Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gra miejska na ulicach Głównego Miasta podczas Jarmarku św. Dominika

Anna Werońska
G. Mehring
Setki turystów i mieszkańców Gdańska udają się na poszukiwania jarmarkowego koguta. W ramach zorganizowanej na czas trzytygodniowej imprezy gry miejskiej zwiedzają ulice Głównego Miasta, a przy okazji - poznają ich historię i sprawdzają swoją wiedzę.

Zobacz także: Dowiedz się wszystkiego o Jarmarku Dominikańskim, tutaj

Organizatorzy Jarmarku św. Dominika podzielili Główne Miasto na cztery kwartały. Dokładnie takie, jakie były kilka wieków temu. Pierwszy - Kwartał Kogi - obejmuje teren przy Zielonej Bramie i został oznaczony kolorem czerwonym. Drugi to oznaczony na biało Kwartał Wysoki przy Bramie Wyżynnej. Kolejny, pomarańczowy Kwartał Rybacki, znajduje się w pobliżu Targu Rybnego. Kwartał ostatni, czyli Szeroki, znajduje się w okolicach Targu Drzewnego. Wszystkie stykają się przy ul. Grobla i św. Ducha, gdzie znajduje się Fontanna Czterech Kwartałów.

- Trasa wędrówki prowadzi przez cztery stanowiska zlokalizowane w jarmarkowych punktach informacyjnych, a przy każdym stanowisku znajduje się chorągiew z nazwą danego kwartału i w odpowiadającym mu kolorze oraz figura koguta - opowiada Joanna Czauderna-Szreter z Międzynarodowych Targów Gdańskich. - Gracz pobiera kartę do gry w Kwartale Kogi i zwiedzając miasto, rozwiązuje kolejne zadania. Kto rozwiąże wszystkie, dostanie nagrodę.

Na Długim Targu przy rzeźbie koguta hanzeatyckiego trzeba wykazać się wiedzą z historii Gdańska. W punkcie w kwartale Wysokim, przy ul. Piwnej/Targ Węglowy, gdzie znajduje się kogut stoczniowy, należy odpowiedzieć na pytania związane z morzem. Na ul. Szerokiej zadanie polega na udzieleniu informacji na temat Heweliusza, a przy ul. Grobla uczestnicy gry wykazują się wiadomościami o bursztynie, np. odpowiadają na pytanie, od kiedy trwa handel pomorskim bursztynem lub dlaczego bursztyn nazywany jest złotem Bałtyku.

Jak mówią pracownicy stanowisk, gdańszczanie z odpowiadaniem na pytania nie mają większych problemów, ale przyjezdnym zdarza się np. nazywać Fontannę Neptuna - fontanną Heweliusza.

Informacje o jarmarkowych wydarzeniach, a także relacje i zdjęcia z imprezy znajdują się na profilu Jarmarku św. Dominika na Facebooku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto