Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narracje flagowym festiwalem gdańskiego biura ESK

Łukasz Stafiej
Łukasz Stafiej
Około 30 wydarzeń, od koncertów przez instalacje multimedialne po warsztaty, rozrzuconych po centrum Gdańska i dostępnych za darmo - w czwartek (26 listopada) rusza festiwal Narracje.

- Ten festiwal jest próbą stworzenia nowej wizualnej opowieści miejskiej i pokazania miasta jako przestrzeni publicznej, którą można kształtować poprzez działania artystyczne - mówi Natalia Cyrzan, koordynatorka festiwalu. - Podczas tegorocznej, pierwszej edycji artyści skupili się głównie na zderzeniu sztuki światła z architekturą, które nazwaliśmy interwencjami.

Ilość wydarzeń podczas Narracji może przyprawić o zawrót głowy nawet doświadczonego bywalca wydarzeń kulturalnych. Dlatego organizatorzy zapraszają na specjalny spacer oprowadzający po większości festiwalowych miejsc, który rusza w czwartek (26 listopada) o godz. 20.16 pod gdańskim Zieleniakiem.

Na ścianie biurowca zostanie wyświetlona wielkoformatowa projekcja "72x56" gdańskiej artystki Doroty Walentynowicz, która za pomocą pełzających po budynku świateł i muzyki próbuje pokazać ponowne narodziny wieżowca. Inny ciekawy projekt to "Wniknięcie" Toma Grolla i Bettiny Pelz, czyli próba stworzenia nowej "skóry" dla zabytkowej Katowni poprzez wyświetlenie na elewacji zdjęć elementów budynku zmieszanych z materiałem genetycznym jak skóra, krew, paznokcie czy kości.

Spośród pozostałych kilkunastu interwencji rozrzuconych po Głównym i Starym Mieście koniecznie trzeba zobaczyć "Wieloplexikonia" związanego z gdańską Kolonią Artystów Konrada Zientara, który zwoduje na Motławie wielki ekran z animacją galopującego konia.

Mariaż wideo i eksperymentalnej muzyki zaprezentuje Kurt Laurenz Theinert, który od czwartku do niedzieli w różnych miejscach Gdańska będzie programował panoramiczne wizualizacje przy wsparciu trójmiejskich muzyków Krzysztofa "Arszyna" Topolskiego i Macieja Wojnickiego znanego z Mananasoko.

Zobacz: szczegółowy program festiwalu Narracje

Oprócz tego przygotowano szereg imprez towarzyszących - od koncertu elektro-jazzowego zespołu Baaba w Ratuszu Starojmiejskim i kolejnej dyskusji Pecha Kucha w stoczniowej Modelarni aż po warsztaty dla młodzieży poświęcone przestrzeni miejskiej i dziennikarstwu obywatelskiemu. A to i tak tylko garść wszystkich wydarzeń, które potrwają do 6 grudnia, a wstęp na nie będzie wolny.

Bettina Pelz, kuratorka Narracji i artystka specjalizującą się w projektach artystycznych dotyczących sztuki w przestrzeni: - W podobnych festiwalach na całym świecie uczestniczą tysiące ludzi, od artystów po rodziny z dziećmi.

Warto, aby mieszkańcy Trójmiasta również pokazali, że nie jest im obojętny udział w życiu kulturalnym miasta.

- Chcielibyśmy, aby Narracje stały się wydarzeniem flagowym kandydatury Gdańska do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury - mówi Aleksandra Szymańska z gdańskiego biura Europejskiej Stolicy Kultury.

Osiągnąć to można tylko przy sprawnej współpracy różnych instytucji kulturalnych i miejskich. Narracje to dobry start - w rekordowym czasie siedmiu tygodni organizatorom udało się zaangażować aż cztery instytucje - Nadbałtyckie Centrum Kultury, gdańskie biuro ESK, Gdańską Galerię Miejską i Urząd Miasta oraz klikunastu artystów z całego świata.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto