MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Polski Rejestr Statków pozostanie polski

Jacek Sieński
Jeszcze w tym roku ma być sprywatyzowany Polski Rejestr Statków SA w Gdańsku, będący polskim towarzystwem klasyfikacyjnym. Ma ono zachować narodowy charakter.

Jeszcze w tym roku ma być sprywatyzowany Polski Rejestr Statków SA w Gdańsku, będący polskim towarzystwem klasyfikacyjnym.

Ma ono zachować narodowy charakter. Dlatego też nie przewiduje się sprzedaży akcji spółki zagranicznym firmom, a szczególnie - towarzystwom klasyfikacyjnym, które mogłyby być najbardziej zainteresowane ich nabyciem.

- Został już zrealizowany pierwszy etap prywatyzacji naszej instytucji, którym jest komercjalizacja - mówi Jan Wójcik, dyrektor nadzoru przemysłowego PRS. - Drugi etap to przejęcie od Skarbu Państwa do 51 proc. udziałów PRS przez firmy ubezpieczeniowe, banki, armatorów, stocznie i przedsiębiorstwa kooperujące ze stoczniami, z którymi związana jest nasza działalność. Skarb Państwa zachowa co najmniej 34 proc. akcji, a pracownicy otrzymają bezpłatnie 15 proc. Zatem wszystkie strategiczne decyzje dotyczące instytucji pozostaną w rękach resortu skarbu.

Ponieważ, zgodnie z ustawą akcjonariusz PRS, z wyjątkiem Skarbu Państwa, jest uprawniony do wykonywania nie więcej niż 3 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu, nie ma obawy, że armatorzy czy stocznie będą wpływać na kształtowanie wymogów klasyfikacyjnych i przebieg inspekcji.
Opracowując status PRS uwzględniono doświadczenia z działalności niemieckiego towarzystwa Germanischer Lloyd. Rejestr będzie więc firmą non - profit, nieprzynoszącą posiadaczom akcji zysków. Ma on być instytucją publiczną, gwarantującą bezpieczeństwo żeglugi i instalacji przemysłowych nadzorowanych przez PRS. Posiadacze akcji PRS będą jednak mieli możliwość kreowania jego polityki, gdy chodzi o przepisy klasyfikacyjne i nadzory techniczne oraz monitorowanie działalności rejestru.
Prywatyzacja PRS jest konieczna, bowiem nie powinien on pozostawać instytucją państwową. Trudno, aby rząd jakiegoś kraju upoważniał przedsiębiorstwo innego państwa do nadzorowania jego floty.

- Opracowana została lista firm uprawnionych do nabycia akcji PRS. Teraz resort skarbu skieruje ofertę do wybranych akcjonariuszy, mających nabyć w pierwszej transzy akcje po cenie nieprzekraczającej jednej wartości nominalnej. Oznacza to, że akcje są kierowane imiennie, tylko do wybranych firm - dodaje dyrektor Wójcik.

PRS

Towarzystwo klasyfikacyjne działające od 1936 roku. Zajmuje się opracowywaniem wymogów technicznych (przepisów klasyfikacyjnych) i nadzoruje ich spełnianie w czasie projektowania, budowy i eksploatacji statków oraz instalacji, obiektów przemysłowych i budowlanych. Zatrudnia prawie 280 osób, w tym 100 inspektorów. Posiada oddziały w Polsce i za granicą (m.in. w Dubaju, Kłajpedzie, Madrycie i Pireusie).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto