Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaszebscze jestku w Ostrzycach

Poszukiwacz Smaku
Poszukiwacz Smaku
W miniony weekend Ostrzycami zawładnęli miłośnicy tradycyjnej kuchni kaszubskiej. Nad brzegiem jeziora zorganizowano trzecią edycję konkursu kulinarnego "Kaszebscze jestku".

W konkursie odrębnie startowały koła gospodyń wiejskich i podmioty gastronomiczne oraz szkoły gastronomiczne. Wydawać by się mogło, że taki podział powinien ułatwić start adeptom sztuki gastronomicznej, ale jak pokazał konkurs, młodzież takich forów zupełnie nie potrzebuje. Pomysłowość i świeżość spojrzenia na kuchnię regionalną w wydaniu młodzieżowym mocno nas zaskoczyła.

Do konkursu zgłosiły się trzy zespoły kół gospodyń wiejskich: z Gnieżdżewa, Paczewa oraz Stowarzyszenie Kobiet Zgorzałego i jeden reprezentant podmiotów gastronomicznych: ostrzycki Pensjonat "U Stolema". Młodzież przyjechała do Ostrzyc z czterech szkół ponadgimnazjalnych: z Gdyni, Wejherowa, Somonina oraz Władysławowa. Zespoły rywalizowały o nagrody pieniężne oraz o prestiżowe łyżki: złotą, srebrną i brązową.

Po oficjalnym otwarciu konkursu i prezentacji stanowiącej zespół jurorski Kapituły Smaku, zespoły przystąpiły do przygotowywania potraw. W ciągu maksymalnie trzech godzin należało przygotować danie obiadowe składające się z zupy, dania głównego i deseru.

Na stoiskach pań z kół gospodyń wiejskich spodziewaliśmy się samych smakołyków, wszak kto gotuje lepiej niż wiejskie gospodynie? I nie pomyliliśmy się. Panie z Gnieżdżewa szybko podbiły nasze serca i żołądki oraz zyskały przychylność jurorów. Za rosół z wiejskiej kury z domowym makaronem, ferkase oraz doskonałą leguminę cytrynową KGW Gnieżdżewo zdobyło pierwsze miejsce w swojej kategorii i otrzymało złotą łyżkę. Drugie miejsce przypadło Stowarzyszeniu Kobiet Zgorzałego za szmurowoną gęś, zupę wrekową i cytronszpajzę. Trzecie miejsce zajęło KWG Paczewo za zupę grzybową i kaczkę z jabłkami i czerwoną kapustą.

Zaskakująco smaczne okazały się propozycje młodzieży kucharskiej, która zaprezentowała nowatorskie podejście do kuchni regionalnej: ciekawe połączenia składników, forma podania, aranżacja talerzy. Szczególnie wyróżniła się tu młodzież ze szkoły gastronomicznej z Somonina. Na tym stoisku podawano świeżo przygotowywane i bardzo dobre pierogi z dorszem, eleganckie roladki z karpia nadziewane sielawą, aromatyczne ciasto marchewkowe i esencjonalną zupę brzadową z dodatkiem grzybów. Zaskoczono też gości propozycją pozakonkursową – sielawkami nadziewanymi wątróbką. Takiego zestawu nie powstydziłaby się żadna dobra restauracja. Nic dziwnego, że starania młodzieży z Somonina doceniło także jury, przyznając temu zespołowi pierwsze miejsce w kategorii oraz złotą łyżkę.

Na drugiej pozycji uplasowała się młodzież z Zespołu Szkół nr 1 z Władysławowa za krokiety ziemniaczane z mięsem w sosie z kurek, zupę brzadową i ruchanki. Trzecie miejsce zajął zespół z Zespołu Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych z Gdyni za śledzia w occie z pólkami, zacierkę na wędzonce oraz leguminę.

Za najlepszą potrawę kaszubską jury uznało pieczoną kaczkę przygotowaną przez kucharzy z Pensjonatu "U Stolema" z Ostrzyc. Drugie miejsce w tej kategorii przyznano KGW Gnieżdżewo za sałatkę śledziową, zaś miejsce trzecie przypadło Stowarzyszeniu Kobiet Zgorzałego za nagie kluski.

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

Nasza akcja: Ale obciach! | PGE Arena Gdańsk | Przewodnik
po Pomorzu
| Piłkarska Ekstraklasa | Praca Trójmiasto

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto