Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykły wieczór poetycki Artura Nowaczewskiego

jointina
jointina
Bębny wybijające rytm uderzeń serca i kroków, dźwięki sitaru wciągające w tajemnicę. I oto nagle znajdujemy się na bezdrożach Europy, a nawet w kraju kwitnącej wiśni, przemierzając w wyobraźni świat razem z poetą.

Nie każdy wieczorek poetycki musi być nudny i skonwencjonalizowany. Poezja od zarania swoich dziejów wiązała się z muzyką, rytmem. Do tej tradycji powrócił gdyński poeta Artur Nowaczewski, postanawiając połączyć swój najnowszy poemat z muzyką indyjskiego instrumenty sitar (Jakub Noga) oraz bębnów (Jacek Stromski). Dodatkowym atutem było rozwiązanie problemu miejsc siedzących, dla przybyłej kilkudziesięcioosobowej publiczności - rozłożone na ziemi chusty podkreślały kameralność i niezwykłość koncertu.

- Nie było nadętej atmosfery - mówi Piotr, który brał udział w wieczorku poetyckim. - Muzyka wspaniale uzupełniała słowa, nie zagłuszała tekstu. Ciekawe nawiązanie do antycznych wzorców, do meliczności poezji - dodaje.

Kutabuk - to rodzaj melancholii. Ludzie nią dotknięci chodzą i błądzą bez wytchnienia. Wyruszamy więc z poetą w podróż zaczynającą się w gdańskich lasach, wędrujemy od morza aż na koronę gór polskich, przemierzamy bezdroża Ukrainy, Litwy, Białorusi. Wracamy, lecz, jak mówi poeta - "nie było powrotu, nie było domu".

Kolejne góry, szczyty i upadki, niebezpieczeństwa, życie wciąż w drodze. Rytm poematu nie pozwala odetchnąć, kolejne harpagany, poszukiwanie czasu, który już jest stracony, odkrywanie smaków i zapachów. "Kobiety tyją i zdradzają" - gorzko-ironiczna konstatacja, niepozostawiająca jednak człowieka bez wyjścia - pozostają przyjaciele, poezja i droga.

"Nie możesz siebie zatrzymać wstań i idź".

Wieczór poetycki odbył się w piątek, 10 grudnia w Dworku Sierakowskich w Sopocie.

Artur Nowaczewski urodził się 10 października 1978 roku w Gdańsku. Poeta, krytyk literacki. Dzieciństwo spędził we Wrzeszczu, absolwent "Topolówki", doktor nauk humanistycznych, pracuje jako adiunkt w Zakładzie Antropologii Literatury i Krytyki Artystycznej na UG. W okresie studiów współtworzył serwis "Teczka" i kwartalnik "Przesuw". Od kilku lat współpracuje z sopockim "Toposem", stały współpracownik Magazynu Apokaliptycznego "44". Wiersze, recenzje, szkice krytyczne publikował także m.in. we "Frondzie", "Przeglądzie Politycznym", "Arcanach", Magazynie polsko-niemieckim "Dialog", "30 Dniach", "Gościu Niedzielnym", "Lampie", "Studium", "Ha!arcie". Wydał arkusz poetycki Wyrywki (2002), tomiki wierszy Commodore 64 (2005) i Elegia dla Iana Curtisa (2010), książkę historycznoliteracką Trzy miasta, trzy pokolenia (2006). Laureat m.in. Nagrody Fundacji im. Ks. Janusza St. Pasierba (2008), Złotego Środka Poezji w Kutnie (2006), Stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego (2008). Tłumaczony na język czeski i niemiecki. Mieszka w Gdyni.

Czytaj codziennie: MMTrojmiasto.pl/Kultura

Zobacz jakie możliwości daje Ci MMTrojmiasto.pl >>

Sylwester w Trójmieście | 7 nadziei Trójmiasta | Wygraj 500 zł | Wyciągi i stoki narciarskie | Open'er 2011 | Matura 2011 | Próbny egzamin gimnazjalny | Lodowiska w Trójmieście

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto