MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Forum Młodych pośród starszych

Redakcja
Do gdańskiej filharmonii zawitali laureaci Pokojowej Nagrody Nobla. Wszystko po to, by uczcić 25. rocznicę otrzymania tej prestiżowej nagrody przez Lecha Wałęsę oraz wziąć udział w Forum Młodych.

600 młodych osób z Polski, 200 zza granicy, ale przede wszystkim pięciu laureatów Nagrody Nobla, zgromadziło się w piątek (5 grudnia) w Filharmonii Bałtyckiej na Forum Młodych, aby porozmawiać o Solidarności, wolności, przeszłości oraz przyszłości świata.

W roli głównej

Na zaproszenie Wałęsy do Gdańska zjechali ludzie, których wielki wkład doceniany jest nie tylko we własnych państwach, ale i na całym świecie. Frederik Wilhelm de Klerk wraz z Nelsonem Mandelą przyczynił się do zażegnania apartheidu w Republice Południowej Afryki. Szirin Ebadi walczyła i walczy nadal o prawa człowieka, przede wszystkim kobiet i dzieci w Iranie. Adolfo Perez Esquivel walczył z reżimami totalitarnymi w Południowej Ameryce, przede wszystkim w rodzimej Argentynie, w ubiegłym stuleciu.

Tenzin Gjatso znany jest niemal każdemu, a jego misja pokojowa obejmuje każdy aspekt życia człowieka. Mowa oczywiście o duchowym przywódcy narodu tybetańskiego - Dalajlamie XIV.

Lista nieobecnych

Swoją obecnością fizyczną nie zaszczycił obecnych José Ramos-Horta z Bhutanu, jednak w debacie wziął udział. Jak? Za pośrednictwem telefonii internetowej Skype. Zabrakło niestety w jakiejkolwiek formie ostatniego I Sekretarza KC KPZR - Michaiła Gorbaczowa.

Całą imprezę poprowadził dziennikarz TVN, Kamil Durczok, który każdemu z gości zadał po jednym pytaniu, na które odpowiadali oraz wkomponowywali w nie swoje własne, dodatkowe przemyślenia.



Ekspres Solidarności

W Forum Młodych uczestniczyło również 200 gości z ponad 43 krajów świata. Młodzież ta została zaproszona przez Europejskie Centrum Solidarności nie tylko do Gdańska.

- Ekspres Solidarności umożliwił wszystkim naszym młodym gościom przebycie drogi od ciemności do światła - powiedział na konferencji prasowej o. Maciej Zięba, przewodniczący ECS. - Wspólnie zwiedziliśmy miejsca tak ważne dla XX-wiecznej historii świata. Od Auschwitz poprzez Warszawę, gdzie spotkaliśmy się z profesorem Bartoszewskim, aż po Gdańsk, gdzie zrodziła się polska niewola w 1939 roku i zakończyła dzięki Lechowi Wałęsie - zrelacjonował o. Zięba.

Niestrudzeni

Gdy debata się zakończyła, na scenę wkroczył prezydent Paweł Adamowicz, który wręczył w obecności noblistów pięć nagród Niestrudzeni 2008.

- 5 grudnia to międzynarodowy dzień wolontariatu - rozpoczął Adamowicz. - Z tej okazji chcemy na oczach noblistów, największych żyjących wolontariuszy, wręczyć te nagrody najaktywniejszym ludziom. Ludziom, którzy dają siebie innym całkowicie za darmo.

Pięć nagród przypadło Barbarze Niemaszek, Szkolnemu Wolontariatowi przy gimnazjum nr 28, Koalicji na rzecz Biskupiej Górki, Teatrowi Integracyjnemu "Razem" oraz Fundacji "Dogtor".

Czytaj też:

Święta w Trójmieście - prezenty, przepisy, wydarzenia, informacje
od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Forum Młodych pośród starszych - Gdańsk Nasze Miasto

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto