MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia pamięta o 11 września 2001 roku

Redakcja
W czwartek (11 września) odbędą się obchody związane z upamiętnieniem rocznicy ataków na WTC. Dzień ten uznawany jest za początek walki z terroryzmem i... powstanie dziennikarstwa obywatelskiego.

Obchody upamiętniające wydarzenia z 11 września 2001 roku odbędą się przy symbolicznej tablicy wmurowanej w 1. rocznicę zamachów w sąsiedztwie Centrum Gemini. Jak pisze Wojciech Szczurek, nie jest to przypadkowe miejsce, ponieważ Gdynia od początku lat 90. współpracuje z Brooklynem - dzielnicą Nowego Jorku. Poza tym Centrum Gemini znajduje się na terenach gdyńskiego WTC.

- Swą obecnością oddamy hołd zarówno ofiarom tamtych zamachów, jak i wszystkich innych, których sprawcami byli i są niemal co dzień na świecie - fanatyczni terroryści. Zaprotestujemy przeciw bezrozumnej nienawiści, nietolerancji, agresji i przemocy - pisze w zaproszeniu na obchody Wojciech Szczurek.  - I damy świadectwo, że pamiętamy i nie zapomnimy - zapewnia.

Uroczystość rozpocznie się 11 września 2008 r. o godzinie 12.00 przed Centrum Gemini.
W Gdańsku i Sopocie nie są planowane uroczystości związane z upamiętnieniem tych wydarzeń.

Następstwa ataków na USA
11 września 2008 roku terroryści zaatakowali porwanymi samolotami pasażerskimi Stany Zjednoczone. Dwa z nich rozbiły się o wieże World Trade Center (Światowe Centrum Handlu) w Nowym Jorku, trzeci o część Pentagonu. Wydarzenia te pociągnęły za sobą szereg zdarzeń na całym świecie. Ataki te miały bezpośredni wpływ na rozpoczęcie się wojny z terrorystami. Największym wrogiem Stanów Zjednoczonych został Osama bin Laden. Z racji tego, że ukrywał się w Afganistanie, pierwszym etapem wojny z terroryzmem było zaatakowanie Afganistanu i złapanie Osamy bin Ladena. To drugie nigdy się nie udało. Kolejnym etapem walki z terroryzmem była wojna wypowiedziana w 2003 roku Irakowi, przez koalicję sił międzynarodowych (głównie USA, Wielką Brytanię, Australię, Danię i Polskę).

Powstanie dziennikarstwa obywatelskiego
Ataki terrorystyczne z 11 września 2001 roku uznaje się symbolicznie, za dzień powstania dziennikarstwa obywatelskiego. Właśnie wtedy ludzie uczestniczący w tych wydarzeniach masowo robili zdjęcia, kręcili filmy wideo i umieszczali je w internecie. - To właśnie reakcja blogerów na te wydarzenia pokazała światu, jak wielkie możliwości tkwią w nowoczesnej technice cyfrowej: jak zwykli ludzie - przechodnie, przypadkowi świadkowie wydarzeń - przy pomocy współczesnych narzędzi komunikacyjnych są w stanie przekazać informacje (w postaci tekstu, dźwięku, fotografii i filmu) o konkretnym zdarzeniu, światowej społeczności Internetu - pisze Maciej Lewandowski w portalu wiadomości24.


od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto