18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Maxim Vengerov zagrał na festiwalu Solidarity of Arts

ab
Fantastyczny koncert pt. ”W poszukiwaniu muzycznej doskonałości”, światowej sławy skrzypka Maxima Vengerova, wirtuoza organów profesora Romana Peruckiego i młodziutkiej, lecz niezwykle utalentowanej młodej skrzypaczki Marii Włoszczowskiej otworzył wczoraj w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej czwartą edycję festiwalu Solidarity of Arts.

Maxim Vengerov rozpoczął koncert solowym wykonaniem Chaconne z II Partity d-moll BWV 1004, Jana Sebastiana Bacha. W kolejnym wejściu, można było usłyszeć utwory Piotra Czajkowskiego, Medytacja op. 42 nr 1 oraz Melodia op. 42 nr 3. Jednym z najciekawszych punktów programu była z pewnością Wokaliza op. 34 nr 14 Siergieja Rachmaninowa, wykonana przez Maxima Vengerova, Marię Włoszczowską i Romana Peruckiego. Vengerov po raz pierwszy w karierze wystąpił z organistą. Utwór został zaaranżowany specjalnie na tę okazję przez jednego z najwybitniejszych mistrzów tego instrumentu profesora Peruckiego. Na zakończenie koncertu do wirtuozów na scenie dołączyli muzycy Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, którzy wspólnie wykonali siedem sonat kościelnych Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Wśród widzów koncertu nie zabrakło gwiazd kolejnego, wielkiego wydarzenia festiwalu, zaplanowanego na sobotę koncertu „Stańko +”. Poszukiwania muzycznej doskonałości śledzili więc m.in. Tomasz Stańko i Quincy Jones.

Tuż po koncercie Maxim Vengerov odcisnął swoją dłoń na dziedzińcu Filharmonii Bałtyckiej. Odsłonięto również odcisk dłoni Jose Carrerasa, który wystąpił w kwietniu w trójmiejskiej Ergo Arenie.

Oprócz sobotniego widowiska plenerowego „Stańko+”, w Filharmonii Bałtyckiej, organizatorzy zaplanowali jeszcze jeden, niezwykły koncert na zakończenie festiwalu SOFA. I tu również nie zabraknie gwiazd. Już 2 września Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej z towarzyszeniem Państwowego Chóru Filharmonii w Mińsku, pod batutą nowego dyrektora artystycznego filharmonii – Ernsta van Tiela, wykona kantatę „Genesis”. To zupełnie wyjątkowy, składający się z siedmiu części utwór na narratora, głosy solowe, chór i orkiestrę, napisany w latach 1943-44 do tekstu biblijnego na zamówienie Nathaniela Shilkreta przez siedmiu wybitnych kompozytorów. Wśród nich znalazły się m.in takie nazwiska, jak Mieczysław Weinberg, Igor Strawiński czy Arnold Schoenberg.
Kantata została wykonana po raz pierwszy w 1945 roku. W Polsce nie była grana nigdy. W rolę narratorów wcielą się Marcin Dorociński i Wanda Skorny. Bilety na to wydarzenie wciąż można kupić w kasach i na stronie internetowej Filharmonii Bałtyckiej.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdańska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto