Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nowe pociągi dla SKM już w trasie! Każdy mieści ponad 500 pasażerów

OPRAC.: ŁK
Można już się przejechać pierwszymi Impulsami!
Można już się przejechać pierwszymi Impulsami! Jacek Sowa / UMWP
Pierwsze 2 z 31 pojazdów zakupionych przez Samorząd Województwa Pomorskiego rozpoczęły regularne kursy na linii PKP SKM. Kolejnych 6 zacznie na niej wozić pasażerów jeszcze przed końcem tego roku.

Dwa nowe pojazdy we flocie SKM. To Impulsy!

Dwa pierwsze Impulsy wyruszyły w trasę 7 grudnia ze stacji Gdańsk Śródmieście. Mają ok. 75 m długości, osiągają prędkość do 160 km/h i są wyposażone w miejsca dla osób z niepełnosprawnościami, klimatyzację, monitoring, wi-fi oraz gniazda 230 V i złącza USB przy każdym fotelu, które są też wyposażone w składane stoliki. Każdy pojazd ma także 16 miejsc dla rowerów, a w związku z tym, że pociągi PKP SKM będą składały się z dwóch takich pojazdów, w każdym pociągu rowerzyści będą mieli do dyspozycji w sumie aż 32 miejsca rowerowe.

W każdym pojeździe są też 2 toalety, w tym jedna przystosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach. W pojazdach są także defibrylatory.

– Nowością w pojazdach na połączeniach aglomeracyjnych będą strefy ciszy. Rozwiązanie to znane w Polsce choćby z pociągów Pendolino, zostało dobrze przyjęte przez pasażerów. Czas pokaże, czy przyjmie się także w pojazdach obsługujących połączenia aglomeracyjne – opisuje pociągi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego

Zakup 8 nowych Impulsów to efekt porozumienia Samorządu Województwa ze spółką PKP SKM w Trójmieście podpisanego w marcu 2023 r., dotyczącego wspólnego wykorzystania pozyskanego w 2018 r. przez PKP SKM unijnego dofinansowania. 8 pojazdów, które w grudniu br. zaczynają obsługę linii PKP SKM, jest własnością Samorządu Województwa, a pozostałe 2 oraz urządzenia do utrzymania taboru należą do PKP SKM.

Od połowy 2025 roku do obsługi odcinka aglomeracyjnego (Gdańsk Śródmieście - Wejherowo) zostanie skierowanych 20 nowych pojazdów „aglomeracyjnych” z większą liczbą drzwi (9 par) i podłogą na wysokości peronów na linii zarządzanej przez PKP SKM (960 mm). Będzie to całkiem nowy typ pojazdu, zbudowany także przez NEWAG specjalnie dla Pomorza. Dzięki realizacji tych zakupów możliwe będzie wycofanie z obsługi linii SKM najstarszych, najbardziej wyeksploatowanych pojazdów EN57 i EN71, a od 2026 r. pasażerowie skm-ek będą korzystać z nowego lub zmodernizowanego taboru.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe pociągi dla SKM już w trasie! Każdy mieści ponad 500 pasażerów - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto