Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jarmark Dominikański 2011: PROGRAM

Redakcja
Jarmark św. Dominika to jedna z największych i najstarszych w ...
Jarmark św. Dominika to jedna z największych i najstarszych w ... mtg.pl
Program Jarmarku Dominikańskiego 2011 jest niezwykle bogaty. Poza standardowymi stoiskami odbędzie się mnóstwo ciekawych imprez i koncertów.
Jarmark św. Dominika 2011 [MAPA]

Jarmark św. Dominika to jedna z największych i najstarszych w Europie imprez. Ustanowiony został bullą papieską w 1260 roku. Jarmark miał na celu nakłonienie wiernych do uczestnictwa we mszy odpustowej w dzień św. Dominika - 4 sierpnia.

Podobnie jak w latach ubiegłych, Jarmarkowi św. Dominika towarzyszyć będzie bogaty program kulturalny, realizowany na kilku scenach przez wszystkie dni imprezy.

30 lipca, SOBOTA

Trakt Królewski, Długi Targ - scena
12:00

























15:00, 17:00,
20:00
Ceremonia otwarcia Jarmarku św. Dominika 2011
Parada w historycznej oprawie – Trakt Królewski
Orszak paradny tworzyć będą nadciągający do Gdańska na Jarmark św. Dominika zamorscy przybysze – kupcy, grajkowie i kuglarze, aby zgodnie z tradycją oddać się zabawie i handlowaniu. Z racji obchodów czterystulecia urodzin Jana Heweliusza, parada dedykowana będzie przedstawicielom gdańskiej nauki, kultury i sztuki.

Spektakl otwarcia – scena, Długi Targ
Spektakl rozpocznie koncert Chóru Mieszczan Gdańskich. Gości powita Mistrz Ceremonii, który komentować będzie rozgrywające się na scenie wydarzenia. Główną postacią spektaklu będzie Jan Heweliusz. Gdańskiemu astronomowi asystować będzie Jarmarczny Kogut – symbol Jarmarku. Pojawi się również jego żona Elżbieta Heweliusz Przybyłych do gdańskiego grodu gości powita Prezydent Miasta w asyście rajców miejskich. Swoją osobą uroczystość zaszczyci również przeor Klasztoru Ojców Dominikanów w Gdańsku. W imieniu kupców o zgodę na otworzenie bram miasta i rozpoczęcie Jarmarku św. Dominika AD 2011 zwróci się do Prezydenta prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Punktem kulminacyjnym ceremonii otwarcia będzie koncert na największym bębnie świata. Do wspólnego, rytmicznego odliczania 751 uderzeń w bęben, zaproszeni zostaną najznamienitsi gdańszczanie, goście Jarmarku oraz publiczność.

Koncerty na największym bębnie świata
Ryszard Bazarnik - bębny,
Maria Pomianowska, Iza Kowalewska - śpiew, Dima Goreli - gitara

Sponsor ceremonii otwarcia i zakończenia
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.
PGNiG
Targ Węglowy - scena
22:00John Porter z zespołem
Walijski kompozytor i autor tekstów od 35 lat mieszkający w Polsce. Na swoim koncie ma współpracę między innymi z Korą, Markiem Jackowskim, Maciejem Zembatym i Anitą Lipnicką. Debiutancka płyta Porter Band „Helicopters” (1980) jest uważana za klasykę polskiego rocka. W 2005 roku artysta otrzymał medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W marcu 2011 roku ukazał się pierwszy od 11 lat solowy albumu Johna Portera, zatytułowany „Back in Town", który zebrał doskonałe recenzje.
Skład zespołu: Piotr Winnicki – gitara elektryczna, Marcin Lamch – gitara basowa, Romek Kunikowski – klawisze, Krzysztof Poliński – instrumenty perkusyjne.
po koncercie pokaz sztucznych ogni

31 lipca - NIEDZIELA

Targ Rybny, Długi Targ, Kościół św. Mikołaja
Morski Odpust św. Dominika
Morski Odpust św. Dominika organizowany jest przez Klasztor oo. Dominikanów i stanowi duchową pamiątkę religijnych korzeni jarmarku. W 1260 roku papież Aleksander IV nadał gdańskim Dominikanom przywilej odpustowy na dzień św. Dominika i stąd wywodzi się tradycja sierpniowych jarmarków. Głównym wydarzeniem Odpustu jest świąteczna procesja ulicami Głównego Miasta do Kościoła św. Mikołaja, której przewodniczy Metropolita Gdański. Zwieńczeniem uroczystości jest msza św.
12:00Wpłynięcie Dominikanów galeonem na Motławę,
świąteczna procesja odpustowa ulicami miasta.
13:00
Uroczysta Msza św. w Kościele św. Mikołaja,
celebrowana przez Ks. Arcybiskupa
Długi Targ - scena
13:00 - 18:00Barwy Folkloru
Barwna parada oraz koncerty zespołów folklorystycznych z Kaszub oraz zaprzyjaźnionych krajów i regionów: Zespół Folklorystyczny „Magurak” ze Słowacji, Dziecięcy Folklorystyczny Zespół „Lomnicanik” ze Słowacji, Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice”, Zespół Reprezentacyjny PZŁ Cappella Zamku Rydzyńskiego, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Sierakowice, Dziecięcy Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Tuchlińskie Skrzaty”, Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Mali Hopowianie” z Hopowa.
21:00Paula i Karol
Powołany przez Paulę Bialską i Karola Strzemiecznego zespół okrzyknięto najważniejszym debiutem roku 2010 na polskiej scenie alternatywnej. Paula i Karol bawiąc się muzyką, swoim entuzjazmem zarażają publiczność. Ich występy to solidna dawka niezależnego popu w ciekawych aranżacjach z pogranicza alt country i miejskiego folku. Paula i Karol (Paula Bialski – skrzypce, glockenspiel, wokal; Karol Strzemieczny – gitara, wokal; Staszek Wróbel – perkusja; Krzysiek Pożarowski – bass) występowali m.in. na Open’er Festival, OFF Festival, Jarocin Festival, Smooth Festival, niemieckim Fusion Festival, holenderskim Eurosonic, francuskim Europavox, brytyjskim Liverpool Sound City..
„Roześmiani, pełni energii, bezpretensjonalni. Jeszcze niedawno grali kameralne, akustyczne koncerty dla przyjaciół. Dzisiaj członkowie zespołu Paula i Karol mają na koncie EP-kę i pierwszy, doskonale recenzowany album długogrający pt. „Overshare”. Byli na wszystkich tegorocznych, najważniejszych festiwalach, supportowali słynny Beirut. Dla polskiego rynku muzycznego są jak powiew świeżego powietrza” – Kalina Mróz, Zwierciadło.
„Pozytywna siła piosenek Pauli i Karola, sprawdzona przez publiczność
klubową i festiwalową w całej Polsce, jest tak zdrowa, że w naszych
warunkach geograficznych powinni dostać dofinansowanie z NFZ.”








– Bartek Chaciński, Polityka.

3 - 17 sierpnia

Targ Węglowy
11:00 - 19:00Kuj żelazo póki gorące!
Pokazy kowalstwa artystycznego - kucia tradycyjnego i stali damasceńskiej z udziałem mistrzów płatnerskich.

3 sierpnia - ŚRODA

Grobla I - Altana Artystów
21:00„Koncerty pod gwiazdami” to cykl wieczornych spotkań z publicznością





w kameralnej, wyjątkowej oprawie. W programie koncertów znajdą się „małe dzieła wielkich mistrzów” - przeboje operowe, operetkowe, musicalowe i filmowe, a także piosenki polskiej i francuskiej w mistrzowskich interpretacjach solistów i muzyków scen operowych.
Cykl rozpocznie koncert trzech tenorów zatytułowany „Głosy na wagę złota”. Tenorzy - wyróżniające się głosy, przyzwyczajone do popisu, błyszczą zarówno na scenie operowej jak i na estradzie. Zawsze wzbudzają podziw. W programie arie, duety tercety - wielkie nazwiska twórców oper (G. Verdi G. Bizet, G. Puccini), operetek (J. Strauss, F. Lehár) i piosenki neapolitańskie (E. Capua, E. Curtis,


L. Danza, R. Stoltz).
Tenorzy – Waldemar Bączyk, Łukasz Wroński, Marcin Pomykała; fortepian – Emilia Grażyńska. Scenariusz i prowadzenie koncertów Barbara Żurowska-Sutt, Biuro Koncertowe Musica Viva.

4 sierpnia - CZWARTEK

Plac Kobzdeja - scena
14:00 - 17:00









14.00 - 14.40
14.40 - 16.00
16.00 - 17.00
Bajkowisko
Baśniowa kraina dobrego humoru - cieszący się ogromna popularnością projekt dedykowany najmłodszej widowni, w którym aktywny udział biorą również rodzice. Tegoroczne “Bajkowisko” przebiegać będzie pod hasłem “Dzieci bajki piszą”.


Każdy dzień będzie miał bajkę przewodnią, którą wymyślą dzieci. W programie „Teatrzyki Dominika” – spektakle teatrów lalkowych z całej Polski, warsztaty teatralne, gry i zabawy edukacyjne, konkursy z nagrodami. Bajkowiskiem dyryguje Grzegorz Gajewski z Teatru Qfer.

Hyde Park (dzieci bajki piszą) – sponsorem dnia są literki „Ż” i „Ś”
Bajki o kolorach- tęczowa chusta (gry i zabawy)
„Król Ból”- spektakl Teatru Qfer z Gdaoska
Altana Artystów - ul. Grobla I
21:00Koncerty pod gwiazdami - Muzyczne ścieżki filmowe
Joanna Knitter - vocal, Marek Jurski - klawisze, Piotr Góra - perkusja,
Tomasz Przyborowicz - bas
prowadzenie - Barbara Żurowska-Sutt

5 sierpnia - PIĄTEK

Długi Targ - scena
17:00, 20:00XIII Gdański Festiwal Carillonowy
Pierwszego dnia festiwalu usłyszymy znakomitego holenderskiego carillonistę jazzowego Paula Maassena, artystę nominowanego w 2004 roku do nagrody Reasmus Jazz, laureata drugiej nagrody Holland Casino Jazz Award (2007).



Paul Maassen zagra na carillonie mobilnym Gdańsk, towarzyszyć mu będzie zespół gdańskich muzyków: Janusz „Macek” Mackiewicz – gitara basowa, Grzegorz Sycz – perkusja oraz Artur Jurek – instrumenty klawiszowe. Muzycy wykonają standardy jazzowe i własne kompozycje Paula, który specjalizuje się


w muzyce integrującej nowoczesny jazz i pop. 
Plac Kobzdeja - scena
14:00 - 17:00
14.00 - 14.40
14.40 - 16.00
16.00 - 17.00
Bajkowisko
Hyde Park (dzieci bajki piszą)- sponsorem dnia jest literka „F”
Bajki o kształtach i figurach (gry i zabawy)
„Krawiec Niteczka” - spektakl Teatru Malutkiego z Łodzi

6 sierpnia - SOBOTA

Długi Targ - scena

12:00
15:00
17:00
XIII Gdański Festiwal Carillonowy
Ratusz Głównego Miasta – Monika Kaźmierczak
Carillon mobilny, skwer Heweliusza – M. Kaźmierczak, Wojciech Lauer
Carillon mobilny, skwer Heweliusza – Anna Kasprzycka.
W repertuarze muzyka mniej i bardziej poważna.
Organizator: Polskie Stowarzyszenie Carillonowe, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Międzynarodowe Targi Gdańskie.
21:00Village Kolektiv
Village Kollektiv powstał w 2002 roku. Został założony przez muzyków z grup: Kapela ze Wsi Warszawa, Masala oraz Swoją Drogą. Muzyka generowana przez Village Kollektiv to pierwsza w Polsce fuzja elektronicznych dźwięków z „żywym" brzmieniem oryginalnych instrumentów i śpiewu. Muzycy wykorzystują zarówno oryginalne ludowe melodie, jak i inspirowane nimi swoje własne tematy muzyczne. Brzmienia breakbeat, electro, dub, drum’n’bass, polskie i bułgarskie wątki splecione są z gardłowymi dźwiękami z Syberii oraz śpiewem joik z północy Europy. Debiutancka płyta zespołu „Motion Roots Experimental" otrzymała nominacje dwóch najważniejszych w Polsce nagród fonograficznych – Fryderyk i Folkowy Fonogram Roku. Otrzymała również pierwszą nagrodę w konkursie Polskiego Radia – Nowa Tradycja 2007. Grupa grała m.in. na festiwalu Eurocultured


w Manchesterze, Thames Festival w Londynie, Heineken Open’er w Gdyni




i Festiwalu Rewizje w Warszawie.
Plac Kobzdeja - scena
14:00 - 17:00
14.00 - 14.40
14.40 - 16.00
16.00 - 17.00
17.00 - 18.00
Bajkowisko
Hyde Park (dzieci bajki piszą)- sponsorem dnia jest literka „A”
Bajki o rowerach, samochodach i pociągach (gry i zabawy)
„Wybierz numer 112” - spektakl Teatru Gargulec z Gdyni
"Serenada dzieciom"
Długa, Długi Targ, Ogarna
18. Międzynarodowy Bieg św. Dominika
org. Klub Lekkoatletyczny Lechia Gdańsk

7 sierpnia - NIEDZIELA

Długi Targ - scena
10:00 - 19:00Święto Chleba
Święto smaków i zapachów – festyn rzemiosła piekarskiego i cukierniczego. Degustacje, konkurs na Smakołyk Jarmarku św. Dominika 2011. W programie m.in.:
• koncert w rytmie rock’n’rolla – deFibrylators
• koncert finałowy – Gdański Chór Nauczycielski pod dyrekcją Teresy Pabjańczyk. Repertuar chóru obejmuje dzieła kompozytorów wszystkich epok, pieśni ludowe oraz utwory popularne. Chór koncertował m.in. w Austrii, Francji, na Litwie, w Niemczech, Rosji i we Włoszech

sponsorzy: Gdańskie Młyny - Sp. z o.o., Młyny Szczepanki
Gdańskie MłynyMłyny Szczepanki
Plac Kobzdeja - scena
14:00 - 17:00
14.00 - 14.40
14.40 - 16.00
16.00 - 17.00

17.00 - 18.00
Bajkowisko
Hyde Park (dzieci bajki piszą)- sponsorem dnia są literki „K”, „R”, „S”
Bajki o królewnach, rycerzach i smokach (gry i zabawy)
„O królewnie, strachu i wróblach na dachu” - spektakl Teatru
Władca Lalek ze Słupska
"Serenada dzieciom"
Targ Węglowy
15:00 - 20:00
Puchar Polski Energy 2000 Strong Man
org. Strong Kris Krzysztof Schabowski

10 sierpnia  - ŚRODA

Plac Kobzdeja - scena
13:00 - 18:00Unikaty z Kociewia
Prezentacja walorów turystyczno-kulturowych Kociewia. Regionalna kuchnia, rękodzieło artystyczne, kociewskie przyśpiewki, koncerty zespołów folkowych, konkursy, gry i zabawy dla najmłodszych: malowanie piaskiem, papieroplastyka, maarstwo na szkle.
Grobla I - Altana Artystów
21:00Koncerty pod gwiazdami - Muzyczne nadzieje
W repertuarze od klasyki do operetki i musicalu zaprezentują się zaproszeni młodzi artyści - śpiewacy, instrumentaliści, absolwenci i studenci akademii muzycznych. Monika Mączewska - mezzosopran, Anna Miotk - sopran, Łukasz Grzegorz Wroński - tenor, Aleksandra Bieg – Piaseczna – fortepian.
W programie koncertu m.in.
arie operowe - W.A. Mozart, P. Czajkowski, G. Puccini,
operetkowe - P. Abraham, K. Millocker, C. Zeller, J. Strauss, E. Kálmán,
musicalowe - J. Bock, A.L. Webber, M. Leigh.
Scenariusz i prowadzenie – Barbara Żurowska-Sutt,
Biuro Koncertowe Musica Viva.

11 sierpnia - CZWARTEK

Plac Kobzdeja
12.00 - 18.00
Dzień Żuławski
Prezentacja walorów turystycznych i kulturowych regionu, występy artystyczne.
Grobla I - Altana Artystów
21:00Koncerty pod gwiazdami - Od Edith Piaf do Carli Bruni
W kameralną atmosferę francuskich kawiarenek przeniosą słuchaczy oryginalne aranżacje utworów Edith Piaf, Josephine Baker, France Gall, Brigitte Bardot oraz piosenek z repertuaru Carli Bruni, Patricii Kaas, Madelaine Peyroux, Liane Foly.

Na wieczór z piosenką francuską zaprasza Trio z Triville, czyli po prostu Trio




z Trójmiasta – akustyczna formacja, którą tworzą: Daria Zaradkiewicz – wokal; Grzegorz Kusio – akordeon; Jarek Ziętek – gitara. A bientôt!

12 sierpnia - PIĄTEK

Długi Targ - scena
21:00Bursztynowa Noc
„Gwiazdy Heweliusza” to pokaz mody autorstwa Joli Słomy i Mirka Trymbulaka. Projektantów zainspirowały ryciny gwiazdozbiorów słynnego gdańskiego astronoma Kolekcję powstałą dzięki pomocy Biura Prezydenta ds. Promocji Miasta Gdańska uświetni bursztynowa biżuteria Danuty Burczik-Kruczkowskiej. Muzyka pokazu: Cool Mike i Lady Jaga. Oprawa muzyczna wieczoru: Kipi Samba - muzyka zespołu ma charakter improwizowany – maestro używając systemu znaków organizuje formę muzyczną utworów, która za każdym razem nabiera nowego brzmienia, pozostając w rytmach inspirowanych brzmieniami Afryki i Ameryki Południowej.
Bursztynową Noc zakończy występ Teatru Tanecznego "Dziki Styl Company", który przedstawi fragmenty swojego autorskiego spektaklu "Dzieci Innego Boga". "Dziki Styl Company" to młodzi, nieprzeciętni, uzdolnieni tancerze: Wioletta Fiuk (zwyciężczyni 3 edycji programu "You Can Dance"), Kuba Jóźwiak (zwycięzca 5 edycji "You Can Dance"), Angelika Paradowska, Patryk Faraon Gacki, Patryk Kowalski, Paulina Figińska, Mikołaj Wieczór. Styl, który prezentują - połączenie jazzu, modernu, break dancu, akrobatyki - to nowość na polskiej scenie tanecznej.

Na „Bursztynową Noc” zaprasza marka Old Poland,
producent serów Bursztyn i Rubin

OLD POLAND
Plac Kobzdeja - scena
14:00 - 17:00
14.00 - 14.40

14.40 - 16.00
16.00 - 17.00
Bajkowisko
Hyde Park (dzieci bajki piszą)- sponsorem dnia jest literka „Ó”
oraz cyfra „7”
Bajki o cyferkach (gry i zabawy)
„Niezwykłe przygody Tomka” - spektakl Lalkowego Teatru
Wędrownego z Gdańska

13 sierpnia - SOBOTA

Plac Kobzdeja - scena
14:00 - 17:00
14.00 - 14.40
14.40 - 16.00
16.00 - 17.00
17.00 - 18.00
Bajkowisko
Hyde Park (dzieci bajki piszą)- sponsorem dnia jest literka „R”
Bajki o zwierzętach (gry i zabawy)
„Wróbelek Elemelek” - spektakl Teatru z Pępowa
"Serenada dzieciom"
Długi Targ - scena
20:00Galaktyka dźwięków
XIII Gdańsk Festiwal Carillonowy
- edycja specjalna w hołdzie Janowi Heweliuszowi.

W hołdzie mistrzowi Janowi Heweliuszowi - w 400 rocznicę urodzin, w niespotykanym dotąd zestawieniu instrumentów dętych i carillonu,
zaprezentowane zostaną kompozycje twórców z różnych epok, gatunków i stylów w muzyce, dla których inspiracją był bezmiar kosmosu, wspaniałe
widoki planet, mgławic, gwiazd i galaktyk. W programie: Claude Debussy - "Claire de Lune", Bart Howard - "Fly Me to the Moon", Jeremy Bock - "Sunrise, Sunset", Mike Oldfield - "Moonlight Shadow", Gustaw Holst - "Planety", John Williams - "Star Wars", Kaspar Forster - "La Sidone", Henry Mancini -"Moon River", Fantasy Brass & Bells, Ludwik van Beethoven - "Sonata księżycowa”. Wykonawcy: Monika Kaźmierczak - carillon mobilny “Gdańsk”, Hevelius Brass: Paweł Hulisz - trąbka, trąbka piccolo, Piotr Kowalkowski - trąbka, trąbka piccolo, Michał Szczerba - waltornia, Bogdan Kwiatek - puzon, Łukasz Gruba - tuba.

Organizatorzy: Polskie Stowarzyszenie Carillonowe,
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska,
Międzynarodowe Targi Gdańskie SA.

14 sierpnia - NIEDZIELA

16.00 - 19.00TO JUŻ HISTORIA
jarmarkowy punkt informacyjny, ul. Piwna

Akcja wpisująca się w obchody Sierpnia ’80 prowadzona w dniu, w którym w 1980 r. w Stoczni Gdańskiej wybuchł strajk. Tego dnia na jarmarkowiczów urodzonych pomiędzy 14 a 31 sierpnia czekać będzie niespodzianka.
Projekt „To już historia” realizowany jest przez Międzynarodowe Targi Gdańskie SA i Europejskie Centrum Solidarności w ramach odbywającego się Jarmarku Dominikańskiego 2011. Celem projektu jest wspomnienie 14 sierpnia , daty rozpoczęcia historycznych strajków sierpniowych z 1980 roku. Tego dnia, w jarmarkowym punkcie informacyjnym przy ul. Piwnej w godzinach 16.00 – 19.00 na jarmarkowiczów urodzonych pomiędzy 14 a 31 sierpnia czekać będzie urodzinowa niespodzianka.
O godz. 18.00 prowadzący przeczyta internetowe wspomnienie jednego z prowadzących stoisko cukiernicze na Jarmarku w roku 1980 pt. „Dziwny Jarmark Dominikański”. Na znak wspomnienia solidarności Jarmarkowiczów sprzed 31 laty ze strajkującymi w Stoczni Gdańskiej, mieszczki gdańskie będą częstować Gości jarmarkowych wypiekami gdańskich cukierników Anno Domini 2011.

współorg. Fundacja Centrum Solidarności,
Europejskie Centrum Solidarności
Fundacja Centrum SolidarnościECS
Plac Kobzdeja - scena
14:00 - 17:00
14.00 - 14.40
14.40 - 16.00
16.00 - 17.00
17.00 - 18.00
Bajkowsko
Hyde Park (dzieci bajki piszą)- sponsorem dnia jest literka „G”
Bajki o Gdaosku- legendy (gry i zabawy)
„Mała Syrenka” - spektakl Teatru Qfer z Gdańska
"Serenada dzieciom"
ul. Ogarna
14.00 - 18.00
Mistrzostwa Poslki Energy 2000 Amatorów Strong Man
org. Strong Kris Krzysztof Schabowski
Długi Targ - scena
18:00 - 22.00Gospelowa noc w Gdańsku
w ramach cyklu Gospel w św. Janie

Kraków Gospel Choir – Polska
Kraków Gospel Choir to jeden z pionierów rodzimego gospelu. Założony



w 1999 r. w Krakowie przez Dunkę Leę Kjeldsen, współpracował z takimi wykonawcami, jak Norris Garner, Kingdom Choir czy Wenetchee High School Chamber Singers. Grupa wydała dwa ciepło przyjęte przez krytykę i publiczność albumy: „Yes I Know Jesus" oraz „All because of Jesus".
The Longfield Gospel Choir – Austria
Repertuar The Longfield Gospel Choir zawiera tradycyjne utwory muzyki spiritual i gospel, współczesną muzykę chrześcijańską europejskich kompozytorów oraz własne utwory założyciela i dyrygenta – Georga Weilguny. The Longfield Gospel Choir to dwukrotny laureat brązowego medalu w kategorii gospel podczas Międzynarodowej Olimpiady Chórów Gospel. Zespół liczy 60 osób.
V9 Collective - Wielka Brytania
Muzykę tego zespołu to połączenie nowoczesnego soulu z dodatkiem gospelowych wokali, a jej przekaz to pozytywne i inspirujące przesłanie miłości i nadziei. V9 Collective zadebiutował dwa lata temu albumem „World To Me”, który spotkał się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem publiczności, a brytyjskie stowarzyszenie Gospel Music Association nagrodziło zespół tytułem „Najlepszej Grupy Gospel 2010”.

org. Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chrześcijańskiej Gospel,
Międzynarodowe Targi Gdańskie SA
Doki 1, brama nr 2 Stoczni Gdańskiej
19.00Stoczniowy Warsztat Kulturalno-Oświatowy POTAŃCÓWKA!
org. Fundacja Centrum Solidarności
współorganizator: Europejskie Centrum Solidarności

15 sierpnia - PONIEDZIAŁEK

Główne Miasto
12.00XVII Energa Maraton Solidarności
org. Stow. Maratonu „Solidarność”
Długi Targ - scena
20:00Królewska Orkiestra Salonowa
Orchestra Reale da Sala - Wielkie muzykowanie

Nazwa orkiestry nawiązuje do dawnych królewskich koncertów i ma swoje uzasadnienie w stylu gry muzyków, ich kostiumach i programie. Orkiestra zadebiutowała trzy lata temu na inauguracji Tygodnia Muzyki Klasycznej na Festiwalu Sztuki Tutejszej. Z wielkim powodzeniem występowała również na koncertach karnawałowych w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i sylwestrowych w Teatrze Miejskim w Gdyni. Muzycy w pięknych stylowych kostiumach koncertować będą bez dyrygenta, wprowadzając urok koncertów salonów wiedeńskich z czasów Johanna Straussa. W programie dzieła, które zdobyły uznanie i ogromną popularność na estradach koncertowych całego świata.
Soliści: Julia Iwaszkiewicz – sopran, solistka Opery Nova w Bydgoszczy, Opery Bałtyckiej w Gdańsku i Opery Kameralnej w Warszawie; Marcin Pomykała – tenor, solista współpracujący z Waldemarem Malickim i jego Filharmonią Dowcipu oraz z Filharmoniami: Świętokrzyską, Częstochowską, Kameralną w Sopocie i Polską Filharmonią Sinfonia Baltica w Słupsku; Natalia Walewska – skrzypce solo, prowadzenie orkiestry, koncertmistrz Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, laureatka diamentowej płyty.

W programie m in. F. Kreisler – „Radość miłości” (skrzypce), G. Rossini – Tarantela (tenor), J. Strauss – „Odgłosy wiosny” (sopran), N. Dostal – „Bo w Barcelonie” – duet z opery „Clivia”, J. Offenbach – aria Pericoli z opery „Pericola” (sopran), J. Offenbach – aria Lalki z opery „Opowieści Hoffmanna” (sopran), E. Kálmán – duet „Ach, jedź do Varażdin” z opery „Hrabina Marica”, J. Straussa – polka „Grzmoty i błyskawice”, Radetzky Marsch.
Scenariusz i prowadzenie – Barbara Żurowska-Sutt, Biuro Koncertowe Musica Viva.

Soliści: Julia Iwaszkiewicz – sopran, solistka Opery Nova w Bydgoszczy, Opery Bałtyckiej w Gdańsku i Opery Kameralnej w Warszawie; Marcin Pomykała – tenor, solista współpracujący z Waldemarem Malickim i jego Filharmonią Dowcipu oraz z Filharmoniami: Świętokrzyską, Częstochowską, Kameralną w Sopocie i Polską Filharmonią Sinfonia Baltica w Słupsku; Natalia Walewska – skrzypce solo, prowadzenie orkiestry, koncertmistrz Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, laureatka diamentowej płyty.
Plac Kobzdeja - scena
14:00 - 17:00
14.00 - 14.40
14.40 - 16.00
16.00 - 17.00
Bajkowisko
Hyde Park (dzieci bajki piszą)- sponsorem dnia jest literka „P”
Bajki o ptakach (karaoke, nagroda Śpiewającego Słowika)
„Opowieści starego kredensu”
- spektakl Teatru
Pod Orzełkiem z Białegostoku

16 sierpnia - WTOREK

Plac Kobzdeja - scena
14:00 - 17:00
14.00 - 14.40
14.40 - 16.00
16.00 - 17.00
Bajkowisko
Hyde Park (dzieci bajki piszą)- sponsorem dnia jest literka „Z”
Bajki o zabawkach (gry i zabawy)
„Czarne i białe” - spektakl Teatru pod Orzełkiem z Białegostoku

17 sierpnia - ŚRODA

Plac Kobzdeja - scena
14:00 - 17:00
14.00 - 14.40
14.40 - 16.00
16.00 - 17.00
Bajkowisko
Hyde Park (dzieci bajki piszą)- sponsorem dnia jest literka „C”
Bajki w kosmosie (gry i zabawy)
„Rycerz bez konia” - spektakl zespołu Teatryle z Lusowa
Grobla I - Altana Artystów
21:00Koncerty pod gwiazdami - Miłość niejedno ma imię...
Miłości swoje dzieła poświęcało wielu kompozytorów. Światową sławę zdobyły tylko niektóre z nich. W programie m.in. arie i duety z opery „Cyrulik sewilski" G. Rossiniego, „Rigoletto" i „Traviata” G. Verdiego, sławne „hity” skrzypcowe – walce F. Kreislera, „Medytacje” J. Masseneta, taniec z musicalu „Skrzypek na dachu” J. Bocka.
Wykonawcy: Natalia Walewska – skrzypce, koncertmistrz Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku; Julia Iwaszkiewicz – sopran, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, solistka Opery Bałtyckiej w Gdańsku, Opery Kameralnej w Warszawie oraz Opery Nova w Bydgoszczy; Kamil Pękala – baryton, solista Teatru Muzycznego w Lublinie, solista w programie W. Malickiego „Filharmonia Dowcipu".

18 sierpnia - CZWARTEK

Plac Kobzdeja - scena
14:00 - 17:00
14.00 - 14.40
14.40 - 16.00
16.00 - 17.00
Bajkowisko
Hyde Park (dzieci bajki piszą)- sponsorem dnia jest literka „D”
Bajki o dzieciach- Fizia Pooczoszanka (gry i zabawy)
„Mój przyjaciel pies” - spektakl zespołu Teatryle z Lusowa
Grobla I – Altana Artystów
21:00Koncerty pod gwiazdami - Muzyka i Wyobraźnia
Teatr – operowy, musicalowy, porusza wszystkie zmysły. Rytm, kolor, akcja, a przede wszystkim osobowość artysty pozwala przenieść się w świat czysty i piękny. W programie m.in.: aria Evity „Nie żegnaj mnie Argentyno” z musicalu „Evita” Andrew Lloyda Webera; duety z musicalu „Nędznicy” („Les Misérables”) Claude-Michela Schönberga; muzyka z filmu „Południowy Pacyfik” („South Pacific”) Richarda Rodgersa i Alfreda Newmana.
Solisci: Zofia Kotlicka-Wiesztort – sopran; Waldemar Bączyk – tenor; Zbigniew Kulwicki – baryton; Emilia Grażyńska – fortepian.

19 sierpnia - PIĄTEK

Targ Węglowy
10.00 - 15.00Zagraj Znami i Zobacz
Mistrzostwa Europy w Tenisie Stołowym
org. Polski Związek Tenisa Stołowego
Plac Kobzdeja - scena
14:00 - 17:00
14.00 - 14.40
14.40 - 16.00
16.00 - 17.00
17.00 - 18.00
Bajkowisko
Hyde Park (dzieci bajki piszą)- sponsorem dnia jest literka „B”
Bajki o bajkach- finał (gry i zabawy)
„Jaś i Małgosia” - spektakl Teatru Qfer z Gdańska 
Koncert Finałowy, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Rybno
Targ Węglowy - scena
21:00Gentleman!
Gentleman! pochodzi z Trójmiasta – miejsca będącego główną inspiracją członków zespołu, który tworzą: Michał Toś – wokal; Piotr Malach – gitara, wokal; Łukasz Tylenda – gitara; Jacek Tracz– perkusja; Adam Osik – bas.
Gentleman! grał na wszystkich większych polskich festiwalach, włączając w to Heineken Open’er, Węgorzewo oraz Jarocin. Muzycy zagrali też na żywo w trójkowym Studiu im. Agnieszki Osieckiej. W kwietniu 2010 r. zespół wydał płytę pt. „Opowiem ci kilka historii”. G! kończy właśnie pracę nad materiałem na drugą płytę, która prawdopodobnie ukaże się pod koniec tego roku.

20 sierpnia - SOBOTA

Targ Węglowy - scena
20:00SwingFellaz (The Young “scratch” Guns) vs. DJ Romero (his
Breaks Eminence)

DJ Romero współtworzył Alternatywną Scenę Gdańską. W roli dj’a pojawił się w 1992 roku. Współtwórca wielu znaczących wydarzeń sopockiego klubu Sfinks. Wraz z Glennem Meyerem (mc’Glennski) i Mikołajem Trzaską współtworzył „Jazz Nojz Break System” – jeden z pierwszych sound systemów klubowych w kraju.
SwingFellaz to Sergu oraz Jakobe to sopocki duet DJ’i i producentów. SwingFellaz tworzą specjalne aranżacje swoich utworów, wykorzystując samplery, effecty i kontrollery, łącząc je na żywo ze scratch’em. Ich występy to wybuchowa mieszanka funku, breakbeatu i dubstepu.
Targ Węglowy - scena
22:00Łąki Łan
ŁĄKI ŁAN


Koncerty Łąki Łan przez lata były owiane legendą, a sama grupa okrzyknięta najlepszym zespołem koncertowym w Polsce. W muzyce mieszają wszystko, co się da. Ich niesamowite kostiumy i performance sceniczny tworzą niezapomniane widowisko, które mogli zobaczyć uczestnicy największych festiwali w kraju i za granicą. Łąki Łan grali między innymi z takimi gwiazdami, jak: Jacknife Lee, Luke Slater, Kevin Saunderson, Transglobal Underground, Jazzanova, występowali na Heineken Open’er (2009, 2010), Festiwalu Coke Live Music (2009), Przystanku Woodstock (2010). W lutym 2010 roku wydawnictwo ŁąkiŁanda uzyskało nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii muzyka alternatywna.
Zespół wystąpi w składzie: Poń Kolny (Jarosław Jóźwik) – fortepian; Bonk (Michał Chęć) – gitara, wokal; Mega Motyl (Piotr Koźbielski) – perkusja, wokal; Paprodziad (Włodzimierz Dębowski) – wokal; Zając Cokictokloc (Bartek Królik) – bas, wokal, klawisze; Jeżus Marian (Marek Piotrowski) – klawisze.
po koncercie pokaz sztucznych ogni

21 sierpnia - NIEDZIELA

Długi Targ - scena
16:00Ceremonia zakończenia.
• Spektakl zakończenia
• wręczenie Grand Prix Jarmarku św. Dominika


Zgromadzona publiczność po raz ostatni usłyszy odegrany przez trębacza hejnał Jarmarku i weźmie udział w ceremonii przekazania klucza do bram miasta do rąk prawowitych włodarzy. W niebo pofrunie tysiące balonów, a do publiczności – na pożegnanie – tradycyjne kolorowe poduszki, datowane AD 2011. Nową tradycją ceremonii zakończenia Jarmarku św. Dominika będzie wieńczący ją koncert Chóru Mieszczan Gdańskich.
Scenariusz – Elwira Twardowska; Dialogi, teksty oraz inscenizacja – Marek Brand;
Realizacja – Gdański Archipelag Kultury PLAMA.

Sponsor ceremonii otwarcia i zakończenia
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto