Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Nauki w Centrum Hewelianum w Gdańsku. Zaraźmy się pasją do odkrywania świata

Redakcja
Od 11 do 12 września uczniowie gimnazjów i szkół ...
Od 11 do 12 września uczniowie gimnazjów i szkół ... Archiwum MM / mat. prasowe
Od 11 do 12 września uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych będą mogli skorzystać z darmowych warsztatów naukowych.

W trakcie Dni Nauki w Centrum Hewelianum stypendyści Fahrenheita podzielą się naukową pasją z gimnazjalistami i uczniami szkół ponadgimnazjalnych. Młodzi dowiedzą się  np. czy nieskończoności mogą mieć rozmiar, czym jest biomimetyka i przekonają się jaki potencjał tkwi w druku 3D. Zobaczą także jak projektuje się kostiumy. Stypendium Naukowe Prezydenta Miasta Gdańska im. G. D. Fahrenheita umożliwia najzdolniejszym absolwentom szkół średnich z Gdańska, studiowanie na prestiżowych uczelniach za granicą.

Zobacz: Ustaw przerzutkę na Sopot i jedziemy [zdjęcia]
Wszystkie wykłady i warsztaty w ramach Dni Nauki są darmowe, ale liczba miejsc jest ograniczona, dlatego trzeba szybko się zapisywać, ponieważ obowiązuje kolejność zgłoszeń. Zapisy pod numerem tel.: (58) 742 33 52

Sprawdź: "Babskie popołudnie" na gdańskiej Letnicy, czyli rozmowy przy biżuterii

Dni Nauki w Centrum Hewelianum. Program


11 września (czwartek)

Miejsce: Sala Skłodowskiej – Curie w Laboratorium w Zespole Poterny do Niskiego Czoła Kurkowego.

- Godz. 9 i 10.30 (90 minut) - Druk 3D: wydrukuj sobie...wszystko!; Aleksandra Kozawska - absolwentka Wzornictwa Przemysłowego na University College London. Drukarki 3D drukują wszystko ze wszystkiego: z plastiku, z czekolady, z metalu, z cementu, z księżycowych skał, z białek. Zajrzyj w świat technologii przyszłości, dostępnej na wyciągnięcie myszki.
Czas trwania: ok. 90 min.

- Godz. 12 i 13 (45 min.) - Origami w architekturze; Katarzyna Lewandowska - studentka architektury, Cardiff University w Wielkiej Brytanii. Origami, sztuka Dalekiego Wschodu to tworzenie form przestrzennych z kartki papieru. Uczestnicy warsztatów przekonają, jak prostą i przyjemną sztuką jest orgiami, składając swoje własne dzieło.

12 września (piątek)
Miejsce: Sala Skłodowskiej – Curie w Laboratorium w Zespole Poterny do Niskiego Czoła Kurkowego

- Godz. 9 i 11 - Stwórz własny kostium; Kalina Konieczny - Studentka projektowania kostiumu i scenografii, Uniwersytet Artystyczny w Bournemouth. Co odróżnia kostium od ubioru? Jak skonstruować postać poprzez ubiór, czyli warsztat projektanta kostiumu.

11 i 12 września (czwartek i piątek)
Miejsce: w namiocie na Majdanie

- Godz. 9 - Wchodzi nieskończona liczba matematyków do baru: rzecz o zbiorach nieskończonych; Samuel Kozłowski - student 2. roku matematyki na University of Cambridge. Czy nieskończony zbiór liczb całkowitych jest większy od zbioru liczb naturalnych? Czym jest rozmiar, a czym nieskończoność? Kilka przykładów na to, jak zadając oczywiste pytania można dojść do nieoczywistych odpowiedzi.

- Godz. 10 (45 min.) - Z kamerą na Marsie; Aleksander Spychała - student mechaniki i mechatroniki, University of Southampton w Wielkiej Brytanii. Elektronika i robotyka odgrywają coraz większą rolę na Ziemi i poza nią. Żadnemu człowiekowi nie udało się dotychczas postawić stopy na Czerwonej Planecie, ale wiemy o niej coraz więcej. Uczestnicy zobaczą, jak za pomocą matematyki można porozumieć się z komputerem oraz wytłumaczyć mu, jak ma interpretować dane zarejestrowane przez kamerę.

- Godz. 11 (45 min.)- Stephen King, zaraźliwe samobójstwa i opinia publiczna: wpływ środków masowego przekazu na człowieka; Agnieszka Rześniowiecka - studentka psychologii, University of Birmingham w Wielkiej Brytanii. Dlaczego przypadek jednej dziewczynki w Hong Kongu spowodował epidemię anoreksji? Jak można zmienić opinię na temat partii politycznych, przeglądając Facebooka?

- Godz. 12 (45 min.)- Co mają ze sobą wspólnego wieloryb i turbina wiatrowa? Wykład o biomimetyce; Anna Sadowska - studentka inżynierii mechanicznej, University of Warwick w Wielkiej Brytanii. Czym jest biomimetyka i jakie ma znaczenie w nowoczesnym świecie? Uczestnicy zajęć dowiedzą się, na czym wzorował się Mercedes-Benz projektując jeden ze swoich modeli samochodu oraz poznają fakty z pogranicza biologii i inżynierii.

- Godz. 13 (45 min.) - Biały, niebieski, złoty – najważniejsze kolory w sztuce?; Milena Rudzińska - studentka historii sztuki, Universitat de València w Hiszpanii. Sztuka potrafi przyciągać każdego z nas w sposób niewytłumaczalny - kształty, figury, formy czy postaci mogą mieć niemal magnetyczną siłę. Nic nie może jednak równać się z mocą, jaką nadaje dziełu sztuki kolor.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto