Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadciągają samuraje: Mistrzostwa Europy w kendo od piątku w Gdyni

Maciej Czarniak
Maciej Czarniak
Maciej Czarniak
W Mistrzostwach Europy w kendo, czyli japońskiej szermierce na miecze, weźmie udział ponad 300 zawodników i zawodniczek.

Reprezentacja Polski liczy natomiast 20 osób. Biało-czerwoni największe szanse mają w turnieju drużynowym mężczyzn. Nasi wojownicy bronić będą brązowego medalu wywalczonego na ostatnim championacie, ale jak sami zapowiadają brąz to jest plan minimum.

Polacy stanowią doświadczony zespół, w tym samym składzie występują już od kilku lat. Niedawno do kadry dołączyli dwaj młodzi zawodnicy, Bartłomiej Gromuł i Przemysław Szymiec. Ten pierwszy ma już na swoim koncie srebrny medal Mistrzostw Europy juniorów. Ostoją naszej reprezentacji powinien być też Bartosz Barylski z klubu Bushido Kendo Gdynia.

- Wiadomo, że apetyty rosną w miarę jedzenia. Nie jesteśmy kopciuszkiem, potrafimy walczyć z sercem, mamy charakter japońskich wojowników, którzy nigdy się nie poddają. Przed własną publicznością będziemy chcieli powalczyć o złoto - mówi Bartosz Barylski.

O ile wyjście z grupy z pierwszego miejsca nie powinno być problemem, to potem zaczynają się schody. Polacy trafią najprawdopodobniej na rywala z tak zwanej grupy śmierci, w której są Włosi, Węgrzy i Grecy. Te dwie pierwsze drużyny także zaliczają się do ścisłych faworytów Mistrzostw Europy

- Do grona największych faworytów zaliczają się Francuzi, Niemcy, Włosi, Węgrzy, no i my. Nie ma co narzekać na losowanie, jeśli myśli się o tytule Mistrza Europy to trzeba wygrywać ze wszystkimi - mówi Andrzej Kustosz, trener kadry narodowej kendo.

Polacy liczą też na dobry występ w turniejach indywidualnych kobiet, mężczyzn i juniorów. Biało - czerwoni zaliczają się do europejskiej czołówki, ale z drugiej strony ta ścisła czołówka jest dość szeroka, co sprawia, że o medale indywidualnie może walczyć wielu zawodników i zawodniczek.

Mistrzostwa odbędą się w hali sportowo-widowiskowej "Gdynia". Potrwają od piątku do niedzieli. Na kibiców, dla których wstęp jest wolny, czeka również mnóstwo różnych niespodzianek. Będzie to okazja do bliskiego spotkania z kulturą japońską. W specjalnie zaaranżowanym na zapleczu hali miasteczku będzie można zapoznać się z innymi japońskimi sztukami walki, wziąć udział w warsztatach japońskiej kaligrafii, spróbować znakomitej japońskiej kuchni, czy też zapoznać się architekturą Dalekiego Wschodu.

Kendo (z jap. "droga miecza"), jest współczesną dyscypliną sportu i jednocześnie sztuką walki sięgającą swymi korzeniami okresu średniowiecznej Japonii, nieodzownie kojarzoną z postacią japońskiego samuraja. Stanowi jedną z najstarszych i najdostojniejszych sztuk walki. Celem treningu, oprócz aspektów sportowych jest dążenie do ćwiczenia umysłu i ciała, oraz rozwoju osobowości ćwiczącego. Możliwość bezpiecznego ćwiczenia zapewnia specjalnie zaprojektowany sprzęt treningowy: bambusowy miecz i zbroja ochronna. Kendo, podobnie jak szermierka europejska pozwala praktykować walkę w bardzo dynamiczny sposób, nie narażając siebie i współćwiczących na niebezpieczeństwo kontuzji.

Czytaj też:

Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć fotogalerię:

Katastrofa kolejowa pod Lęborkiem

Derby Trójmiasta na remis

Dolne Miasto: 7 maja Photo Day

Odkrywamy Trójmiasto: Zagadkowe miejsca
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto