MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Aleksandra Dulkiewicz została zaprzysiężona na prezydenta miasta. Kto zastąpi Piotra Borawskiego?

OPRAC.: KK
Aleksandra Dulkiewicz została zaprzysiężona na prezydenta miasta. Kto zastąpi Piotra Borawskiego?
Aleksandra Dulkiewicz została zaprzysiężona na prezydenta miasta. Kto zastąpi Piotra Borawskiego? Karolina Misztal
Wybrana w tegorocznych wyborach na prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz została zaprzysiężona we wtorek na pierwszej sesji Rady Miasta Gdańska. Przewodniczącą miejskiej rady została Agnieszka Owczarczak, reprezentująca Koalicję Obywatelską.

Uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska, podczas której została też zaprzysiężona prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz, odbyła się we wtorek w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta. W trakcie posiedzenia ślubowanie złożyli nowo wybrani radni, dokonano wyborów władz rady – przewodniczącego i trzech zastępców oraz zaprzysiężono prezydent Dulkiewicz, która będzie sprawowała tę funkcję po raz drugi z rzędu.

Przewodniczącą rady ponownie została wybrana Agnieszka Owczarczak (KO). Na wiceprzewodniczących rady wybrano: Piotra Dzika (Wszystko dla Gdańska), Karola Rabendę (PiS) oraz Mateusza Skarbka (KO).

Po zaprzysiężeniu Aleksandra Dulkiewicz podziękowała mieszkańcom za poparcie w tegorocznych wyborach i pogratulowała nowo wybranym radnym. Przypomniała również, że 5 lat temu, składając przysięgę, mówiła, iż sytuacja gospodarcza Gdańska jest dobra.

- Dziś już wiemy, że po pandemii, po ośmioletniej polityce rządu centralnego, nieprzychylnej lokalnym wspólnotom, w trakcie wojny za naszą wschodnią granicą i przybyciu licznych przychodźców, wreszcie w obliczu konfliktów zbrojnych w wielu zakątkach świata, ale także zagrożeń, których być może jeszcze nawet dzisiaj nie znamy, nic nie jest stałe i nic nie jest pewne – mówiła Aleksandra Dulkiewicz.

Podkreśliła, że nie ma wątpliwości, że umiejętność przystosowywania polityki miejskiej do zmieniającej się sytuacji globalnej to jedno z największych wyzwań, jakie przed nią stoją w najbliższych latach.

Jak stwierdziła, „na każdą kwestię trzeba spojrzeć z wielu punktów widzenia, uwzględnić różne racje, rozważyć wszystkie za i przeciw, widzieć różnorodnych ludzi, a nie tylko procesy”. Podkreśliła, że "uważność" musi być przymiotem polityki miasta takiego jak Gdańsk.

- Gdzie szanujemy wolność, różnorodność, a jednocześnie troszczymy się o siebie wzajemnie, w imię solidarności. Dlatego proszę dziś koalicję i opozycję o twórczą współpracę. Wspierajmy się twórczo, merytorycznie, ale szanujmy się wzajemnie – mówiła prezydent Gdańska.

Pierwszą uroczystą sesję Rady Miasta Gdańska poprzedziła modlitwa międzywyznaniowa w intencji gdańszczanek i gdańszczan, która odbyła się w Bazylice Mariackiej.

W tegorocznych wyborach samorządowych stowarzyszenie Wszystko dla Gdańska startowało ze wspólnej listy z Koalicją Obywatelską. Zdobyli 25 mandatów w 34 osobowej radzie (KO - 14 radnych, WdG - 11 radnych), Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło 8 radnych, natomiast jedną radną - Jolantę Banach będzie miał komitet "Wspólna Gdańska Droga 2050", w skład którego wchodziły: Polska 2050 Szymona Hołowni, Nowa Lewica i ruchy miejskie. W poniedziałek przedstawiciele stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska poinformowali, że radna Banach dołączy do ich klubu w miejskiej radzie.

Nadal nie jest jasne, kto będzie pełnił funkcję wiceprezydentów Gdańska, zwłaszcza po rezygnacji przewodniczącego miejskich struktur Platformy Obywatelskiej Piotra Borawskiego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Aleksandra Dulkiewicz została zaprzysiężona na prezydenta miasta. Kto zastąpi Piotra Borawskiego? - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto