Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ECEKON - nowy wymiar integracji niepełnosprawnych

Janor
Janor
Od kilku lat Europejski Centrum Edukacji Kulturalnej Osób Niepełnosprawnych jest organizatorem koncertów otwartych dla wszystkich mieszkańców Trójmiasta. Jest to wyjątkowe zjawisko. Środowisko osób niepełnosprawnych zaprasza na koncerty, jest współuczestnikiem życia kulturalnego.

Niepełnosprawność kojarzy się potrzebą wsparcia, pochylenia się nad nieszczęściem, jednym słowem z litością. ECEKON oferuje możliwość posłuchania dobrej muzyki i uczestniczenia w wydarzeniu kulturalnym bez konieczności jakiegokolwiek litowania się. Sam fakt obecności na koncercie jest uczestniczeniem w integracji.     

Praca u podstaw

Europejskie Centrum Edukacji Kulturalnej Osób Niepełnosprawnych na codzień prowadzi mało efektowną pracę u podstaw, polegającą na nauce osoby niepełnosprawne gry na instrumentach. Co 2-3 miesiące organizuje również koncerty otwarte dla szerokiej publiczności, w trakcie których osoby niepełnosprawne i pozostali mieszkańcy Trójmiasta mogą wspólnie posłuchać muzyki. Najbliższy, XII Koncert Umuzykalniający - "Akordeon, akordeoniści, muzyka akordeonowa" odbędzie się w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Gdańsku Wrzeszczu, w sobotę 25 września 2010 r. o godzinie 11.00.

Każdy tego typu koncert ma formę poranka muzycznego, na którym jest prezentowany inny rodzaj muzyki. Występują adepci sztuki muzycznej i wysokiej klasy artyści rrójmiejskiego środowiska muzycznego, wirtuozi, soliści oraz nauczyciele i uczniowie trójmiejskich szkół.

Podczas najbliższego koncertu zaprezentuje się Zespół Akordeonowy pod kier. Pawła Pińskiego z ZSM w Gdańsku Wrzeszczu. Zespół wykona różne rodzaje muzyki w aranżacji na akordeon - między innymi muzyka filmowa z przedwojennych polskich filmów.

ECEKON jest unikalnym w skali kraju programem kształtowania samodzielności osób niepełnosprawnych intelektualnie. Projekt ten jest prowadzonym już trzeci rok. Drogą do osiągnięcia samodzielności jest nauka gry na instrumentach akustycznych oraz wdrożenie do udziału w działalności kameralnych, zróżnicowanych w składzie i profilu artystycznym zespołów muzycznych. Nauka obejmuje osoby z niepełnosprawnością, które uczą się na sakshornie, trąbce, saksofonie, fortepianie, keyboardzie, kontrabasie, wiolonczeli, na cytrze, harfie czy gitarze, na fletach prostych i akordeonie. Kolejnym etapem jest założenie kilku zespołów kameralnych o różnym składzie, i stworzenie warunki do amatorskiego muzykowania.

Plan ten, jakże opozycyjny wobec współczesnej kultury medialnej, ma przywrócić autentyczność i bezpośredniość kontaktów między ludźmi, bowiem osoba niepełnosprawna intelektualnie w pierwszym rzędzie takiego kontaktu potrzebuje. Potrzebuje go dla swego ustawicznego rozwoju i samodzielnego, aktywnego życia wśród wielu różnych osób.

Program pracy ECEKON oparty jest na wieloletnich doświadczeniach zdobytych w trakcie działalności Orkiestry Vita-Activa. Orkiestra od ponad 15 lat działa w Gdańsku. Skupia osoby dorosłe, w tym osoby niepełnosprawne intelektualnie, ich rodziców oraz wolontariuszy i sympatyków, którzy wspólnie realizują swoje zainteresowania muzyką. W orkiestrze gra 30-40 osób, które grają na ksylofonach, dzwonkach, metalofonach i na kilkudziesięciu innych instrumentach perkusyjnych, nadających wykonywanej muzyce wiele bogactwa kolorystycznego i wyrazowego. Zespół wykonuje muzykę dawną i współczesną o różnorodnej stylistyce, między innymi utwory Bacha, Beethovena, Chopina, Bernsteina, Griega, Foerstera, Rekhina. Koncerty orkiestry ukazują słuchaczom piękno muzyki kreowane przez zespół ludzi o różnych możliwościach.

Orkiestra stała się emisariuszem starań o samodzielność osób niepełnosprawnych intelektualnie w środowisku gdańskim, w Polsce i Europie. Zespół ma na swoim koncie liczne koncerty w kraju i za granicą m.in. w Niemczech, Francji i Włoszech. Należy zwrócić uwagę, że trakcie wieloletniej działalności orkiestry powstało grono współpracowników, wolontariuszy, byłych członków oraz sympatyków orkiestry, którzy tworzą środowisko skupione wokół orkiestry chętnie uczestniczących w jej koncertach.

Podobny charakter integracyjny miłośników muzyki ma również działalność ECEKON-u .
Oprócz działalności typowo edukacyjnej prowadzi działalność kulturalną popularyzującą muzykę i jednocześnie integracyjną osób niepełnosprawnych przez wspólne organizowanie i uczestniczenie w wydarzeniach kulturalnych. W ramach koncertów umuzykalniających, których współorganizatorem są osoby niepełnosprawne mogą zaprezentować się artyści sztuki muzycznej Trójmiasta.

Koncerty te są skierowane do szerokiej rzeszy słuchaczy, niezależnie od wieku, sprawności czy wykształcenia muzycznego. Na wszystkie koncerty umuzykalniające wstęp jest bezpłatny. Niewątpliwą atrakcją koncertów organizowanych przez ECEKON jest sympatyczna atmosfera wynikająca ze sposobu prowadzenia koncertów przez dr Ryszarda Popowskiego. Każdy występ poprzedzony jest prezentacją artysty, instrumentu, utworu lub kompozytora. Dodatkowo podczas koncertów można zauważyć więzi jakie powstają między publicznością i występującymi, widownia często żywo reaguje na popisy artystów.

Organizatorami koncertów są: Zespół Szkół Muzycznych w Gdańsku, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gdańsku i ECEKON. Program współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz PFRON.

Czytaj codziennie: MMTrojmiasto.pl/Kultura

Koncert akordeonowy w Gdańsku

start: 25 września (sobota), godz. 11.00
miejsce: Zespół Szkół Muzycznych, Gdańsk - Wrzeszcz - ul. Dmowskiego 16b
wstęp: wolny
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto