Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto jest właścicielem Westerplatte? Muzeum II Wojny Światowej: dzięki wyrokowi możemy prowadzić dalsze prace inwestycyjne

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku czuje się pełnoprawnym właścicielem działek na Westerplatte i nie zamierza rezygnować z prowadzonych dotychczas prac badawczych oraz inwestycyjnych. W czwartek 23 września przedstawiciele muzeum zaprezentowali dziennikarzom założenia ósmego etapu badań archeologicznych na historycznym półwyspie.

Trwa spór o prawo do zarządzania działkami na Westerplatte. Po wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który oddalił skargę kasacyjną ministra rozwoju, zarówno samorząd Gdańska jako właściciel terenu przed 2019 r., jak i Muzeum II Wojny Światowej, czyli zarządca wyznaczony zapisami sejmowej specustawy, roszczą sobie prawo do administrowania historycznym półwyspem. Podczas, gdy prezydent Aleksandra Dulkiewicz zaoferowała gotowość do współpracy przy budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz kontynuacji ostatnich badań, prof. Grzegorz Berendt przedstawił dziennikarzom plany, jakie w stosunku do Westerplatte ma MIIWŚ. Te są niezmienne. Muzeum zamierza kontynuować badania archeologiczne i czuje się do tego uprawnione z mocy obowiązujących przepisów oraz wyroków sądowych.

- Dla nas, jako instytucji, jest to kwestia zasadnicza, że możemy wykonywać szeroko rozumianą misję muzeum oraz tę węziej rozumianą, czyli inwestycje – mówił p.o. dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. - I to właśnie nieprzerwanie czynimy i będziemy czynić. Taki jest stan prawny, według którego będziemy działać.

Westerplatte i dalsze badania archeologiczne

W czwartek, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w muzeum, szef muzealnych archeologów opowiadał o najbliższych działaniach na Westerplatte. Na początku przyszłego miesiąca rusza ósmy etap badań archeologicznych, która potrwa ok. 3 miesięcy. Przebadany zostanie obszar o łącznej powierzchni ok. 300 mkw. Naukowcy spodziewają się kolejnych znaczących dla odkryć, w tym także szczątków poległych w czasie 7-dniowej obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

- Będziemy kończyć dokumentację obszaru przyszłego cmentarza Obrońców Westerplatte, jak również kontynuować naszą misję rozpoczętą w 2019 r., polegającą na odkryciu szczątków wszystkich westerplatczyków – mówił Filip Kuczma, kierownik działu archeologicznego. - W związku z tym planujemy otworzyć cztery wykopy w lokalizacjach ustalonych na podstawie kwerend archiwalnych. Spodziewamy się tam odkryć szczątki legionisty Mieczysława Krzaka, który najprawdopodobniej zginął 2 września 1939 r. w okolicy placówki Fort. Również w trakcie 8 etapu prac będziemy kontynuować działania saperskie. Przeprowadzone zostaną na obszarze 2 ha. Oczywiście będą nadzorowane przez muzealnych archeologów.

Dotychczas saperzy sprawdzili 12 ha terenów dawnej składnicy, odnajdując i neutralizując ok. 2,5 tys. niebezpiecznych przedmiotów, w tym bomb lotniczych o wadze 500 kg oraz licznych pocisków artyleryjskich. Obok 25 tys. wartościowych przedmiotów odnalezionych podczas badań archeologicznych, najważniejszym efektem prac naukowców, było zlokalizowanie mogił dziewięciu westerplatczyków, których szczątki spoczną na przygotowywanym, nowym cmentarzu. Prof. Berendt przekonuje, że muzeum ma pełne prawo do dysponowania terenem i zamierza z niego w pełni korzystać, także w zakresie prac inwestycyjnych.

- Zgodnie z analizą prawną dokonaną w muzeum, nasza instytucja kultury jest nieprzerwanie w posiadaniu kilku działek na terenie dawnej składnicy na Westerplatte. W tej materii nic się nie zmieniło. I dzięki temu możemy wykonywać wszelkie czynności przygotowawcze i wykonawcze związane z realizacją inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – mówi pełniący obowiązki dyrektora MIIWŚ.

O co toczy się spór w sprawie Westerplatte?

16 września, Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok oddalający skargę kasacyjną ministra rozwoju na wcześniejszą decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Zgodnie z orzeczeniem WSA, decyzja ministra zezwalająca na realizację inwestycji została uchylona.

- Sformułowanie „uchyla zaskarżoną decyzję” odnosi się do wyłącznie do decyzji Ministra Rozwoju utrzymującej w mocy decyzję Wojewody Pomorskiego o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Z uwagi na fakt, że Naczelny Sąd Administracyjny oddalił wniesioną przez ministra skargę kasacyjną od wyroku WSA w Warszawie, sprawa wróciła do etapu postępowania odwoławczego prowadzonego przez Ministra Rozwoju (aktualnie Ministra Rozwoju i Technologii) – odpowiada na pytania DB biuro prasowe Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. - A więc decyzja wojewody nadal pozostaje w obrocie prawnym i jest wykonalna z uwagi na nadany jej rygor natychmiastowej wykonalności, natomiast minister prowadzi postępowanie odwoławcze , w toku którego ponownie dokonuje oceny tej decyzji, zgodnie ze wskazaniami Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Urząd Miejski w Gdańsku przekonuje, że wyrok NSA anuluje pierwotną decyzję wojewody, a to powoduje, że przekazanie działek pod inwestycje traci swoją moc prawną. Magistrat od początku utrzymywał, że decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji została wydana z naruszeniem zapisów kontrowersyjnej specustawy, na podstawie której Westerplatte miało przejść we władanie Skarbu Państwa.

- Niezależny, niezawisły sąd, prawomocnie i ostatecznie uchylił dotychczasową decyzję ministra w tej sprawie - napisała prezydent Dulkiewicz w oświadczeniu z 18 września. - Dlatego apeluję do obecnie rządzących Polską, z prezesem Rady Ministrów panem Mateuszem Morawieckim na czele, do narodowej zgody w sprawie upamiętnienia naszych polskich bohaterów! Deklaruję jako prezydent Gdańska, miasta wolności i solidarności, dbającego o pamięć historyczną, z dumą patrzącego w przyszłość, że dołożę wszelkich starań do powstania tego muzeum. Ponawiam zgłoszoną już dwa lata temu podczas spotkania z ministrem Jarosławem Sellinem deklarację współpracy przy utworzeniu i prowadzeniu muzeum. Wciąż jestem otwarta na rozmowę, która musi zakończyć się konkretnymi decyzjami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto