Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Modny kierunek. Czy warto? Kilka słów o biotechnologii

Redakcja
K.J.
Pamiętam pierwszy wykład, 7 rano, pani profesor monotonnym głosem uświadamia nas, czym tak naprawdę jest biotechnologia. Nas!- ludzi zaczynających studia na tym kierunku, którzy świadomie wybrali, co chcą studiować i w jakim sektorze pracować. Wydawać by się mogło, że definiowanie nazwy kierunku studiów jest co najmniej zbyteczne. Pani profesor jednak doskonale, wiedziała co robi. Wielu z nas rzeczywiście nie zdawało sobie sprawy, co się pod pojęciem „biotechnologia” kryje.

Książkowa definicja mówi, że biotechnologia jest dziedziną wykorzystującą procesy biologiczne i organizmy żywe w celu uzyskania określonych korzyści. Ale, co to tak naprawdę znaczy? Czego rzeczywiście uczy się na studiach biotechnologicznych? I - co najważniejsze – gdzie można znaleźć pracę po tym kierunku?
Biotechnologię możemy podzielić na 3 ważne sektory [1]:

Pierwszy to biotechnologia biała wykorzystująca systemy biologiczne w produkcji przemysłowej i ochronie środowiska. Wyjaśniając: w praktyce do biotechnologii białej można zaliczyć wytwarzanie wina, piwa czy serów. Biotechnologia biała to też oczyszczanie ścieków, ponieważ oczyszczalnie wykorzystują mikroorganizmy do wstępnego przetworzenia zanieczyszczeń.

Drugi sektor to związana z rolnictwem biotechnologia zielona. Obejmuje stosowanie metod inżynierii genetycznej w celu doskonalenia produkcji roślinnej czy zwierzęcej. Z zieloną biotechnologią oswoiły nas media poprzez reportaże o GMO (organizmach modyfikowanych genetycznie). Pracujący w tym sektorze naukowcy starają się zmienić materiał genetyczny roślin bądź zwierząt, aby uzyskać określone korzyści dla rolnictwa. I tak mamy np. kukurydzę odporną na szkodniki czy zachowujące dłuższą świeżość pomidory.

Trzeci sektor to biotechnologia czerwona - wykorzystywana w ochronie zdrowia, w rozwoju diagnostyki genetycznej, w zakresie produkcji nowych biofarmaceutyków. Praca w tym sektorze sprowadza się do badań nad produkcją leków, np. przez komórki bakteryjne. Dzięki wykorzystaniu bakterii do produkcji leków otrzymujemy tańsze, bądź łatwiejsze do podania farmaceutyki. Załóżmy, że udało się uzyskać określony lek w miąższu jabłka. Bez problemu można taki lek podać dziecku czy osobie starszej.

Studiując na kierunku biotechnologia, mamy możliwość w praktyce poznać ww. zagadnienia. Jednak to, na jakich organizmach wykonuje się poszczególne badania, zależy oczywiście od uczelni. Najczęściej, ze względu na koszty i stopień zaawansowania badań, prace prowadzone są na mikroorganizmach (bakteriach, grzybach), bądź na komórkach ludzkich hodowanych na specjalnych podłożach. Niech nie ponosi Was więc wyobraźnia, że na pierwszym roku otrzymacie kolejny klon owcy Dolly. Praca z organizmami jednokomórkowymi nie jest jednak nudna i może prowadzić do niesamowitych odkryć czy spostrzeżeń. To przecież mikroorganizmy produkują antybiotyki, w mikroorganizmach produkowana jest insulina na skalę przemysłową, która po oczyszczeniu jest pakowana i wysyłana do aptek. Sporo jest jeszcze do zrobienia w tej dziedzinie, a w momencie osiągnięcia pewnego poziomu wiedzy tylko brak wyobraźni ogranicza nam pole dalszych działań.

Jak jednak wygląda kwestia zatrudnienia po biotechnologii? W Polsce firm biotechnologicznych jest stosunkowo mało. Zazwyczaj są to małe zakłady, które nie potrzebują nowych pracowników, więc trzeba się wykazać dużym poziomem wiedzy, umiejętnościami i determinacją, żeby przekonać do siebie pracodawcę. Odrobina szczęścia też nie zaszkodzi. Można również szukać pracy w parkach naukowych, których powstaje coraz więcej w Polsce. Przeprowadzane tam doświadczenia są ciekawe a wyposażenie laboratoryjne na odpowiednim poziomie - co też nie jest bez znaczenia. Kolejną opcją są laboratoria mikrobiologiczne przy zakładach wytwarzających żywność, np. przy browarze. Firmy farmaceutyczne, kosmetyczne bądź chemiczne również przyjmują biotechnologów. W takim jednak przypadku bardziej liczy się wiedza chemiczna zdobyta na studiach. Ktoś może powiedzieć, że praca w tych miejscach nie jest już pracą w sektorze biotechnologicznym. Być może, ale biotechnologia to interdyscyplinarna dziedzina nauki, w której zarówno biologia jak i chemia odgrywają ważną rolę. Połączenie wiedzy ze studiów z własnymi zainteresowaniami naukowymi może zaowocować dobrą posadą w przyszłości, warto więc inwestować w siebie.

Kamila Jastrzębowska
KSB Politechnika Gdańska

[1] wg EuropaBio istnieje podział na 4 sekcje- fioletowa związana z ustawodawstwem, które dotyczy biotechnologii (prawne i społeczne uwarunkowania).

Polecamy w MMTrojmiasto.pl


Piękne iluminacje w Trójmieście


Wielka fotogaleria Wrzeszcza

Wielka fotogaleria nieba i chmur

Marcelina Zawadzka Miss Polonia 2011


Generał Zaruski znowu na wodzie


Jesień w Parku Oliwskim na zdjęciach

Załóż konto w MM

dodawaj informacje

dodaj zdjęcia

publikuj ciekawostki

dodaj wydarzenie

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto