Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kontrolerzy w Trójmieście nie będą umundurowani

Patryk Szczerba
Patryk Szczerba
Od 15 grudnia w Warszawie każdy kontroler będzie nosił kurtkę z logo ZTM. Czy jest szansa, by w Trójmieście było podobnie?

Nowe stroje dla kontrolerów mają zdaniem przedstawicieli ZTM sprawić, że kontrolerzy będą postrzegani przez pasażerów jako urzędnicy administracji publicznej. Dodatkowo skończyć się ma tzw. "kontrolowanie z zaskoczenia". Duże logo na niebieskiej kurtce ma z daleka wskazywać, że w pojeździe jest kontroler.

Kontroler straszakiem

Według przedstawicieli trójmiejskich przewoźników w Trójmieście taka sytuacja nie jest pożądana, ponieważ kontrolerzy nie tylko sprawdzają, czy pasażer ma ważny bilet, ale także są "straszakiem" na gapowiczów, których ciągle przybywa.

- Bilety powinny być sprawdzane w stroju cywilnym, tak by kontrolerzy nie wyróżniali się z tłumu. Gdy jeszcze nie było Renomy, pasażerowie, którzy nie mieli biletu przechodzili, gdy widzieli konduktora, szybko do innego przedziału bądź wysiadali z kolejki - tłumaczy Marcin Głuszek, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży SKM.

Zobacz też: Specjalnie dla MM Trójmiasto kontroler Renomy opowiada o swojej pracy

Marcin Gromadzki z gdyńskiego ZKM dodaje, że strój cywilny kontrolerów wymusza również okoliczności, w których pasażerowie coraz częściej "jeżdżą na gapę".

- Rolą kontroli biletów jest działalność prewencyjna. Przyglądaliśmy się eksperymentowi przeprowadzonemu w Lublinie. Kontrolerzy byli ubrani w odblaskowe kamizelki i natychmiast byli rozpoznawalni. Nie możemy sobie na to pozwolić - tłumaczy Gromadzki.

Mieszkańcy chcą mundurów

Według ostatnich badań liczba gapowiczów w pojazdach ZKM w Gdyni sięga 14 proc.

- Nie jest to dla nas komfortowa sytuacja, gdy z powodu braku wpływów ze sprzedaży biletów musimy zamykać, bądź ograniczać kursowanie niektórych linii, jak np. 187 kursującą do Sopotu - dodaje Marcin Gromadzki.

Pomysły warszawskich urzędników popierają z kolei pasażerowie z Trójmiasta, którzy chcą, by razem ze strojem poprawiła się tez kultura osobista kontrolerów.

- Mogą mieć strój służbowy, bo wtedy widać, że to kontrolerzy, ale przede wszystkim powinna poprawić się ich kultura osobista, bo tej nie zastąpi nawet najbardziej elegancki mundur - zaznacza pan Maciej, podróżujący SKM do pracy.

W stolicy do większej kultury osobistej mają przyczynić się specjalne szkolenia z zakresu obsługi klienta. Czy podobne pojawią się dla trójmiejskich kontrolerów? Tego na razie nie wiadomo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto