Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parki w Trójmieście: Czym urzeka Park Oliwski?

Dominika Dankowska
Dominika Dankowska
Jest to najbardziej reprezentacyjny park w Trójmieście. Każdy kto przyjeżdża do Gdańska musi koniecznie go odwiedzić.

Od połowy XX wieku Park Oliwski nosi imię Adama Mickiewicza. Usytuowany jest w Starej Oliwie. Jest to najbardziej reprezentacyjny zespół ogrodowo - pałacowy w Gdańsku. Rozłożony jest na 10 hektarach i składa się z trzech części: południowo-zachodniej, przypałacowej, która wykonana jest w stylu barokowo-rokokowym oraz części wschodniej zaprojektowanej w stylu angielskim.

Głównym elementem parku jest 112-metrowa Aleja Lipowa. Przez cysterskich mnichów nazywana była „Drogą do wieczności”. Od XII wieku Cystersi obsadzali roślinnością tereny wzdłuż Potoku Jelitkowskiego, a lipami drogi dojazdowe do kościołów i klasztorów. Kolejnymi elementami są partery kwiatowo-trawnikowe. Pierwszy znajduje się przed Pałacem Opackim, a drugi nazwany jest Rajem i mieści się równolegle do Alei Lipowej i stawu. Na jego zachodniej stronie postawiono pomnik Adama Mickiewicza.

Barokową pozostałością w parku jest Grota Szeptów, która zwana jest Uchem Dionizosa. Dwie osoby, które stoją w dwóch przeciwległych grotach mogą prowadzić tam rozmowę szeptem. W parku są także trzy stawy i cieniste bindaże, czyli aleje obsadzone obustronnie drzewami, których korony splatają się nad drogą, a także alpinarium, palmiarnia i ogród botaniczny. Ten ostatni założony został w połowie XX wieku. Jego powierzchnia to około 3 hektary. Od południa ograniczony jest skarpą, a od północy Potokiem Oliwskim.

Pierwsze wzmianki o parku w tym miejscu pochodzą z XV wieku. Sam zespół ogrodowo-pałacowy powstał w pierwszej połowie XVIII wieku z inicjatywy opata, Jacka Rybińskiego. Według podań zaprojektował go ogrodnik Hentschl, a wykonał Kazimierz Dębski, autor ogrodów Izabeli Czartoryskiej-Lubomirskiej w Wilanowie.

- Uwielbiam spacerować po tym parku, ze względu na jego niesamowity klimat. Można tu odpocząć i przyjść na spacer z dziewczyną - mówi Piotr Skiba, gdańszczanin.

Podczas spaceru po parku można zobaczyć cenne okazy flory, która pochodzi prawie ze wszystkich kontynentów. Rosną tu modrzewie europejskie, kasztanowce, dęby czerwone i dąb szypułkowy i inna roślinność, której nazwy przeczytamy na specjalnie przygotowanych tabliczkach.

W parku można urozmaicić sobie czas, np. szukając miłorzęba japońskiego.
W tym miejscu czują się dobrze nie tylko dorośli, ale także dzieci, dla których atrakcją są pagórki oraz zabawa nad brzegiem potoku.

W latach 70. XX wieku, Muzeum Narodowe w Gdańsku zorganizowało w parku wystawę. Postawiono rzeźby, które są plenerową Galerią Współczesnej Rzeźby Gdańskiej.

Podczas II Wojny Światowej park został bardzo zniszczony. Po wojnie dopisano go do rejestru ochrony zabytków przyrody województwa gdańskiego, a później do rejestru zabytków Gdańska i przywrócono mu jego dawny stan.

Park Oliwski jest miejscem spacerów oraz centrum kultury. Odbywają się tu liczne festiwalwe i koncerty. Ostatnim takim wydarzeniem był festiwal Chopin w Gdańsku.

Będąc w parku możemy zwiedzić zabytkową Katedrę Oliwską, która zwyciężyła w plebiscycie 7 cudów Mojego Miasta i została wybrana jednym z 7 cudów Polski. W Katedrze znajdują się 23 zabytkowe ołtarze, które reprezentują style architektoniczne renesansu, baroku i rokoko. Odbywają się także festiwale muzyki organowej na XVIII-wiecznych organach.

W pocysterskim parku znajduje się Pałac Opatów, w którym mieści się Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Wejście główne do parku znajduje się od ul. Opata J. Rybińskiego.

Zobacz także:

Park Oliwski im. Adama Mickiewicza

Godziny Otwarcia:
od maja do września: od 5.00 do 23.00
od października do kwietnia: od 5.00 do 20.00
Zielony odpoczynek:to nowy cykl artykułów o parkach w Trójmieście,
które warto odwiedzić. Jeżeli znasz jakieś "zielone" miejsce, które
chcesz polecić innym - daj znać.

Portal MMTrojmiasto.pl jest portalem dziennikarstwa obywatelskiego, w którym każdy może publikować artykuły, fotoreportaże, prowadzić blog i dodawać wydarzenia. Więcej o możliwościach w MM »

Zobacz jakie możliwości daje Ci MMTrojmiasto.pl >>

Open'er 2010 - program, bilety, zespołyPGE Arena Gdańsk | Przewodnik po Pomorzu

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto