MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

O przyszłości polskich stoczni

Artur Kiełbasiński Jacek Sieński
Uporządkowanie spraw związanych z działalnością naszego przemysłu stoczniowego powinno nastąpić jeszcze przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej - to główny wniosek z wczorajszych obrad Forum Okrętowego, ...

Uporządkowanie spraw związanych z działalnością naszego przemysłu stoczniowego powinno nastąpić jeszcze przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej - to główny wniosek z wczorajszych obrad Forum Okrętowego, organizacji zrzeszającej pracodawców związanych z przemysłem stoczniowym.

W czasie spotkania dyskutowano głównie o obecnej sytuacji polskich stoczni. Prezes Grupy Stoczni Gdynia Włodzimierz Ziółkowski mówił o kłopotach grupy. Nie krył, że dla największej stoczni w Polsce ogromne znaczenie będzie miał przebieg czwartkowego walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Podkreślał, że obecnie stałe koszty stoczni wynoszą miesięcznie 40 mln zł. Aby tę ogromną kwotę obniżyć niezbędne jest podjęcie uchwał o podniesieniu kapitału, rozliczenie zobowiązań z lat ubiegłych. Wiesław Weitz, członek zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu, powiedział, że we współczesnym świecie przedsiębiorstwa nie mają możliwości działania w pojedynkę. Muszą one współpracować pomiędzy sobą oraz z bankami czy z lokalnymi władzami samorządowymi. Zgromadzeni, którzy oczekiwali od przedstawiciela ARP jasnych deklaracji odnośnie polityki ARP wobec stoczni - nie doczekali się ich.

- Przyszłość stoczni ma ogromny wpływ na rozwój całej gospodarki - podkreślał Andrzej Stachura, prezes Stoczni Szczecińskiej Nowa. - Ostatecznie nie mamy w Polsce za dużo wyrobów wysokoprzetworzonych, znanych i kupowanych na świecie.

Uczestnicy spotkania Forum Okrętowego m.in. podjęli uchwałę, w której przestrzegali przed zbyt natarczywym przedstawianiem jako "zbawcy" stoczni firmy armatorskiej zarejestrowanej w raju podatkowym. Był to wyraźny przytyk do postępowania warszawskich urzędników, którzy w takiej spółce widzieli strategicznego inwestora stoczni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto