfikacji przestrzennej - informuje Rafał Pankowski.

Rafał Pankowski nie wyklucza, że istniałaby możliwość zrealizowania spaceru po trójmiejskiej aglomeracji, choć byłoby to zadanie szalenie ambitne, wymagające zatrudniena sztabu grafików i programistów - Oczywiście jest realne, by przedstawić na monitorze dany wycinek miasta, tak jak chociażby budynek Sea Towers wraz z jego otoczeniem. Ogarnięcie całości jest aktualnie nie do zrealizowania - zaznacza.

Wykonanie wizualizacji interaktywnych nie jest łatwe. - Najpierw, w zależności od przyjętego poziomu dokładności należy wymodelować otoczenie i budynki albo odtworzyć je za pomocą zdjęć z terenu. Kolejny etap to programowanie interakcji oraz interfejsu użytkownika, gdyż wirtualny spacer to nie tylko chodzenie i oglądanie, ale też możliwość np. uzyskania informacji o obiektach - podkreśla Pankowski.

Projekt wizualizacji Nabrzeża w Gdyni.


Wirtualny spacer wciąż nie dla wszystkich
Wirtualny spacer można porównać do typowych gier 3D, gdzie gracz wciela się w bezpośrednio w postać głównego bohatera.

Niestety, jak przyznaje Pankowski, taka forma zwiedzania może być trudna dla posiadaczy starszych komputerów. - Do sprawnego poruszania się w zaprojektowanym przez nas wirtualnym świecie potrzebny jest w miarę dobry komputer - opowiada. Dodaje, że główną przeszkodą w realizacji najbardziej ambitnych projektów są czas i pieniądze.

- Z pewnością teraz jest właściwy czas, by rozpocząć dyskusję na ten temat, by we właściwym momencie w przyszłości mieć gotowe realizacje. Jesteśmy w momencie przełomowym, w którym są już zaawansowane technologie i powszechne stają się szybkie komputery. Bardzo możliwe, że za kilka lat poziom naszej informatyzacji wzrośnie na tyle, że takie zwiedzanie i promowanie miasta będzie czymś normalnym - kończy Pankowski.

Sopot wirtualny od dawna

- Na stronie internetowej Sopotunasze miasto można zwiedzać za pomocą komputera już od kliku lat - informuje Magdalena Jachim, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Sopot.

W internecie każdy może zobaczyć najważniejsze miejsca miasta, oglądając ich zdjęcia, mając mozliwość przybliżania i oddalania obrazu, obserwując go z każdej perspektywy.

- Taki sposób promocji i zwiedzania miasta był nowatorskim pomysłem. Oczywiście teraz technika komputerowa jest duzo bardziej zaawansowana - dodaje Jachim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto