Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kultura języka w internercie

Redakcja
Język pełni olbrzymią rolę w porozumiewaniu się i przekazywaniu informacji w naszym życiu. Nieprecyzyjny język, w którym nieudolność stylistyczna zaciemnia lub zniekształca treść, nie spełnia swojej roli i doprowadza do nieporozumień. Warto, zatem uwrażliwić się na piękno ojczystego języka, by do żadnych nieporozumień nie dochodziło.

Język powinien być funkcjonalny, a więc komunikatywny i zrozumiały, ponadto powinien być gramatycznie poprawny i w dobrym stylu. Język ściśle wiąże się z myśleniem, a prawidłowe myślenie to myślenie logiczne i dlatego poprawne językowo jest to, co logiczne.

Profesor Doroszewski napisał: - Kryterium oceny winna być przydatność środków wyrazowych do społecznego realizowania myśli, która w tych wyrazach ma się zawierać.

Teksty zawierające wyrazy zwroty i wyrażenia niezrozumiałe nie spełniają funkcji komunikatywnej języka. Wyrazy pochodzenia obcego należy używać tylko wówczas, gdy dokładnie znamy ich znaczenie i gdy czytelnicy, czy też słuchacze właściwie je zrozumieją.

Jak wygląda sprawa kultury języka na portalach każdy widzi, a chyba nic nie stoi na przeszkodzie, aby to poprawić. Wystarczy, że poświęcimy trochę czasu, by przeczytać napisany wcześniej tekst i w razie potrzeby, przed wysłaniem poprawić go, tym bardziej, że możemy ustawić opcję zaznaczania błędów ortograficznych.  Zabierając głos w dyskusji w formie komentarza pod wpisem, przede wszystkim należy się z nim dokładnie zapoznać i krótko oraz zwięźle wypowiedzieć się. Myślę, że zawsze powinny to być rzeczowe komentarze do naszych wpisów pozbawione wulgaryzmów, ironii, szyderstwa i złośliwości.

Wulgaryzmy to wyrazy nieprzyzwoite i ordynarne, świadczą o braku kultury człowieka, o jego prymitywnym, ubogim języku i uwłaczają jego godności, dlatego uważam, że w społecznościach portalowych nie powinny mieć miejsca. Dobrym obyczajem jest to, że na forum publicznym, do którego mają dostęp dzieci w tekstach nie używa się przekleństw i myślę, że tego należy się trzymać.

Co Wy sądzicie o języku i jego miejscu na portalach, jaki to powinien być to język, w stylu potocznym, czy może literackim, z przekleństwami, czy bez?

Czytaj też:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto