Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ELSA: o własności intelektualnej i nie tylko

Redakcja
Przez pięć dni na Uniwersytecie Gdańskim specjaliści w różnych dziedzinach dyskutowali o tym co w prawie własności intelektualnej jest ważne dziś, ale także co było istotne jeszcze kilka lat temu. Nie obyło się także bez rozmów o stanie dzisiejszego świata.

Konferencja "Main Trends in Intellectual Property Law" odbywała się w dniach 13-17 maja na terenie Kampusu Oliwa Uniwersytetu Gdańskiego, na Wydziale Nauk Społecznych oraz w Bibliotece Gdańskiej. Zaproszeni goście z całej Europy nie tylko brali udział w dyskusjach i wykładach, ale także zwiedzali Gdańsk, Gdynię i Sopot.

- Projekt stanowił ewaluację Międzynarodowego Programu Wiodącego - powiedziała nam Agata Plutowska, prezes gdańskiego oddziału ELSA. - Jest on realizowany w ELSA na wszystkich poziomach działalności Stowarzyszenia: lokalnym, krajowym i międzynarodowym. Konferencja miała na celu wskazanie trendów w dziedzinie prawa własności intelektualnej, która jest obecnie tematem przewodnim Programu - wyjaśnia jedna z organizatorek.

Dyskusje i integracja

Ważna była także integracja pomiędzy członkami polskiego oddziału ELSA ze studentami i doktorantami z innych krajów. Zaowocować to ma w przyszłości kolejnymi konferencjami i ponadnarodowymi spotkaniami.

- Dyskusje trwały jeszcze długo po opuszczeniu gmachu Wydziału Nauk Społecznych UG, na którym odbywała się konferencja, podczas imprez integracyjnych oraz uroczystego bankietu, stanowiącego podsumowanie zjazdu - kontynuuje Agata Plutowska.

Konferencja została podzielona na cztery panele tematyczne. I tak, od czwartku trwały dyskusję kolejno o: prawach autorskich, znakach towarowych, patentach oraz własności intelektualnej i prawach człowieka. Udało się zaprosić wielu znamienitych gości, którzy zechcieli podzielić się ze zgromadzonymi swoim doświadczeniem oraz wiedzą na dany temat. Największe zaciekawienie wzbudził pierwszy panel traktujący o prawach autorskich.

Najciekawsze prawa autorskie

- Prawo autorskie to zawiła kwestia - mówiła pierwszego dnia Dr Silke von Lewinski z Max Planck Institute for Intellectual Property w Monachium. - Ale jest o tyle ciekawe, że dotyka wielu aspektów naszego życia, także tego codziennego, bowiem codziennie używamy internetu, ściągamy z niego pliki czy sami je publikujemy. Trzeba mieć sporą wiedzę, żeby móc odróżnić co nam wolno, czego nam nie wolno a na co nikt nie zwraca uwagi - dodał zaproszony gość.

Oprócz wspomnianej wyżej doktor, w Gdańsku gościli najznakomitsi przedstawiciele nauki prawa z całej Europy, m.in. Dr. Jens Gaster z Komisji Europejskiej, Isabel Auría Lansac z Europejskiego Urzędu Patentowego, Dr Duncan Matthews z Uniwersytetu Qeen Marry z Londynu oraz przedstawiciele innych europejskich organizacji i prawnicy z Polski. Na konferencji zawitali również studenci z Niemiec, Finlandii, Czech i Ukrainy oraz oczywiście z Polski.

Wolność kultury i kultura wolności

Ostatniego dnia konferencji odbyła się debata prowadzona przez współorganizatora "Main Trends in IP Law", czyli stowarzyszenie Gdansk2016. Wymiana zdań, która obracała się wokół jej tematu, "Wolność kultury, kultura wolności", dotykała kontrowersyjnych kwestii dotyczących wolności kultury w Polsce, uregulowań prawnych wolności wypowiedzi, cenzury oraz granic swobody artystycznej.

- Debata naszego partnera była niezmiernie interesująca ze względu na obecność nie tylko studentów prawa i młodych prawników z Polski, ale również z Europy - zaznaczyła Agata Plutowska. - Sukces tej konferencji nie byłby możliwy bez pracy wielu wspaniałych osób,  przede wszystkim koordynatorów, czyli Joanny Jurak i Jędrzeja Sołowija. Nieocenionym wsparciem była również pomoc dr. Macieja Barczewskiego z Wydziału Prawa i Administracji UG, opiekuna merytorycznego projektu - zakończyła prezes gdańskiej ELSA.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto