Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejna plaga biedronek w Trójmieście?

Maciej Czarniak
Maciej Czarniak
entomart
Wygląda na to, że zaczyna się kolejna, po tej z 2008 roku, inwazja biedronek na Trójmiasto. Na razie nadzwyczaj dużo zaobserwowano ich na Zaspie i Przymorzu.

Poprzednie kłopoty z agresywnymi biedronkami pamiętamy chyba wszyscy. Zakrywały ściany budynków, parapety czy okna mieszkań, a także wdzierały się do środka budynków. Wielu mieszkańców Trójmiasta musiało długo z nimi walczyć żeby móc normalnie funkcjonować. Teraz wygląda na to, że biedronki znowu atakują. Od kilku dni poważny problem mają z nimi mieszkańcy Śląska, ale na Pomorzu też pojawia się ich coraz więcej.

Krwiożercze biedronki harmonia axyridis

- Mamy dwa koty, ale nawet one nie nadążają z zabijaniem biedronek - mówi Ewelina Ośmiałowska. -  Dziś zamordowałam już 8 i poluję na kolejne. Najprawdopodobniej będzie to moje jesienne hobby... - dodaje Ewelina.

- Widziałam te biedronki na Zaspie. Także po raz pierwszy w życiu te czarne z czerwonymi kropkami - opowiada Monika.

Centrum Badań Ekologicznych uważa, że ich pojawienie się to nic nienormalnego.

- Ich pojawienie się to nic dziwnego. To pora, kiedy masowo obsiadają ściany, przygotowując się do zimy -  odpowiada dr Piotr Ceryngier z Centrum Badań Ekologicznych Polskiej Akademii Nauk.

Harmonia axyridis, (inaczej arlekin) przybyła do Europy ze wschodniej i środkowej Azji. Do Polski trafiła natomiast z zachodu kontynentu. W 1999 roku odnotowano pierwszy przypadek inwazji w Niemczech, a w kolejnych latach w Belgii, Holandii czy Francji. W Polsce pojawiła się w 2006 roku. Jak "biedronki ninja" trafiły do Europy? W połowie lat 90-tych sprowadzono je tam, żeby zwalczały plagę mszyc.

Zagrożenie dla rodzimych biedronek. Większość ludzi jest bezpieczna

Arlekin potrafi ugryźć człowieka aż do krwi, jednak na tym kończą się jego możliwości. Należy jednak pamiętać, że choć biedronki te nie przenoszą chorób, ich ugryzienia mogą być groźne między innymi dla alergików. Przede wszystkim jednak zagrażają naszym rodzimym biedronkom.

- Najbardziej naszej dwukropce, którą może całkowicie wyprzeć - podkreśla dr Ceryngier. - Harmonia jest bardzo ekspansywnym owadem. Nie można jednak jeszcze powiedzieć, w jaki sposób może zagrozić naszemu ekosystemowi. Wiemy natomiast, że powoduje straty gospodarcze w Ameryce Północnej, niszcząc tam uprawy winorośli. Biedronki wpadają też do dojrzewającego wina, psując je - tłumaczy naukowiec z PAN.


Morderstwo na 13-letniej Izie: Policja ma rysopis


Siedmiu z garażu: śpiewasz, grasz, masz zespół?


Port w Gdyni nocą na zdjęciach

Załóż konto w MMTrojmiasto.pl

dodawaj informacje

dodaj zdjęcia

publikuj ciekawostki

dodaj wydarzenie

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto