Jakie właściwości ma oliwa z oliwek?

abcZdrowie.pl
Złocista oliwa z oliwek to podstawa kuchni włoskiej. Dlaczego warto spożywać ją regularnie?

Eksperci z zakresu żywienia do znudzenia powtarzają o korzyściach płynących ze spożywania nabiału, orzechów, ryb, owoców, warzyw oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych. Do grupy promowanych przez dietetyków produktów spożywczych dołączyła również oliwa z oliwek, która powstaje w wyniku tłoczenia tych aromatycznych owoców. Dlaczego oliwa zyskała uznanie specjalistów od żywienia?

Składniki odżywcze w oliwie z oliwek

Prozdrowotne właściwości oliwy z oliwek to przede wszystkim zasługa jej składu. W oliwie obecne są zdrowe tłuszcze (kwas oleinowy, kwas linolowy), które chronią układ krążenia przed schorzeniami, witamina D (chroni przed krzywicą u dzieci i osteoporozą u osób dorosłych), a także witaminy A i E (silne przeciwutleniacze – zwalczają wolne rodniki i chronią przed chorobami nowotworowymi). Regularne spożywanie oliwy z oliwek zmniejsza tempo procesów starzenia się i zapobiega uciążliwym zaparciom – tym samym, korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego. Co warte podkreślenia, zdrowe tłuszcze zawarte w oliwie z oliwek przyczyniają się do poprawy stanu skóry, wzmacniają bowiem jej barierę ochronną.

Jak włączyć oliwę z oliwek do jadłospisu? Oliwki z oczywistych względów nie są i nigdy nie były ważnym elementem polskiej kuchni, dlatego oliwa nie jest oczywistym wyborem, gdy planujemy zakup tłuszczu pochodzenia roślinnego. Warto jednak przełamać nieufność wobec oliwy z oliwek i wypróbować ją jako dodatek do sałatki lub bazę sosu vinaigrette. Można spożywać ją również na ciepło, smażąc na niej ryby, warzywa lub chude mięso. Opcją dla odważnych jest powielenie wzorca włoskiego poprzez zastąpienie nią masła.

Oliwa z oliwek na włosy

Tłusta konsystencja oliwy z oliwek czyni z niej doskonałe remedium na włosy zniszczone i suche. Zabieg z użyciem oliwy jest wręcz banalnie prosty – wystarczy nanieść ją na włosy przed umyciem głowy. Regularne aplikowanie oliwy na włosy (2 razy w tygodniu) pomaga uzyskać efekt gładkich, jedwabistych włosów. Jeśli kosmyki są długie, a zniszczone są tylko ich końcówki, maseczka z oliwy może niepotrzebnie obciążać włosy u nasady, dlatego zaleca się wcieranie jej na same końcówki. Dla urozmaicenia, oliwę można wymieszać z sokiem z cytryny lub z olejkiem eterycznym – zabieg jest wówczas bardziej przyjemny. Jego efekty można zoptymalizować poprzez owinięcie włosów ogrzanym ręcznikiem (ciepłe powietrze poprawia wchłanianie składników odżywczych).

Piękna skóra dzięki oliwie z oliwek

Oliwa dodawana do potraw poprawia ich walory smakowe i dostarcza cennych składników odżywczych, ale korzyści dla zdrowia i urody przynosi również aplikowanie jej bezpośrednio na skórę. Za pomocą oliwy możemy usunąć makijaż i chronić skórę przed promieniami UV oraz zmarszczkami. Ponadto możemy zastosować ją jako olejek do masażu – lekka konsystencja oliwy z oliwek jest wręcz wymarzona do zabiegów tego typu. Masaż oliwkowy poprawia krążenie krwi i nawodnienie skóry oraz łagodzi podrażnienia skóry wrażliwej i atopowej.

Wiele produktów spożywczych ma wszechstronne zastosowanie – oliwa z oliwek nie jest tu wyjątkiem, choć lista jej właściwości robi niemałe wrażenie. Aby w pełni skorzystać z zalet oliwy, warto używać jej na różne sposoby (jako dodatek do dań, naturalny kosmetyk itp.). Pamiętajmy, że jest to produkt wysokokaloryczny, dlatego w jego spożyciu wskazany jest umiar – sałatka oblana obficie oliwą nie straci swoich prozdrowotnych właściwości, ale nadmiar kalorii z pewnością zostanie z nami dłużej, w postaci tkanki tłuszczowej.

Partnerem serwisu jest

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Robert (gość)
Jak widać , oliwa doskonale się wchłania przez skórę i włosy. Lecz pewnie nie wszyscy wiedzą,że jest też doskonałym nośnikiem ozonu. Dzięki temu, gdy zastosujemy naozonowaną oliwę , która zawiera ozonidy oligomeryczne to pośrednio wprowadzimy do skóry ozon. A wprowadzony do organizmu ozon poprawia krążenie, aktywuje układ odpornościowy oraz usprawnia wymianę tlenu we krwi. Stosowanie takiej oliwy działa biobójczo na grzyby chorobotwórcze, bakterie (zwłaszcza beztlenowe) i wirusy (np wirusa opryszczki)
H
Hana
Witam! Szukajcie oliwy, ktora ma na opakowaniu dokladny, rzetelny opis i najwazniejsze dane czyli: date produkcji, adres producenta. PRZESTRZEGAM przed oliwa COLAVITA od dolcevita.pl z Gdyni!!! chyba ze chcecie sie otruc!!!
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie