Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Gdańszczanie oddali im hołd przy Pomniku Kindertransportów

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Jutro Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Gdańszczanie oddali im hołd przy Pomniku Kindertransportów
Jutro Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Gdańszczanie oddali im hołd przy Pomniku Kindertransportów Jakub Steinborn
W rocznicę wyzwolenia więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau ludzie na całym świecie jednoczą się w pamięci o zamordowanych tam ofiar. Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu wypada 27 stycznia. Dzień wcześniej w Gdańsku przy pomniku Kindertransportów przy Dworcu Głównym PKP zgromadzili się przedstawiciele samorządu, Gminy Żydowskiej oraz mieszkańców miasta.

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

- Popatrzmy na te dzieci. Rodzice pewnie szyli im nową bieliznę, w małe walizeczki spakowali najpotrzebniejsze rzeczy, w kieszenie upchnęli liściki z nazwiskami przodków i czułymi słówkami. Sto trzydzieścioro gdańskich dzieci pochodzenia żydowskiego 85 lat temu opuściło swoich najbliższych i wyruszyło z tego gdańskiego dworca w nieznane, aby ratować życie - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska wskazując na pomnik. - Nie wolno nam zapomnieć, że zło wciąż dzieje się w ludziach i między ludźmi. Rośnie i pęcznieje, gdy my na to pozwalamy. Nie trzeba przykładać ręki, wystarczą ciche przyzwolenie i bierna akceptacja - podkreślała.

ZOBACZ TAKŻE: Wzloty i upadki gdańskiego samorządu. Przyszła pora na podsumowania

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony w 2005 roku przez zgromadzenie ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wyznaczono nim 27 stycznia, czyli rocznicę wyzwolenia więźniów z niemieckiego obozu zagłady Auschwitz - Birkenau.

- Ten dzień został uznany za symboliczny koniec ludobójstwa i eksterminacji narodu żydowskiego. Ludobójstwa zaplanowanego, usankcjonowanego i wprowadzonego w czyn przez hitlerowskie władze - podkreślał Jacek Labijak z Fundacji Kultury Zbliżenia.

"Nie mamy prawa zapomnieć"

Lokalizacja również nie jest przypadkowa. Pomnik Kindertransportów upamiętnia akcję ewakuacji żydowskich dzieci z Wolnego Miasta Gdańska w przededniu II wojny światowej. Wówczas w okresie od maja do września 1939 roku Wielka Brytania przyjęła prawie 10 tys. dzieci i młodzieży do 17 roku życia z hitlerowskich Niemiec oraz okupowanych bądź zagrożonych okupacją Austrii, Czechosłowacji, i Polski. Z Gdańska społeczności żydowskiej udało się ewakuować 130 dzieci.

- W przededniu Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu trzeba wspomnieć te historie, bo one wciąż uczą, że zło nie zdarza się tylko gdzieś daleko, ale dzieje się na sąsiedniej ulicy, za ścianą, w sercu człowieka - dodała prezydent Aleksandra Dulkiewicz.- Naszą rękojmią jest pamięć. Nie mamy prawa zapomnieć o tych milionach pomordowanych. Nie wolno nam też zapomnieć, że zło wciąż dzieje się w ludziach i między ludźmi. Rośnie i pęcznieje, gdy my na to pozwalamy. Nie trzeba przykładać ręki, wystarczą ciche przyzwolenie i bierna akceptacja.

ZOBACZ TAKŻE: Pogoda na weekend 26-28 stycznia. Czy silny wiatr się utrzyma? Sprawdzamy!

W uroczystości udział brał również Michał Rudzki, wiceprzewodniczący Gminy Żydowskiej w Gdańsku. On także nawiązywał do Pomnika Kindertransportów. Zwrócił też uwagę na skalę holokaustu i smutną prawdę o tej zbrodni.

- Istnieją setki tysięcy świadectw i dokumentów opisujących tę okrutną zbrodnię. Znamy nazwiska scenarzystów i reżyserów holokaustu. To, czego nie znamy, czego nie jesteśmy w stanie ogarnąć rozumem i wyobraźnią to nazwiska sześciu milionów Żydów, ofiar "shoah". Każda z tych cyfr to konkretna osoba: dziecko, kobieta, dziewczyna, chłopak, mężczyzna, starzec czy niemowlę - mówił wiceprzewodniczący.

Po przemówieniach odmówiono modlitwę i zapalono znicze dla upamiętnienia ofiar.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto