Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobieta najlepszą studentką AMW [wideo]

Patryk Szczerba
Patryk Szczerba
Po raz pierwszy w 88-letniej historii, z najlepszymi ocenami studia wojskowe na Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni ukończy kobieta.

Dominację mężczyzn wśród najlepszych absolwentów udało się przełamać bosmanowi podchorążemu Karolinie Chorzewskiej, która jest studentką Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego. Jej średnia ocen 4,81 budzi podziw na całej uczelni.

- Nigdy nie musiałam się zmuszać do nauki, bo po prostu lubię się kształcić - wyjaśnia Karolina Chorzewska. - Na tytuł prymusa AMW złożyły się nie tylko dobre oceny, ale także opinie przełożonych i kolegów - dodaje skromnie.

Jak sama mówi, na początku wybrała Politechnikę Gdańską, jednak szybko zrezygnowała, by rozpocząć studia na Akademii Marynarki Wojennej. Zdecydowała pasja do morza i wojskowego munduru, którą zdołali studentce zaszczepić m.in. rodzice.

- Po raz pierwszy do AMW trafiłam w czasie dnia otwartego uczelni. Bardzo mi się spodobało, ale zastanawiałam się, czy tak samo będzie ze studiowaniem. Postanowiłam spróbować i nie żałuję - zaznacza prymuska AMW.

Pochodząca z Białegostoku Karolina Chorzewska, która 26 czerwca będzie promowana na pierwszy stopień oficerski, zostanie dowódcą działu łączności na okręcie ORP "Iskra".

- Studia w Akademii Marynarki Wojennej to nie tylko nauka, ale przygotowanie do takiej właśnie służby. Mamy wiele różnych obowiązków, ponieważ przez pięć lat musimy udowodnić, że nadajemy się na żołnierzy. Do regularnych zajęć dochodzą praktyki, rejsy, czasem zazdrościmy studentom cywilnym trzymiesięcznych wakacji, których my nie mamy - mówi ze śmiechem przyszły oficer.

O tym, że coraz więcej kobiet pojawia się na listach kandydackich do AMW świadczą dane uczelni.

- W tym roku na studia wojskowe aplikuje trzynaście osób na jedno miejsce, w tym 1/3 kobiet. Dla porównania pierwszy rocznik złożony był prawie wyłącznie z mężczyzn, studiowały tylko cztery panie - opowiada kmdr Wojciech Mundt, rzecznik AMW w Gdyni.

Zarówno przyszła oficer, jak i rzecznik prasowy AMW, podkreślają, że w Marynarce Wojennej następują zmiany w mentalności.

- Żeby zostać dowódcą okrętu trzeba mieć wiedzę i doświadczenie. U nas już wiele kobiet służy na okrętach, nie ma natomiast żadnej kobiety na stanowisku dowódcy. W Stanach Zjednoczonych jest odwrotnie, ale myślę, że i w Polsce doczekamy się za kilka lat kobiety na tym stanowisku - podkreśla Wojciech Mundt.

Zobacz jakie możliwości daje Ci MMTrojmiasto.pl >>


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto