Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kongres Rysowników w Gdańsku [program]. Świadome uczestnictwo w kulturze

Redakcja MM
Redakcja MM
Od 19 do 21 lipca na Targu Węglowym w trakcie spotkania ...
Od 19 do 21 lipca na Targu Węglowym w trakcie spotkania ... Foto za Youtube
Od 19 do 21 lipca na Targu Węglowym w trakcie spotkania trójmiejskich artystów powstanie tzw. tkanina wolności. Każdy może dołączyć do jej malowania.

Kongres, zorganizowany przez Pawła Althamera, ma polegać na ustawieniu na Targu Węglowym ścian z płótna do rysowania, na których każdy będzie mógł stworzyć to, co zechce. Tematem przewodnim inicjatywy i jej hasłem przewodnim stanie się wyrażenie: "tkanina wolności". Przesłaniem Kongresu jest idea wspólnotowości.

Wydarzenie podkreślić ma, że wspólnotowe działanie wymaga bezustannej pracy, szacunku wobec siebie, odpowiedzialności i troski każdego z nas o wartości - wolność, tożsamość, sąsiedztwo, dyskusja, więzi społeczne. Zamysł jest taki, że początkowo pojawiają się autorskie rysunki artystów, które staną się dialogiem dążącym do kolektywnego zapełniania przestrzeni Kongresu. Malowanie będzie miało charakter demokratycznej pracy. 

Zobacz też: Opera na Targu Węglowym w Gdańsku. Baśniowa inscenizacja na ekranie

Wszystkie wydarzenia Kongresu zacierają granicę między twórcą i odbiorcą. Kongres inspiruje do dołączenia się w proces współtworzenia dzieła artystycznego. Każdy może namalować na płótnie swoje dzieło. Rola kultury w życiu codziennym będzie tematem spotkań przy płótnie twórców oraz mieszkańców.  

Odczytania znaczenia prac powstałych podczas Kongresu podjął się Krzysztof Gliszczyński, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Spacer wzdłuż płótna zaplanowany jest na 21 lipca o godz. 19. 


Program Kongresu Rysowników:

19 lipca, sobota

godz. 12-22 Malowanie;  

godz. od 12, "Złe Jutro! Michał Szlaga odzyskuje halę stoczni nr 88A" - performance;

Stocznia Info Point. "O co chodzi z walką o nieburzenie postoczniowych budynków?". Rozmowa z Michałem Szlagą;

godz. 23 "Symbole kultury wolności – Michał Szlaga zaprasza", Klub Wydział Remontowy, Gdańsk, Pl. Solidarności 

Sprawdź: GDZIE ZJEŚĆ ŚWIEŻĄ RYBĘ W GDAŃSKU?

20 lipca, niedziela

godz. 10-20 malowanie;

od godz. 12 "Złe Jutro! Michał Szlaga odzyskuje halę stoczni nr 88A" - performance.  Stocznia Info Point. "O co chodzi z walką o nieburzenie postoczniowych budynków?", rozmowa z Michałem Szlagą;

godz. 19, "Czytanie obrazów – spacer wzdłuż instalacji, odczytanie znaczenia prac przez Krzysztofa Gliszczyńskiego', prorektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku;

21 lipca, poniedziałek

godz. 10-11, Grupowe cięcie płótna i rozdawanie jego części wszystkim twórcom "tkaniny wolności". Przyjdź i wytnij kawałek dla siebie!

Kongres Rysowników Pawła Althamera polega na budowaniu dialogu za pomocą farb w toku wspólnego tworzenia obrazu na ścianach z płótna. Główne hasło Kongresu to "tkanina wolności", które - dzięki intensywnej współpracy z Michałem Szlagą - będzie łączyć się z tematyką walki o stoczniowe dziedzictwo architektoniczne.  

Kongres zaciera granicę między twórcą i odbiorcą aktywizując do świadomego uczestnictwa w kulturze.

Kongres Rysowników Pawła Althamera rozpocznie się w sobotę, 19 lipca o godz. 12. Trwać będzie też niedzielę, 20 lipca, w godzinach 10-20, zaś zakończy się w poniedziałek, 21 lipca, kiedy to od godz. 10 płótno będzie cięte, a jego fragmenty rozdawane. Wydarzeniu odbywającym się na Targu Węglowym w Gdańsku towarzyszyć będą rozmowy z artystami oraz debaty.

Artyści biorący udział w wydarzeniu: Paweł Althamer, Michał Szlaga, Jakub Bielawski, Tomasz Kopcewicz, Anna Witkowska, artyści ze Stowarzyszenia Nadbałtyckie Plastyków: Romana Karmasz, Inga Sieja, Katarzyna Prabucka, Ewa Kruglik, Ewa Brandt, Barbara Tryfon, Urszula Jagodzińska, Grażyna Bielas, Ewa Somlo, Jadwiga Filipczyk, Aleksandra Romanowska, Katarzyna Rajczyk-Bauć, Włodzimierz Rybacki , aktorzy i twórcy Teatru Wybrzeże oraz Youngdon Jung przebywający w Gdańsku na zaproszenie CSW “Łaźnia”. 

Paweł Althamer to rzeźbiarz, autor różnych instalacji, filmów  oraz rzeźb społecznych. Jego prace były pokazywane w ramach prestiżowych międzynarodowych wystaw, jak biennale w Wenecji i Berlinie. 

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto