Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piotr Myszka niespodziewanym zwycięzcą VIII Gdańskiej Gali Sportu

Maciej Czarniak
Maciej Czarniak
Zwycięzcą niespodziewanym, bo zarówno wśród typów prasy jak i kibiców faworytem był Adam Korol.

- Sport w Gdańsku się rozwija, a sympatyków sportu przybywa, stąd spotykamy się w tym roku tutaj, w gdańsko-sopockiej Ergo Arenie. Aż strach pomyśleć co nas czeka za dwa, trzy, pięć lat. Zabraknie po prostu areny, zabraknie miejsca większego niż to. Życzę państwu mocnych wrażeń i dziękuję, że przyjęliście zaproszenie na Gdańską Galę Sportu - takimi słowami Paweł Adamowicz otworzył tegoroczną galę.

Rzeczywiście, odbywała się ona w największej i najnowocześniejszej hali w Polsce, ale publiczność nie stanęła na wysokości zadania i mimo odebrania ponad 7 tys. wejściówek stawiła się w hali w liczbie mniej więcej czterech tysięcy.

- Ten rok na pewno zapisze się w historii gdańskiego sportu, dlatego że oddaliśmy wspólnie z Jackiem Karnowski, prezydentem Sopotu, tę niezwykle nowoczesną, wyjątkową halę nie tylko w skali Polski, ale i w skali Europy Środkowej i Wschodniej. Chciałbym podziękować wszystkim wam za to, że uczestniczycie w gdańskim sporcie i wypełniacie hale sportowe, sale gimnastyczne, stadion piłkarski na Traugutta. Dziękuję także sponsorom. Każda złotówka wydana na sport jest mądrze wydaną złotówką - mówi Paweł Adamowicz.

Następnie obejrzeć można było pierwszą z trzech prezentacji w wykonaniu młodych gdańskich sportowców, którzy dali pokazy w następujących dyscyplinach: szermierce, judo, zapasach, boksie, podnoszeniu ciężarów, taekwondo i gimnastyce sportowej. Po tej prezentacji oraz krótkim filmie przedstawiającym gdańskie sportowe inwestycje przyszedł czas na pierwsze nagrody.

W kategorii Sportowe Nadzieje Gdańska nagrodzeni zostali: judoka Tomasz Domański (AZS AWFiS), piłkarz Rafał Janicki (Lechia Gdańsk) oraz reprezentujące szermierkę Hanna Łyczbińska i Natalia Gołębiowska (obie AZS AWFiS).

Następnie kolej przyszła na Sportowe Osobowości Roku. W tej kategorii nagrodzono trzy osoby. Byli to trener żużlowców Lotosu Wybrzeża Stanisław Chomski oraz dwaj przedstawiciele sportów walki (kickboxing i K1) Kamil Bałanda i Izuagbe Ugonoh.

Jako trzeci nagrodzeni zostali Mecenasi Gdańskiego Sportu. Tu przyznano aż osiem wyróżnień oraz nagrodę główną, czyli tytuł Super Mecenasa, który otrzymała grupa LOTOS S.A. Wyróżnienia natomiast powędrowały do następujących firm: Saur Neptun Gdańsk, Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy, Sietom, Pomorska Spółka Gazownictwa, Investing S.A., Trefl S.A., Przedsiębiorstwo Budowlane Górski oraz Wrocławskie Centrum Finansowe.

Następnie znów mieliśmy okazję obejrzeć prezentację młodych sportowców. Tym razem przedstawili oni sporty zespołowe: koszykówkę, hokej na lodzie, rugby, piłkę nożną, ręczną i siatkową. A zaraz po nich zaprezentowano kolejny film. Tym razem jego tematem były dokonania gdańskich sportowców w minionym roku.

A zaraz po tym kolejne nagrody. Kategorie też coraz ciekawsze. Kolej bowiem była na zespół roku. Tu obyło się bez większego zaskoczenia bo zwyciężyli rugbiści Lechii Gdańsk - mistrzowie polski w rugby 7-osobowym oraz wicemistrzowie w 15-osobowym.

Następna kategoria i kolejny trudny wybór. O miano trenera roku walczyli Tomasz Kafarski (Lechia Gdańsk), Grzegorz Kacała (RC Lechia Gdańsk) oraz Longin Szmit, trener wicemistrzyń świata we florecie. Mimo najmniejszych sukcesów, po raz drugi z rzędu wygrał Tomasz Kafarski.

I kolejna krótka przerwa. Tym razem obejrzeliśmy film o imprezach, które w minionym roku odbyły się w mieście, a następnie przedstawili się nam modzi zawodnicy następujących dyscyplin: unihokej, lekkoatletyka, wioślarstwo, żeglarstwo, tenis stołowy, pływanie, żużel oraz rolkarze.

Następnie Grzegorz Lato i Adam Olkowicz, szefowie PZPN przyznali trzy tytuły przyjaciela Euro 2012. Otrzymali je muzyk Leszek Możdżer oraz gdańscy mistrzowie Dariusz Michalczewski i Leszek Blanik.

Przed koncertem Kombi pozostała już tylko jedna, najważniejsza kategoria - Sportowiec Roku. Jak się okazało, w tej kategorii wyznacznikiem sukcesu był kolor medalu jaki zdobyło się w minionym roku. Trzecie miejsce zdobył zeszłoroczny zwycięzca Adam Korol, drugie zajęły wicemistrzynie świata we florecie w składzie Anna Rybicka, Sylwia Gruchała, Karolina Chlewińska i Katarzyna Kryczało. Natomiast po raz pierwszy w karierze tytuł Sportowca Roku otrzymał Piotr Myszka, żeglarski mistrz świata w klasie RS:X.

Zaskoczeniem w najlepszej dziesiątce jest na pewno obecność Abdou Razacka Traore, który w gdańskim zespole gra od niedawna. Jak widać jednak jego świetna gra dla Lechistów została doceniona.

Dziesiątka sportowców Gdańska 2010 roku:
1. Piotr Myszka
2. Anna Rybicka, Sylwia Gruchała, Karolina Chlewińska, Katarzyna Kryczało
3. Adam Korol
4. Natalia Partyka
5. Abdou Razack Traore
6. Piotr Jurkowski
7. Łukasz Surma
8. Jarosław Godek
9. Daria Pogorzelec
10. Marek Łyszczarz

Czytaj także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto