Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Euro 2012: Korki w Gdańsku będą nieuniknione

Jacek Wierciński
Tomasz Bołt
Bezwzględnie wyłączona z ruchu znaczna część ul. Marynarki Polskiej, otwarte tylko dla posiadaczy niespełna tysiąca wjazdówek i komunikacji miejskiej fragmenty ul. Słowackiego oraz całe ulice Kochanowskiego, Kościuszki, Jana z Kolna i Wały Piastowskie - takie utrudnienia w związku z meczami przewidują gdańscy urzędnicy.

Największe problemy w dniach spotkań - 10, 14, 18 i 22 czerwca czekają mieszkańców Nowego Portu i Letnicy. Główna, prowadząca do dzielnic z centrum miasta ul. Marynarki Polskiej tuż po porannych godzinach szczytu stanie się bowiem między ulicami Uczniowską a Reja tzw. strefą ostatniego kilometra. Dla normalnego ruchu zamknięty będzie także fragment ul. Słowackiego, od krzyżówki z ul. Chrzanowskiego do al. Grunwaldzkiej.

NASZ SERWIS O EURO 2012 W GDAŃSKU

Na cztery godziny przed każdym meczem, czyli trzykrotnie na kwadrans przed godz. 17 i raz o godz. 14, na dziewięć godzin otwarte tylko dla służb obsługujących stadion, komunikacji miejskiej i posiadaczy przepustek, zamknięte dla ruchu zostaną także ulice Jana z Kolna, Wały Piastowskie i okolice ul. Twardej. Podobnie stanie się z ul. Czarny Dwór (od al. Hallera) i jedną jezdnią al. Jana Pawła II - to będzie awaryjna droga, łącząca stadion ze szpitalem. Samochody wrócą tam dopiero po dziewięciu godzinach.

- Przewidujemy 700-1000 przepustek dla mieszkańców zamkniętych obszarów, zamiast zapowiadanych wcześniej 2 tysięcy, bo zmieniliśmy koncepcję i na ulicy Słowackiego, między ulicami Trawki a Chrzanowskiego, ruch będzie się odbywał normalnie - tłumaczy Tomasz Wawrzonek z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, który opracowywał projekty komunikacji na Euro 2012.

UKRAIŃSKIE STADIONY GOTOWE NA EURO 2012

Dyrektor ZDiZ Mieczysław Kotłowski podkreśla, że wjazdówki mieszkańcy otrzymają na czas, bo miasto kontaktuje się w tej sprawie z administratorami budynków, a mieszkańcy odbiorą dokumenty w BOM. Zaznacza jednak, że na przepustki nie mogą liczyć firmy znajdujące się na terenie zamkniętym dla ruchu. - Jesteśmy na etapie ustalania adresów wszystkich 850 podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na tych terenach. Chcemy, by w dniach meczów mogły skorzystać z alternatywnej infrastruktury, na przykład na terenie portu - mówi.

TRZYDZIEŚCI ROWERÓW I POSIŁKI Z POLSKICH PRODUKTÓW DLA TURYSTÓW Z NIEMIEC

Mieszkańcy, którzy będą mieli wjazdówki, także muszą się liczyć z utrudnieniami. - Jeśli ulicą będzie szedł zwarty tłum kibiców, to nawet przepustki nie gwarantują, że w dane miejsce wjedziemy od razu - zaznacza Kotłowski.

W sprawnej komunikacji pomóc mają także policjanci, ręcznie sterujący ruchem w newralgicznych punktach. Władze miasta liczą na zrozumienie gdańszczan, pomóc ma w tym specjalna ekspozycja przygotowana w jednej z hal podczas Gdańskich Targów Turystycznych, które się odbędą 13-15 kwietnia.

- Chcemy prowadzić z mieszkańcami dialog i przekonywać, że impreza to bardzo pozytywne doświadczenie, choć dla wielu gdańszczan także zwyczajny dzień pracy - mówi wiceprezydent miasta Andrzej Bojanowski.

Urzędnicy utworzyli specjalny zespół, złożony z przedstawicieli policyjnej drogówki, SKM, PKP, ZTM, ZDiZ oraz Straży Miejskiej. Chcą, by kibiców na mecze dowiozła przede wszystkim komunikacja publiczna. - Zwyciężyły te pomysły, które z powodzeniem udało się zrealizować w przypadku koncertu Jeana Michela Jarre'a czy meczu Polska - Niemcy. Ważne jest, by płynnie odbierać kibiców z przystanków, to nie udało się na koncercie Tiny Turner w Sopocie - zaznacza Kotłowski. - Jesteśmy w trakcie dogrywania szczegółów rozwiązań w razie sytuacji awaryjnych.

GDZIE BĘDĄ SPALI KIBICE?

Jak wyglądają plany transportu tysięcy kibiców? - Na lotnisku będą na nich czekać podstawione autobusy, które nie będą miały sztywnych rozkładów. Ruszą wtedy, kiedy pojawią się pasażerowie - wyjaśnia Sebastian Zomkowski, zastępca dyrektora ZTM. - Kolejne autobusy zabiorą pasażerów z parkingu utworzonego przy CH Auchan i jeśli wykorzystanie tych także będzie konieczne - przy RŽnku oraz w Osowej - informuje.

Z centrum miasta kibice dojadą na stadion SKM, która w ciągu godziny przewieźć tam może nawet ponad 10 tys. ludzi, oraz dedykowanym tramwajem, który pojedzie wyłączoną dla normalnego ruchu ul. Jana z Kolna. Wtedy jednak muszą się liczyć z dłuższym spacerem na PGE Arenę z węzła Kliniczna.

Zarówno SKM, jak i ZTM zapowiadają, że zawczasu chcą zadbać o odpowiednie rezerwy pojazdów w razie niespodziewanych utrudnień. - Cały czas uczymy się, że na mecze trzeba przychodzić z wyprzedzeniem, widać to na kolejnych spotkaniach Lechii, na szczęście na Euro zagrają u nas narody, które już zdążyły się do tego przyzwyczaić - ocenia wiceprezydent Bojanowski.

CO KOLEJ SZYKUJE NA EURO 2012?

Kibicom przybyłym na gdańskie mecze w orientacji pomóc ma sztab prawie 600 wolontariuszy, z których część trafi do Gdyni i Sopotu, a także specjalne oznaczenia przygotowane w porozumieniu z UEFA. Przed mistrzostwami znajdą się na słupach ze znakami drogowymi i sygnalizacją świetlną.

Urzędnicy przekonują, że w dniach meczów miasta nie czeka paraliż. Ma nad tym czuwać specjalny sztab, złożony z przedstawicieli służb porządkowych i spółek odpowiadających za komunikację. Ponadto już teraz trwa przygotowywanie czarnych scenariuszy na wypadek pożaru, awarii instalacji podziemnej czy wstrzymania dostaw energii w dniu meczu.

UŁATWIENIA DLA KIBICÓW W TRAKCIE EURO 2012

Kotłowski podkreśla, że liczy na sprawny ruch w dniach meczów. - Mam nadzieję, że uda się nam sprawnie zorganizować komunikację, tak jak w przypadku meczu Polska - Niemcy, kiedy normalny ruch udało się przywrócić już 45 minut po zakończeniu spotkania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto