Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomorscy gimnazjaliści opowiedzieli teatrem o Internecie

Anna Odziomek
Anna Odziomek
Profilaktyka przez sztukę to też sposób na zapobieganie przestępczości. Tegoroczne hasło towarzyszące III gali finałowej małych form teatralnych "Game over życie w realu” zainteresowało pomorskich gimnazjalistów.

Komputer zakupiony za pierwsze zarobione pieniądze, otrzymany na osiemnastkę, a może już na komunię? Coraz częściej prezent taki - a wraz z nim dostęp do Internetu - otrzymują kilkuletnie dzieci. Widok przedszkolaka grającego w gry, rozmawiającego przez gadu-gadu czy skype’a nie dziwi nikogo. A może jednak na ten widok powinno nam się zapalić osztrzegawcze, czerwone światło. Na to pytanie poprzez sztukę odpowiedzieli gimnazjaliści z Gdańska, Sulęczyna i Głubczyc podczas czwartkowej gali finałowej małych form teatralnych "Game over życie w realu" w budynku NOT w Gdańsku.

- Chcieliśmy pokazać młodzieży wychowanie poprzez sztukę, aby nie były to nudne prelekcje, codzienne pogadanki - wyjaśnia asp. Magdalena Falkowska z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. - To mogło być spojrzenie gimnazjalistów na problem zagrożeń w sieci poprzez pantomimę, spektakl czy musical.

W przedstawionych przez gimnazjalistów inscenizacjach widać, że zagrożeń czyhających w sieci na młodych ludzi jest wiele. Problemy, na które zwracali uwagę to przede wszystkim poczucie izolacji od świata rzeczywistego, zagubienie czy naiwne poszukiwanie przyjaźni w świecie wirtualnym, których finał kończy się na forach dla samobójców. Pokazali również fikcję, na której budujemy związki z osobami zza ekranu monitora.

- Dostęp do treści pornograficznych i pełnych przemocy, korzystanie z pomocy pseudospecjalistów wypowiadających się na forach, niebezpieczne znajomości - wymienia dalsze zagrożenia wymienia ks. Sylwester Majkowski. - Niestety rodzice nie zawsze wiedzą komu i jakich informacji udzielają ich dzieci.

A zatem komu powinna zapalić się czerwona lampka? Nauczycielom, opiekunom i rodzicom oraz - przede wszystkim - samym nastolatkom.

- Wartością jest to, że inni młodzi ludzie przychodzą oglądać te spektakle - podkreśla Falkowska. - Już myślimy o kolejnym temacie na przyszły rok.

Być może województwo pomorskie zadebiutuje już w przyszłym roku w ogólnopolskim programie "Profilaktyka a TY”, inspirując młodzież do aktywnego i bezpiecznego życia - bez nałogów i przemocy.

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto