Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Połączenie ze stacją kosmiczną ISS w Dworze Artusa

(ganark)
Noworoczne życzenia prosto z kosmosu będzie można usłyszeć w Dworze Artusa przy ul. Długi Targ w Gdańsku. Będzie to możliwe dzięki unikatowemu połączeniu Gdańska ze stacją ISS 31 grudnia, o godz. 15.

Astronauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej poza życzeniami powiedzą co widać na Ziemi z kosmosu, czy na Stacji Kosmicznej obchodzi się święta oraz czy bycie astronautą to spełnienie marzeń każdego chłopca. Zaplanowana połączenie wpisuje się w obchody Roku Jana Heweliusza w Gdańsku, które odbywają się z okazji 400. rocznicy urodzin słynnego astronoma, rajcy, ławnika i browarnika.

Gdańsk uczciła swego słynnego astronoma kosmicznym zegarem
 
Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znajduje się amatorska radiostacja, zaś samą łączność przeprowadza się przy wykorzystaniu częstotliwości przysługujących krótkofalowcom. Stronę techniczną tego przedsięwzięcia realizują członkowie Pomorskiego Oddziału Polskiego Związku Krótkofalowców oraz Morski Klub Łączności "Szkuner" SP2ZIE Akademii Morskiej w Gdyni.
 
Pytania astronaucie będą zadawać:
- młodzi finaliści specjalnego konkursu, który przeprowadziło Muzeum Historyczne Miasta Gdańska,
- uczniowie Zespołu Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Gdyni,
- uczniowie Gdańskich Szkół Autonomicznych,
- studenci Akademii Morskiej w Gdyni i członkowie Morskiego Klubu Łączności "Szkuner" SP2ZIE,
- uczniowie z szkoły podstawowej z Szemudu,
- członkowie Związku Strzeleckiego "Strzelec'" Organizacji Społeczno-Wychowawczej.

- Kontakt ze stacją ISS umożliwiła udana współpraca Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, portalu Kosmonauta.net oraz społeczności krótkofalowców z Trójmiasta - mówi Monika Kryger, rzecznik prasowy MHMG. - Z racji tego, że łączność ze Stacją Kosmiczną będzie realizowana w sposób bezpośredni, przy wykorzystaniu częstotliwości krótkofalarskich, odpowiedzi astronauty będą słyszalne w całej Europie na częstotliwości 145.800MHz. Zachęcamy do nasłuchów. Dodatkowo rozmowa będzie retransmitowana przez: przekaźniki krótkofalarskiej sieci EchoLink, lokalne analogowe przemienniki krótkofalarskie oraz przez najnowszy przemiennik klubu SP2ZIE - przemiennik systemu DSTAR - najnowocześniejszego i najbardziej zaawansowanego systemu łączności cyfrowej radioamatorów.
 
Połączenie z ISS jest eksperymentem edukacyjnym polegającym na krótkiej radiowej telekonferencji, która odbywa się ramach programu ARISS (Amateur Radio on The International Space Station). ARISS to międzynarodowy program edukacyjny, który powstał przy współpracy krótkofalowców z państw uczestniczących w programie budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oraz agencji kosmicznych - amerykańskiej NASA, rosyjskiej RKA, europejskiej ESA, japońskiej JAXA i kanadyjskiej CSA. Program ten jest adresowany do młodzieży szkolnej i akademickiej, a jego cel to popularyzacja astronautyki, historii podboju kosmosu, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań naukami ścisłymi, przede wszystkim nowoczesnymi technologiami, przemysłem kosmicznym
oraz łącznością radiową, w tym krótkofalarstwem.

Wszystko będzie można obejrzeć na żywo na dedykowanym serwisie ARISS-POLSKA TV (http://live.arisspolska.info).

**

Kinowe i telewizyjne hity na ekranie Twojego komputera - odwiedź Kino Telemagazynu

**

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto