Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie ekologicznej hali sportowo-widowiskowej

Redakcja
- W tej hali jest 80 proc. odzysk ciepła, woda z ulicy i dachu spływa do specjalnego zbiornika, którym będziemy podlewać trawnik znajdujący się na ścianach budynku - mówi Krzysztof Blumka z-ca dyr. ds. technicznych.
Fotograficzna historia gdyńskiej hali sportowo-widowiskowej więcej


Trudne początki

Kamień węgielny wmurowano w lipcu 2004 roku, wraz z rozpoczęciem roku 2006 miały odbyć się na niej zawody. Nie udało się, bo błędy w dokumentacji projektowej zablokowały realizację projektu w terminie. Poprawienie błędów, a co za tym idzie zmiana koncepcji i konstrukcji niemalże podwoiły koszty hali. Miała kosztować 45 mln zł, ostatecznie kosztowała budżet miasta Gdyni 86 mln zł.

- Historia tej pięknej hali, to historia wielu problemów, szczególnie technicznych, które udało się rozwiązać, co jest przykładem bardzo dobrej współpracy wykonawcy i inwestora - mówił podczas otwarcia przedstawiciel firmy Mostostal Siedlce.

Sport i ekologia

Na szczególną uwagę zasługuje podejście projektantów do kwestii ekologii. Boczne skarpy, czyli ściany hali są pokryte ziemią na której wyrośnie trawa, co pozwoli zachować niską temperaturę w trakcie upałów, a zaoszczędzić energię zimą. Specjalny zbiornik umieszczony pod ziemią, obok hali będzie gromadził wodę deszczową z dachu oraz pobliskiej ulicy, a poprzez naciśnięcie jednego guzika, będzie można podlać trawnik na skarpach.

Poza tymi rozwiązaniami, w hali zastosowano kilka rozwiązań minimalizujących zużycie energii. Przede wszystkim nowoczesną instalację, której "centrum" widać na poniższym zdjęciu.


Zaplecze z maszynami do klimatyzacji.


Zastosowanie hali

Na nowej hali będę się odbywały przede wszystkim zawody sportowe z udziałem publiczności. - Prawodpodobnie pierwszy mecz odbędzie się 30 stycznia w którym, w Eurolidze Lotos PKO BP Gdynia zmierzy się z Fenerbahce Stambuł - mówi Krzysztof Blumka.

Oprócz zawodów sportowych na hali będą się mogły odbywać również widowiska, wystawy, targi oraz duże imprezy kulturalne. Wielkość obiektu pozwala na organizowanie imprez międzynarodowych. - Podłoga na hali jest na tyle odporna, że można wysypać na nią piasek i przeprowadzić na niej np. konne zawody jeździeckie - mówi Blumka.


Na widowni jest 4010 miejsc (na trybunach stałych 3338 i na rozsuwanej 672).


Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

- Na terenie obiektu zostanie zainstalowanych 135 kamer i tyle samo mikrofonów co pozwoli zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa - mówi Krzysztof Blumka z-ca dyrektora ds. technicznych obiektu. W przypadku gdy gdzieś na hali będą jakieś krzyki, mikrofony te od razu to wychwycą i będzie można interweniować. - Podobnie jest z kamerami, które będą miały taką czułość, że dzięki nim będzie można przeczytać numer biletu, który trzyma w ręku kibic - mówi Krzysztof Bluma.

Hala znajduje się przy ul. Kazimierza Górskiego 8, pomiędzy stacją SKM Gdynia Redłowo, a Wzórze Świętego Maksymiliana.

Sylwester w Trójmieście: Gdańsk, Gdynia, Sopot - zobacz, gdzie się bawićwięcej
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto