MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jak nauczyć dzieci, że Boże Narodzenie to nie tylko prezenty?

abcZdrowie.pl
by makelessnoise / CC BY 2.0 (flickr)
Twoje dzieci z niecierpliwością czekają na Święta. Spraw, by nie było to tylko oczekiwanie na prezenty. Jak przekazywać świąteczne wartości?

Święta to szczególny okres, który kojarzy się z rodziną i domowym ciepłem. Wzajemne obdarowywanie się prezentami sprawia, że ma być on jeszcze bardziej przyjemny. Pamiętajmy jednak, że główny powód, dla którego bliscy spotykają się przy świątecznym stole, jest zupełnie inny. Przekazywanie tradycji i pozytywnych wartości to rodzicielskie obowiązki. Jak im sprostać, nawet gdy jesteśmy bardzo zajęci? Pedagog Dawid Karol Kołodziej odpowiada na kilka pytań, które pomogą sprostać temu zadaniu.

W jakim wieku dziecko jest w stanie zrozumieć prawdziwą istotę Świąt?
Przede wszystkim istota Świąt to pojęcie bardzo subiektywne. Każda rodzina posiada własne przekonania na ten temat. Zależne jest to od wielu czynników, takich jak wiara, kultura, obyczaje, itd. Jeśli miałbym się odnieść do swojego domu rodzinnego (ciepła i zdrowa rodzina, patriotyczna, ukształtowana w wierze katolickiej) to istotę Świąt dziecko może rozumieć już od młodych lat – wiek przedszkolny. Wspólna modlitwa, świąteczne potrawy, prezenty, dzielenie się opłatkiem i wyglądanie przez okno za Świętym Mikołajem czy Gwiazdą Betlejemską rozpoczęło się w momencie moich 3 urodzin – wtedy już byłem bardzo zafascynowany światem. Po prostu magia Świąt mnie oczarowała. Wracając do ogólników, na to pytanie każdy odpowie inaczej, gdyż jak wspomniałem, jest to pojecie bardzo subiektywne.

W jaki sposób opowiadać o Świętach, by przekazać dziecku wartości?
Święta Bożego Narodzenia bardzo wniknęły w polską kulturę i stały się jednym z jej fundamentów. Święta są kojarzone z okresem dobroci, ciepła, pomocy potrzebującym. Takie też odczucia należy przekazywać dzieciom. Subiektywnie odnosząc się do tematu, uważam, że najlepszym sposobem, aby przekazać dziecku wartości, jest spędzanie czasu z rodziną, opowiadanie historii, wspólne zabawy, ale również wspólne obowiązki, takie jak porządki domowe i pomoc przy przygotowywaniu potraw świątecznych.

Jak zaangażować dziecko w przygotowania świąteczne?
Nic na siłę. Dziecko musi zostać oczarowane tą magią świąteczną. Ale żeby to zrobić, rodzice muszą sami w nią uwierzyć. Trudno jest przekazać wartości czy też zachęcić dziecko do pomocy w przygotowywanie Świąt, jeśli sami jako opiekunowie robimy to z niechęcią – dziecko będzie czuć takie reakcje.

Jak wykorzystać czas Świąt, by nauczyć dziecko wrażliwości na los innych?
Poprzez spędzanie czasu w gronie rodziny (w tym spacery). Kiedy nakrywamy na stole dodatkowy talerz ze wskazaniem, że jest on przeznaczony dla potrzebującego gościa, pamiętajmy, że taka osoba może się rzeczywiście pojawić. Należy pamiętać, żeby ją przyjąć do posiłku świątecznego.

Czy straszenie dziecka rózgą jest skutecznym narzędziem wychowawczym?
System kar i nagród jest dobrym narzędziem przy zachowaniu odpowiednich warunków. Niestety, uważam, że rózga ich nie spełnia. Rózga może być narzędziem, które nie tyle motywuje do poprawy zachowania, co powoduje zatracenie magii Świąt i stworzenie tzw. znieczulicy. W pewnym momencie dziecko może pomyśleć: „Co mnie te Święta obchodzą, jak i tak dostanę rózgę. Po co się starać?”. Przy systemie kar i nagród ważna jest również systematyczność i konsekwencja. Rok to zbyt wiele, aby przekonać dziecko do lepszego postępowania, strasząc go rózgą. Efekt poprawy zachowania możemy uzyskać jedynie na chwilę. Podsumowując, rózga może być dodatkiem pod choinką – takim symbolem informującym, że w tym roku nie wszystko dobrze robiłeś.

Co zrobić, by Święta nie kojarzyły się dziecku tylko z prezentami i słodyczami?
Prezenty i słodycze należą do elementów całej układanki. Dziecko patrzy, obserwuje i naśladuje. Należy samemu w pierwszej kolejności dać przykład, a następnie ukazywać walory świata. Jako rodzice czy opiekunowie pokażmy dzieciom, że wspólna zabawa, podjęcie prac świątecznych także może być ciekawe.

Warto wziąć pod uwagę powyższe słowa, przygotowując się do najbliższej Wigilii. Dzieci uczą się świata od rodziców i szczególnie w najmłodszych latach swojego życia są ich prostym odbiciem. Pamiętajmy, że stanowią naszą wizytówkę.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto