Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Haffnera w Brzeźnie pod okiem kamer. Będzie bezpieczniej? [ZDJĘCIA]

Ewelina Oleksy
mat. prasowy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM Gdańsk
W związku z tragicznymi wydarzeniami, do jakich doszło w parku brzeźnieńskim, miasto zainwestowało tam blisko 300 tys. zł w monitoring.

Apelowali o to zarówno radni, jak i mieszkańcy wstrząśnięci tragediami, do jakich w Brzeźnie doszło w tym roku. Teraz i jedni i drudzy odetchnęli z ulgą, bo ich prośby miasto spełniło i właśnie oddało do użytku nowe kamery w parku Haffnera. Dzięki nim ma być tam bezpieczniej.

Park Haffnera w tym roku nie cieszył się dobrą sławą. To tam znaleziono zwłoki 17-letniej Agaty z Wejherowa. Tam też, dwa miesiące później niepoczytalny Mariusz L. w brutalny sposób zabił swoją 5-letnią córkę . Nad bezpieczeństwem spacerowiczów czuwa tam obecnie 12 kamer - jedna obrotowa i jedenaście stacjonarnych. Obraz, który rejestrują, trafia do studia komisariatu na Przymorzu i jest przez policjantów obserwowany 24 godziny na dobę.

Władze miasta przyznają, że decyzja o rozbudowie w tym rejonie systemu miejskiego monitoringu wizyjnego zapadła w związku z tragicznymi wydarzeniami, jakie miały miejsce w parku brzeźnieńskim oraz z ogólnym poczuciem zagrożenia w tym rejonie.

- Docierało do nas wiele sygnałów, m.in. od Rady Dzielnicy, że osoby odwiedzające park nie czują się w nim bezpiecznie. Dlatego postanowiliśmy wyposażyć okolicę w system miejskiego monitoringu wizyjnego. Mamy nadzieję, że wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców oraz turystów przyjeżdżających do Gdańska - mówi prezydent Paweł Adamowicz. - Według statystyk policyjnych miejski monitoring wizyjny zmniejsza przestępczość i wykroczenia o ok. 30 procent, co bezpośrednio prowadzi do poprawy bezpieczeństwa - podkreśla.

Miejsca, w których zawisły nowe kamery Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ustalał wspólnie z policją. Pojawiły się one m.in. na przejściach między przystankami tramwajowymi a wejściami na plażę, przy ścieżkach rowerowych w parku i przy dojściach do placów zabaw.

Rozbudowa monitoringu w parku brzeźnieńskim kosztowała blisko 150 tys. zł. Jeśli dodamy do tego zakup sprzętu ( macierze dyskowe, switch, ups-y) niezbędnego do funkcjonowania miejskiego monitoringu wizyjnego kwota powiększa się do 300 tys. złotych. Rada Dzielnicy Brzeźna nie ma wątpliwości, że to pieniądze dobrze zainwestowane.

- Mieszkańcy już mają dzięki nim większe poczucie bezpieczeństwa - mówi Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący Zarządu Rady Dzielnicy Brzeźno. - Warto jednak zaznaczyć, że ofiary zabójstw, jakie popełniono w parku, same przyszły tam ze swoimi oprawcami. Nie było sytuacji, że mordercy czyhali tam na przypadkową osobę. Niemniej jednak, gdyby te kamery były tam wcześniej, to może tym tragediom udałoby się zapobiec lub zminimalizować ich skutki, bo policja zdążyłaby zareagować.

Rada Dzielnicy chce odczarować park ze złej sławy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto