Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kosmiczny projekt studentów z Politechniki Gdańskiej. Stworzyli łazika marsjańskiego

Ewelina Oleksy
Nazywa się Lem, oczywiście na cześć wybitnego pisarza Stanisława Lema, i niebawem może podbić nie tylko świat, ale i wszechświat. Mowa o wynalazku grupy studentów z Politechniki Gdańskiej, którzy skonstruowali łazik marsjański.

Łazik marsjański to rodzaj sondy kosmicznej, posiadający możliwość poruszania się po powierzchni planety, na którą zostanie wysłany. Ogólnie rzecz biorąc, pojazdy te wykorzystywane są przy badaniach kosmosu.

Lem ma 70 cm szerokości, 30 cm wysokości. Powstał podczas zajęć pod nazwą projekt grupowy, realizowanych na studiach stacjonarnych II stopnia na WETI.

Jak informuje biuro prasowe Politechniki Gdańskiej, młodzi konstruktorzy wciąż ulepszają swój pojazd, m.in. po to, by wziąć udział w prestiżowych amerykańskich zawodach University Rover Challenge 2016. Kwalifikacje do tego konkursu jeszcze trwają. Pod koniec marca okaże się, czy drużyna z Gdańska będzie miała okazję sprawdzić możliwości łazika na pustyni w Utah.

- Wygrana w tym międzynarodowym konkursie byłaby wspaniała, ale nasze ambicje są większe. URC skupia się głównie na aspektach mechanicznych, a nam zależy, by Lem był samodzielny i inteligentny, by się poruszał bez sterowania. Być może nasz łazik okaże się troszkę wolniejszy niż inne, ale z pewnością będzie bardziej zaawansowany programistycznie - podkreśla Mateusz Kraiński, student Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, lider zespołu Nex Robotics. Należą do niego studentki i studenci wydziałów: Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki, Mechanicznego oraz Chemicznego. Ale nie tylko, bo w gronie pasjonatów nowych technologii znalazł się też humanista i reprezentant młodszego pokolenia.

- W naszym gronie jest także student filozofii Uniwersytetu Gdańskiego, który dzięki pracy nad łazikiem realizuje swoją drugą pasję. Postanowił nawet rozpocząć studia na Wydziale Mechanicznym - wskazuje Mateusz Kraiński. - Ostatnio do ekipy dołączył też gimnazjalista. Jesteśmy otwarci na współpracę - dodaje.

Twórcy łazika informują, że rozwijają go jako platformę edukacyjną, z której mogliby skorzystać np. studenci robotyki. W planach na przyszłość jest otworzenie własnej firmy produkującej łaziki i moduły z zakresu robotyki, które byłyby wykorzystywane na potrzeby uczelni.

Dlaczego postawili akurat na łazika marsjańskiego?

- Po sukcesach polskich studentów na światowych zawodach łazików o tych pojazdach zrobiło się głośno. Stwierdziliśmy, że musimy mieć na PG własnego łazika - odpowiada Kraiński. - Projekt grupowy przerodził się w przedsięwzięcie o szerszym zasięgu. Zaczynaliśmy w piątkę, a teraz przy projekcie pracuje około dwudziestu osób. Jesteśmy grupą pasjonatów chcących zrobić coś wykraczającego poza program studiów. Skrzyknęliśmy się tak zwaną pocztą pantoflową - mówi.

Każdy, kto chciałby na własne oczy zobaczyć łazika marsjańskiego oraz inne ciekawe wynalazki studentów, będzie miał do tego okazję już w najbliższy poniedziałek. Politechnika Gdańska zaprasza na prezentację najciekawszych projektów. Początek o godz. 9.15 w audytorium 1 w budynku WETI B politechniki.

- W trakcie krótkich, około siedmiominutowych wystąpień, zespoły studenckie przedstawią swoje projekty, a wśród nich: rozwiązanie służące do monitorowania osób z autyzmem, inteligentną laskę dla osób starszych, grę wspomagającą rozwój dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej czy też łazika marsjańskiego Lem - informuje biuro prasowe uczelni.

Prezentowane będą też np. wielowątkowa platforma gier komputerowych czy koncepcja i budowa modelu stanowiskowego inteligentnego domu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto