MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pelplin. Reprint Biblii Gutenberga jeszcze w tym roku

Józef Ziółkowski
Tadeusz Serocki pokazał nam makietę reprintu pelplińskiej Biblii Gutenberga.
Tadeusz Serocki pokazał nam makietę reprintu pelplińskiej Biblii Gutenberga.
Dobiegają końca prace nad wydaniem reprintu pelplińskiej Biblii Gutenberga. Pierwszy egzemplarz ma pojawić się jeszcze w tym roku. Tak zwana makieta była prezentowana podczas październikowych Targów Książki w Krakowie.

Dobiegają końca prace nad wydaniem reprintu pelplińskiej Biblii Gutenberga. Pierwszy egzemplarz ma pojawić się jeszcze w tym roku. Tak zwana makieta była prezentowana podczas październikowych Targów Książki w Krakowie. Została wiernie wykonana i wzbudziła tam duże zainteresowanie.
Wydawnictwo Diecezji Pelplińskiej Bernardinum w Pelplinie przez dwa lata przygotowywało się do druku.

- Wykonaliśmy wiele żmudnych badań - powiedział Tadeusz Serocki, zastępca dyrektora Bernardinum. - Było wiele niespodziane.
Okazało się, że na stronach księgi są nie tylko treści biblijne, ale i zapisy mówiące o jej wędrówce w czasie drugiej wojny światowej.
Odkryto i przeanalizowano też znaki wodne na kartach zabytku. Wykonano setki zdjęć stron dwóch ksiąg. Wszystko to po to, aby reprint był bardzo wierny oryginałowi.
Wydawnictwo Diecezji Pelplińskiej Bernardinum współpracowało z Uniwersytetem w Tokio. W czerwcu 2002 roku naukowcy wykonali zdjęcia wszystkich stron Biblii. Posiadają oni specjalny system jej fotografowania, ponieważ sfotografowali już kilka Biblii, między innymi pochodzącą z Moguncji, Uniwersytetu w Cambridge, Biblioteki Narodowej w Londynie.

W ciągu dwóch lat były kłopoty techniczne, których nie przewidziano. Na przykład nie było prostą sprawą przewiezienie sprzętu z Japonii do Polski. Nie tylko trzeba go było przewieźć, ale również mieć pozwolenie na jego użytkowanie. Ostatnią sprawą, z którą trzeba było się uporać była oprawa.
Po oględzinach okazało się, że Biblia nie jest oprawiona, jak przypuszczano, w skórę cielęcą, a pochodzącą z innego zwierzęcia. Reprint będzie oprawiony w kozią skórę. Ma on też mieć klamry i ozdobne okucia.
W pelplińskim wydawnictwie do druku zgromadzono 8 ton papieru wyprodukowanego w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Są na nim znaki wodne, takie same jak na XV- wiecznej Biblii. W pierwszym tomie pelplińskiej Biblii, na stronie 46 można zobaczyć odbity kształt czcionki, będzie on widoczny także w reprincie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Atmosfera przed meczem Polska Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto