Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia

Natalia Klimczak
Logo konkursu
Logo konkursu materiały promocyjne
W dniu 20 maja ogłoszono nominacje do piątej edycji Nagrody Literackiej Gdynia. Wśród wyróżnionych 15 autorów poezji, prozy i eseistyki tylko jeden nominowany był wcześniej. Został wówczas także nagrodzony – Piotr Matywiecki.

Piętnaście ważnych nazwisk polskiej literatury. Wśród nich znakomity przedstawiciel Trójmiasta – Jakobe Mansztajn. Nominacje tradycyjnie ogłoszono podczas pierwszego dnia Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie.
- Jak się okazało – ubiegły rok stał książkami. Nie zobaczyliśmy tego od razu, jednak najpierw wyjątkowo duża liczba zgłoszeń, a potem kłopoty z wyborem, stały się tej obfitości przekonującym dowodem. Był to rok młodych pisarzy – nominowaliśmy ich nadspodziewanie wielu. Był to rok eseistów – w tej kategorii mieliśmy prawdziwy kłopot z nadmiarem różnych świetności. Był to rok niespodzianek, ale o tym przekonają się Państwo za miesiąc – wyjaśnia Przewodniczący Kapituły NLG, prof. Piotr Śliwiński.

Nominowani do Nagrody Literackiej Gdynia 2010 to:

W kategorii POEZJA:
1. Justyna Bargielska, Dwa fiaty, Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
2. Szczepan Kopyt, Sale Sale Sale, Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
3. Jakobe Mansztajn, Wiedeński high life, Stowarzyszenie Artystyczno-Kulturalne „Portret”
4. Piotr Matywiecki, Powietrze i czerń, Wydawnictwo Literackie
5. Przemysław Owczarek, Cyklist, Wydawnictwo Kwadratura / Stowarzyszenie Pisarzy Polskich - Oddział w Łodzi / Łódzki Dom Kultury

W kategorii PROZA:
1. Wojciech Albiński, Achtung! Banditen!, Wydawnictwo W.A.B.
2. Joanna Bator, Piaskowa Góra, Wydawnictwo W.A.B.
3. Małgorzata Rejmer, Toksymia, Lampa i Iskra Boża
4. Janusz Rudnicki, Śmierć czeskiego psa, Wydawnictwo W.A.B.
5. Andrzej Stasiuk, Taksim, Wydawnictwo Czarne

W kategorii ESEISTYKA:
1. Jacek Hugo-Bader, Biała gorączka, Wydawnictwo Czarne
2. Ryszard Koziołek, Ciała Sienkiewicza, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
3. Jacek Leociak, Doświadczenia graniczne. Studia o dwudziestowiecznych formach reprezentacji, Instytut Badań Literackich PAN / Fundacja Akademia Humanistyczna
4. Adam Lipszyc, Ślad judaizmu w filozofii XX wieku, Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra
5. Anda Rottenberg, Proszę bardzo, Wydawnictwo W.A.B.

Wyboru laureatów dokona jury w składzie:
- dr hab. Agata Bielik-Robson, prof. UW,
- dr hab. Marek Bieńczyk,
- dr hab. Jerzy Jarniewicz, prof. UŁ ,
- Zbigniew Kruszyński,
- Małgorzata Łukasiewicz,
- prof. dr hab. Aleksander Nawarecki,
- dr hab. Piotr Śliwiński, prof. UAM,
- Violetta Trella.

Wybór zarówno nominowanych, jak i laureatów to decyzje członków Kapituły NLG złożonej z wybitnych znawców
i badaczy literatury.
- Nasze debaty przypominają czasem spór kochanków, którzy nie mogą się ze sobą zgodzić, ale jeszcze bardziej nie mogą ze sobą przestać rozmawiać – żartował przewodniczący Kapituły prof. Piotr Śliwiński.

Dokładnie 19 czerwca poznamy troje laureatów podczas uroczystej Gali Finałowej w Gdyni, która odbędzie się przy scenie plenerowej w Porcie Jachtowym. Wcześniej jednak odbędzie się Festiwal Literacki „Literaturomanie” – największa tego typu cykliczna impreza w regionie. To już jego trzecia edycja. Warto dodać, że gdyński festiwal rozrósł się już do trzech dni, a jego program, który w pełni zostanie przedstawiony wkrótce, będzie liczny w uznane nazwiska. Dość powiedzieć o Michale Witkowskim, Oldze Tokarczuk czy Antonim Liberze. Gościem specjalnym będzie też Jurij Andruchowycz, który nie tylko spotka się i podyskutuje z publicznością, ale też zagra premierowo z zespołem Karbido w polsko-szwajcarsko-ukraińskim składzie. Będzie to materiał z ich najnowszej płyty „Cynamon”, który w Trójmieście zostanie zaprezentowany po raz pierwszy.
- Idea Nagrody Literackiej Gdynia rodziła się powoli. Zaczynaliśmy skromnie, od idei konkursu literackiego, ale doszliśmy do wniosku, że jeśli już mamy robić tego typu wydarzenie, to warto nadać mu odpowiednią rangę. Tworząc koleje wydarzenia na wysokim poziomie artystycznym chcemy między innymi pokazać wielowątkowość nowoczesnego miasta. – przekonuje prezydent Gdyni.
Nagroda została powołana do życia w 2006 roku przez Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców i jest przyznawana rokrocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. Zwycięzcy w trzech kategoriach – proza, poezja i eseistyka, otrzymują pamiątkowe statuetki (Kostki Literackie) oraz nagrodę w wysokości 50 tysięcy złotych.

Październik przyniesie „Jesienne Spotkania z Laureatami Nagrody Literackiej Gdynia”. Trojgu laureatów będą poświęcone specjalne wieczory autorskie. Przy tej okazji, a także wcześniej – w czerwcu, na łamach „Polski The Times” pojawią się także kolejne numery „Dodatku Literackiego Gdyni”, pod redakcją Mariusza Grzebalskiego.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto