MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk ma nowoczesne centrum toksykologii

Aneta Niezgoda
Aneta Niezgoda
Nowoczesny sprzęt, odremontowane wnętrza, profesjonalna opieka. Tak można opisać Pomorskie Centrum Toksykologii, które zostało uroczyście otwarte w środę, 10 grudnia.

Centrum to jedyna taka placówka w północnej Polsce. Swoją działalność rozpocznie 1 stycznia, gdyż od tego dnia jednostka ma podpisany kontrakt z NFZ. W placówce będą mogli się leczyć zarówno dorośli jak i młodzież z całego regionu.

Uroczyste otwarcie

- Jestem niezwykle szczęśliwy, że możemy pochwalić się tak nowoczesnym miejscem. Centrum było bardzo potrzebne i mam nadzieję, że w pełni będzie służyło ludziom - powiedział dyrektor palcówki Wojciech Waldman, witając gości.

Przedstawiciele władz dziękowali organizatorom za ich zaangażowanie w tworzeniu centrum i życzyli im jak największych sukcesów w leczeniu. Placówkę poświęcił arcybiskup Tadeusz Gocłowski, który zaznaczył, że wspaniale iż takie miejsce powstało, gdyż będzie ono służyło człowiekowi, choremu nie tylko fizycznie, ale i psychicznie.
- Życzę zatem wiele serca, jak i wytrwałości - zakończył arcybiskup.

Sprzęt

Na oddziale przygotowano siedemnaście miejsc dla pacjentów. Centrum zostało wyposażone w najnowszy sprzęt na rynku, m.in. aparaty do pozaustrojowej eliminacji trucizn, sprzęt do podtrzymywania pracy wątroby, sztuczne nerki czy respiratory. Przy dziesięciu łóżkach obecny jest sprzęt w pełni monitorujący funkcje życiowe pacjenta. Na oddziale znajdują się także sale intensywnej terapii, gdzie będą kierowane najcięższe przypadki.

Pacjenci

Wbrew początkowym doniesieniom, do placówki będzie kierowana nie tylko młodzież, ale przede wszystkim dorośli. Na oddziale będą leczeni pacjenci z ciężkimi zatruciami, głównie alkoholowymi i narkotykowymi. Na miejscu będą mogli liczyć na kompleksową opiekę, włączając terapeutów specjalizujących się w leczeniu uzależnień. Pacjentami będą mieszkańcy całego obszaru północnej Polski, gdyż gdański oddział jest jedyną tego typu placówką w regionie.

- Pacjenci będą do nas trafiali z oddziałów ratunkowych innych szpitali po wcześniejszej weryfikacji. Będziemy leczyć pacjentów z najcięższymi zatruciami, natomiast przez cały czas będziemy także służyć informacją dla lekarzy i osób, które podejrzewają zatrucie. Można do nas zadzwonić na numer (58) 301 65 16, a my postaramy się pomóc - powiedziała Livia Nowak-Banasik, lekarka z Pomorskiego Centrum Toksykologii.

Długie starania

Centrum jako pierwsze tego typu w Polsce, zostało sfinansowane z prywatnych pieniędzy i jedynie wynajmuje pomieszczenia od Szpitala MSWiA. Pomysł stworzenia takiego miejsca przyszedł już kilka lat temu, lecz pomysłodawcy natrafiali na ciągłe przeszkody. Dopiero rok temu udało się załatwić wszelkie formalności i rozpoczęto remont obiektu.

- Centrum powstało dzięki osobistemu zaangażowaniu wielu osób, którym chciałbym serdecznie podziękować. Stworzenie tego miejsca kosztowało nas wiele sił, ale sądzę, że wielu pacjentów na tym skorzysta - powiedział dyrektor placówki Wociech Waldman. Czy tak się stanie będziemy mogli się przekonać na początku stycznia. Do tego czasu lepiej nie przesadzać z używkami.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto