Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Muzyki Inspirowanej Folklorem Dźwięki Północy zakończony

Maciej Czarniak
Maciej Czarniak
W niedzielę dobiegła końca trzydziesta edycja Festiwalu Muzyki Inspirowanej Folklorem Dźwięki Północy.

W tym roku Dźwięki Północy odbyły się pod hasłem "Panorama Norweska" i poświęcone były w całości kulturze Norwegii. W ramach festiwalu odbyły się koncerty plenerowe, klubowe, kameralne, a także jeden w kościele św. Jana. Wszystkie one miały za zadanie przybliżyć nam folkową scenę norweską i pokazać jej niezwykłe bogactwo i różnorodność dźwięków.

Mogliśmy usłyszeć więc nietuzinkowy norwesko-polski projekt Seabridge, przygotowany we współpracy z norweskimi Partnerami: Førde Folk Music Festival oraz Norwegian Traditional Dance and Music Agency. Było to bardzo interesujące połączenie tradycji muzycznych obydwu krajów, zrealizowane po mistrzowsku przez zespół Kroke oraz norweski zespół Tindra.

Ciekawym miejscem na koncert okazał się kościół św. Jana, gdzie po raz pierwszy w Polsce wystąpił zespół Sver. Pięciu norweskich muzyków zaprezentowało bardzo inspirujące przeniesienie dawnej norweskiej muzyki ludowej do współczesności, nadając jej zupełnie nowy charakter. Jest to muzyka, która porywa do tańca i zaraża swoją energią każdego ze słuchaczy. Poza tym, w czasie festiwalu można było usłyszeć jeszcze takie zespoły jak Seven Winds, Johan Sara jr. Group, Bubliczki czy Kwadrofonik.

Odbyła się również seria różnorodnych warsztatów. Przez pięć dni Piotr Zgorzelski, Janusz Prusinowski oraz specjalny gość festiwalu Endre Kleiveland prowadzili zajęcia z tańców oraz gry na skrzypcach, zarówno polskich jak i norweskich. Natomiast Agata Harz edukowała panie w temacie śpiewu polskiego. 28 lipca odbyły się również jednodniowe warsztaty wokalne z legendarna norweską pieśniarką Agnes Buen Garnå.

Zwieńczeniem wszystkich warsztatów była Noc Tańca, zorganizowana w sobotni wieczór w kościele św. Jana. Kilkugodzinna zabawa taneczna przy norweskiej muzyce ludowej oraz ludowych norweskich tańcach porwała do zabawy dziesiątki osób, zarażając je niezwykłą intensywnością i energią z nich wypływającą. Bawili się zarówno najmłodsi, jak i ci starsi. Tu wiek nie miał znaczenia, bo każdy dźwięk zdawał się dodawać ludziom coraz większej ochoty i energii do tańca.

Ale Dźwięki Północy to nie tylko taniec, śpiew i muzyka. W trakcie festiwalu odbywały się także pokazy filmowe w Centrum św. Jana. Wyświetlono trzy filmy etnograficzne i dokumentalne, związane z tematyką, nie tylko muzycznej, kultury Skandynawii i Polski, ale także z dawno zapomnianą ludzką naturą, czy szukaniem swojego miejsca w świecie.

Zwieńczeniem festiwalu była konferencja pod tytułem "Edukacja w zakresie muzyki tradycyjnej w Polsce i Norwegii", w ramach projektu "Panorama Norweska". Organizatorzy, wraz z wieloma zaproszonymi gośćmi z Polski i Norwegii, prezentowali działania edukacyjne w zakresie muzyki tradycyjnej w obu krajach. Zastanawiano się również, w jaki sposób poprzez edukację ocalić wspólne skarby naszych krajów, czyli tradycyjne tańce i muzyka, a także specyfika wykonawcza charakterystyczna dla poszczególnych regionów.

Zobacz jakie możliwości daje Ci MMTrojmiasto.pl >>

Nasza akcja: Ale obciach!PGE Arena Gdańsk | Przewodnik
po Pomorzu

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto