Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Medale św. Wojciecha i Mściwoja II przyznane

Marta Nowicka
Marta Nowicka
Wielcy miłośnicy Gdańska zostali wczoraj uhonorowani przez Radę Miasta Gdańska. Medale św. Wojciecha i księcia Mściwoja II po raz dwunasty odebrali ci, którzy swoim działaniem wyrastają ponad przeciętność.

Wczoraj o godz. 17 w Dworze Artusa przy Długim Targu odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska, podczas której wręczono medale św. Wojciecha i Księcia Mściwoja II.

Oba medale to honorowe odznaczenia Rady Miasta Gdańska. Są wykonane w srebrze,a otrzymują je osoby prywatne, instytucje bądź organizacje, których działania przyczyniły się do rozsławienia imienia Gdańska w regionie, kraju czy na świecie. Medalami nagradza Kapituła, obradująca w następującym składzie: Bogdan Oleszek, Andrzej Januszajtis, Edmund Kotarski, Jerzy Młynarczyk, Krzysztof Niedałtowski, Janusz Rachoń, Jerzy Samp, Halina Winiarska-Kiszkis i Tadeusz Woźniak. Kapituła medali Św. Wojciecha i Księcia Mściwoja II honoruje osoby, które podejmują wszelkie publicznie pożyteczne inicjatywy. Działania dostrzegane i nagradzane przez Kapitułę dotyczą wszystkich dziedzin życia: kultury, nauki, służby zdrowia, gospodarki.

Uroczystość rozpoczęła się wypowiedziami przewodniczącego Rady Miasta Bogdana Oleszka oraz Jerzego Młynarczyka, Mistrza Kapituły. Z hukiem odpalono felukę, między ławkami przeszli halabardziści i straż miejska, Mistrz Kapituły powitał wszystkich zgromadzonych i w kilku słowach opowiedział o tegorocznych nagrodzonych i symbolice liczby 12 (medale św.Wojciecha i Mściwoja II zostały bowiem przyznane właśnie po raz dwunasty). Przewodniczący publicznie pochwalił wszystkich członków Kapituły, która w tym roku zakończyła swoją społeczną misję i podziękował za bezinteresowne zaangażowanie, a Radzie Miasta za owocną współpracę.

Po części wstępnej przyznano medale, poprzedzając każde wręczenie tego honorowego odznaczenia laudacją na cześć nagrodzonego bądź nagrodzonej. Uzasadnienia przyznania medali św. Wojciecha były następujące:

Ksiądz prałat Cezary Annusewicz - za działania na rzecz dokończenia odbudowy kościoła Św. Piotra i Pawła i integracji katolików obrządku ormiańskiego i rzymskokatolickiego.

Maria Pelczar, badaczka od lat związana z Biblioteką Gdańską Polskiej Akademii Nauk - za umocnienie pozycji Biblioteki Gdańskiej.

Budzimira Wojtalewicz-Winke, bohaterka książki Dietera Schenka „Jak pogoniłam Hitlera. Gdańszczanka-Polka w ruchu oporu” - za wierność tradycjom gdańskiej Polonii i wcielanie w życie idei porozumienia i przyjaźni między narodami.

Gdańskie Koło Przewodników PTTK: za efektywną popularyzację i promocję Gdańska i przekazywanie wiedzy milionom turystów z kraju i zagranicy.

Z kolei medale Mściwoja II otrzymali:

śp. Prof. Franciszek Duszeńko, autor pomników m.in. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku i Pomnika-Mauzoleum w Treblince oraz projektu rewitalizacji miejsca pamięci narodowej Westerplatte - za wkład w odbudowę Gdańska i osiągnięcia w dziedzinie rzeźby pomnikowej.

Tadeusz Fiszbach: w czasie strajków były I Sekretarz KW PZPR - za to, że nie zawahał się w godzinie próby oraz za odwagę, dzięki której przyczynił się do odzyskania wolności po latach zniewolenia przez system komunistyczny.

Czesław Skonka: działacz społeczno-kulturalny, a także autor wielu publikacji poświęconych wybitnym postaciom związanych z regionem - za promocję wartości narodowych w Stowarzyszeniu Mazurka Dąbrowskiego i popularyzację historii i piękna Ziemi Gdańskiej.

Piotr Soyka: przedsiębiorca gospodarki morskiej - za osiągnięcia w dziedzinie remontów i budowy statków, a szczególnie za trwałą pozycję Stoczni „Remontowa S.A.” w pierwszej dziesiątce stoczni remontowych świata.

Barbara Szczepuła-Ponikowska
: dziennikarka, reportażystka, uczennica Kapuścińskiego, związana z „Dziennikiem Bałtyckim”, telewizją gdańską i Radiem Gdańsk, autorka „Przystanku Politechnika”, „Kodu Heweliusza” i „Dziadka w Wermachcie” - za wybitną działalność publicystyczną oraz takt i odwagę w poruszaniu trudnych tematów z przeszłości Gdańska.

Bohdan Szermer: inżynier architekt, współautor monografii „Gdańsk” i autor „Gdańsk, przeszłość i współczesność” - za działalność dla rozwoju Gdańska w dziedzinie urbanistyki i komunikacji, autorstwo i współautorstwo książek, które do dziś są podstawą wiedzy w tej dziedzinie, oraz za wnikliwą i konstruktywną analizę przedsięwzięć i planów.

Wszyscy uhonorowani medalami otrzymali piękne bukiety kwiatów, a po uroczystości mogli wziąć udział w specjalnie dla nich przygotowanej fecie. Uroczystość uświetniła swoją obecnością kapela Gedanensis, której członkowie zaprezentowali kilka utworów poczas jej trwania, a na koniec zagrano oberek Twardowskiego.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto