Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po wizycie w Niemczech przedstawicieli BIEGu

Dawid Majer
Dawid Majer
W wtorek przedstawiciele gdańskiego BIEGu wrócili z wizyty w Niemczech. Zwiedzili oni stadiony we Frankfurcie, Kolonii, Hanowerze oraz Gelsenkirchen. Spotkali się z zarządcami tych obiektów i specjalistami od finansowania ich budowy.

Jakie są ich spostrzeżenia i inspiracje? MMka porozmawiała na ten temat z Michałem Kruszyńskim, Specjalistą ds Public Relations BIEGu.

Jakie rozwiązania konstrukcyjne niemieckich stadionów mogą być zastosowane w Baltic Arenie?

Warto raczej powiedzieć o tym, czego się u nas nie wprowadzi. Mam na myśli wysuwaną murawę oraz dach. To cuda inżynieryjnej techniki, lecz w przypadku Baltic Areny są to rozwiązania ekstrawaganckie i raczej niepotrzebne. Byłby to spory wydatek, na który szkoda naszych pieniędzy.

Podczas oglądania niemieckich stadionów zwróciliśmy dużą uwagę na konstrukcję tzw. dźwigarów, czyli łuków podtrzymujących sklepienie. Ich kształt pewnie będzie podobny w Baltic Arenie, która ma mieć obłe i ogromne sklepienie.

Ponadto dowiedzieliśmy się, że wiele elementów infrastruktury związanej z mistrzostwami należy budować jako obiekty tymczasowe, ponieważ nie są one wykorzystywane później. Różnica w kosztach jest wtedy ogromna. Mam na myśli zarówno sklepiki jak i centra prasowe.

Jakie inne pomysły dotyczące infrastruktury można załączyć jeszcze do projektu Baltic Areny po wizycie w Niemczech?

Na pewno rozwiązania dotyczące oznaczeń dróg prowadzących do stadionu z każdego punktu miasta. W niektórych niemieckich miastach stworzono nawet szlak wyznaczony dosłownie z czerwonych kilkukilometrowych pasów. Myślimy o podobnych rozwiązaniach.

Poza tym szczególnie przyglądaliśmy się parkingom wokół niemieckich aren. Przy Baltic Arenie znajdzie się zaplecze marketingowe, wystawiennicze i hotelowe wraz z centrami konferencyjnymi. Pojawia się problem właściwego umiejscowienia miejsc do parkowania. Czy parkingi mają być pod ziemią, czy nad ziemią? Na razie nie chcemy wiele zdradzać. Pracujemy nad tym – spostrzeżenia zebrane podczas tej wizyty przyniosą wiele pomysłów. Na pewno postawimy na ergonomiczność i wydajność.

Jakie funkcje inne niż te związane z futbolem mogą być przeznaczone dla Baltic Areny?

Koncerty, wernisaże, przedstawienia teatralne - powierzchnia stadionu i jego parametry technologiczne pozwolą spełnić naprawdę wiele pomysłów. Granicami są ludzka wyobraźnia i fundusze. Trzeba cały czas pamiętać, że wokół stadionu planuje się urządzić bogatą infrastrukturę wystawienniczo - konferencyjną.

Wystawy mogłyby się odbywać na murawie, sama powierzchnia stadionu może być wykorzystana jako ogromne płótno, na którym wyświetlać można pokazy multimedialne. Byłoby to oglądane z trybun.

Wiadomo, że obecnie stadiony nie są przystosowane do organizowania zawodów w lekkoatletyce. Podejrzewam, że Baltic Arena nie będzie się nadawać na mecze rugby, prędzej możliwe byłyby rozgrywki w hokeju na trawie, jeśli tymczasowo narysować linie boiska.

Uważam, że ciekawym pomysłem jest organizacja turniejów sportów walki na stadionach. Na powierzchni Baltic Areny zmieści się kilka ringów. Turnieje takie jak Strong Man również za granicą sprawdzają się medialnie.

Który ze stadionów, jakie obejrzeli przedstawiciele BIEGu był najbardziej zbliżony pod względem wyposażenia i funkcjonowania do tego jaki stanie w Gdańsku?

W Hanowerze oraz Kolonii. Stadion w Kolonii ma wspaniałą tzw. linię widoczności, czyli strome nachylenie trybun, trochę jak projekt Baltic Areny. Stadion AWD Arena w Hanowerze od gdańskiego projektu różni się tylko tym, że jest całkowicie zadaszony.

Podobno przedstawiciele BIEGu byli zachwyceni funkcjonowaniem tamtejszych wyjść ewakuacyjnych...
 
Projektowaniem stadionu zajmuje się konsorcjum, którego liderem jest RKW. Rzeczywiście przedstawiciele Spółki zwrócili uwagę na wspaniałą przepustowość wyjść i sprawną organizację opuszczania obiektu przez kibiców. Trybuny zapełniają się w ciągu kilku godzin, a opuszczane są w przeciągu 5 minut. Istnieje tam świetny układ korytarzy wewnętrznych, siatka tuneli. Z pewnością takie sprawdzone już rozwiązania będą zastosowane w Gdańsku.

Jaka może być rola Lechii w życiu Baltic Areny?

Miasto patrzy na Lechię z nadzieją i życzeniami jak największych sukcesów, ponieważ pierwszoligowy zespół na murawie to ukoronowanie całości prac nad Areną Bałtycką i wielki sukces komercyjny. Miasto powinno wspierać tutejszy zespół. Na poziomie lokalnym wydarzeniem spektakularnym byłoby wejście Lechii Gdańska do pierwszej ligi momencie otwarcia Baltic Areny. Na pewno zbliżające się mistrzostwa w Gdańsku to ogromna mobilizacja dla Gdańskich piłkarzy.  Tak jak na Zachodzie rodzimy zespół powinien czuć się na swoim stadionie jak u siebie w domu.

Czytaj również:

**

Wycieczka gdańskich organizatorów Euro 2012

**

**

Nowy prezes spółki BIEG

**

**

Gdańsk rozmawiał z UEFA

**

**

Konferencja na temat Baltic Areny

**

**

Baltic Arena coraz bliżej

**

**

144 milionów złotych od rządu na Baltic Arenę

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Po wizycie w Niemczech przedstawicieli BIEGu - Gdańsk Nasze Miasto

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto