Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Wyspa Sobieszewka i Młode Miasto będą miały kanalizację

Kazimierz Netka
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne fot. arc /slask.naszemiasto.pl
Jest szansa, że w XXI wieku już niemal cały Gdańsk będzie miał bieżącą pitną wodę i kanalizację. 164 mln złotych unijnego wsparcia otrzymała Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna na inwestycje kanalizacyjne. Dzięki temu do sieci kanalizacyjnej zostaną podłączone kolejne dzielnice m.in: Wyspa Sobieszewska i Młode Miasto.

To największa gdańska inwestycja, warta niemal miliard złotych i rozłożona na kilkanaście lat, która wkracza do kolejnych gdańskich dzielnic. Dotychczas na prace wodociągowe w Gdańsku wydano ok. 215 mln euro.

Dzięki unijnemu wsparciu na Wyspie Sobieszewskiej powstanie wieżowy zbiornik wody. Projekt tego obiektu został wybrany w głosowaniu mieszkańców, stanie się też przy okazji wieżą widokową na tę część Gdańska.

Czytaj także: Orunia, Lipce i Święty Wojciech mają wreszcie kanalizację

- Dostaliśmy dofinansowanie do realizacji drugiego już etapu gdańskiego projektu wodno-ściekowego (GPWŚ) ze środków Funduszu Spójności - informuje Agnieszka Gajowniczek z GIWK. - Unijna dotacja na rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej oraz modernizację infrastruktury to około 56 procent całego budżetu przeznaczonego na realizację projektu.

II etap inwestycji GPWŚ rozpoczął się w 2007 roku. Część planów została już zrealizowana. Na przełomie 2010 i 2011 roku sfinansowano budowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej na potrzeby stadionu PGE Arena Gdańsk. Zakończono także prace związane z budową sieci wodociągowej na ul. Zagroble oraz przebudowę kanalizacji sanitarnej w ulicy Jelitkowskiej.

Jeszcze w listopadzie tego roku rozpocznie się jedna z największych inwestycji GPWŚ II, w wyniku której powstanie sieć wodociągowa, która pozwoli zaopatrywać mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej i Płoni Wielkiej z ujęcia głębinowego Lipce. Dzięki temu niemal 3,5 tysiąca mieszkańców tych części Gdańska uzyska dostęp do dobrej jakości wody pitnej z wodociągu centralnego.

Zobacz także: Jak długo przetrwa most w Sobieszewie?

Na lata 2012-2015 przewidziana jest z kolei budowa kolektora sanitarnego dla Młodego Miasta (kolektor WM-1 Nowa Wałowa od węzła Kliniczna do przepompowni ścieków Ołowianka). Następnie będzie budowana sieć kanalizacji sanitarnej dla około 3 tysięcy mieszkańców dzielnic: Smęgorzyno i Osowej (w latach 2012-2014) oraz Maćkowy (w latach 2012-13).

Do tej pory, w ramach realizacji pierwszego etapu gdańskiego projektu wodno-ściekowego, zrealizowano jedne z największych inwestycji w tym programie. Przede wszystkim zlikwidowano - w latach 2008-2009 - starą oczyszczalnię ścieków "Zaspa". Powstała ona w 1932 roku; odbierała ścieki z Sopotu i północnej części Gdańska - Żabianki, Jelitkowa, Brzeźna, części Przymorza, Zaspy i Wrzeszcza.

Częściowo unieszkodliwione ścieki trafiały do basenu portowego im. Władysława IV w Nowym Porcie. Na terenie oczyszczalni "Wschód" zbudowano instalację termicznego przekształcania osadów (ITPO), czyli ich spalarnię. Dzięki temu nie będzie kłopotów z ich zagospodarowaniem (przedtem wywożono je na hałdę fosfogipsów w Wiślince, ale tam już brakuje miejsca). Również prawie cała Olszynka została objęta wodociągami. Do sieci kanalizacyjnej podłączono stadion PGE Arena. W sumie wybudowano 27 km sieci kanalizacji sanitarnej, 4,5 km przebudowano lub wyremontowano, wybudowano 13 km sieci wodociągowej, powstało 10 nowych przepompowni ścieków.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdańska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto