18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Zapowiada się kosztowna zima. Sprawdź jak można zaoszczędzić na ogrzewaniu

Daria Jankiewicz/Anna Nowicka
Polskapresse
Ten rok pogodowo jest normalny. Co dalej? Ciepło, czyli temperatura w listopadzie powyżej 10 stopni skończy się po 15. A na Janusza, czyli po 20, nastąpi epizod zimowy z mrozem i śniegiem. Potrwa to prawie do końca miesiąca.

Następnie na 10-12 dni nastanie ni to jesień, ni zima. Temperatury maksymalne do 5-6 stopni, minimalne nieco poniżej 0. Padać będzie wszystko, od deszczu do śniegu. Około połowy grudnia, ponowne ochłodzenie, czyli lekka zima. Święta powinny być zimowe, końcówka miesiąca mroźna. Styczeń zimowy, z krótkim kilkudniowym ociepleniem w połowie oraz końcówce miesiąca. Początek lutego lekko zimowy z temperaturą maksymalną do plus 4 stopni, minimalną do -8. Przełom lutego i marca to ocieplenie. Większe opady śniegu przewiduję po świętach Bożego Narodzenia, w połowie stycznia oraz w połowie lutego. Także dwa dni na początku marca będą śnieżne.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? To można zrobić bardzo łatwo, ale...

Zastanawiasz się, co zrobić, aby choć trochę zaoszczędzić na ogrzewaniu? Jest na to kilka sposobów. Najlepiej zacząć od sprawdzenia, czy na pewno wszystkie grzejniki są odsłonięte. Wszelkie zabudowy i długie zasłony blokują bowiem przepływ ciepłego powietrza. Na noc zmniejsz ogrzewanie o ok. 1-3 stopnie. Nocą temperatura na dworzu spada do minimum, a wtedy straty ciepła są największe. Kurki skręć też w pomieszczeniach, z których mniej korzystasz. Maksymalne skręcanie ogrzewania nie ma jednak większego sensu, ponieważ może tylko doprowadzić do zawilgocenia. Osoby korzystające z grzejników z zaworami termostatycznymi, zanim otworzą okna do wietrzenia, koniecznie muszą skręcić wcześniej grzanie. Jeśli tego nie zrobicie, grzejnik zacznie automatycznie bardziej pracować, przez co zwiększy się również zużycie ciepła.

Na wysokość rachunków za ogrzewanie istotny wpływ ma także stan budynku, w którym mieszkamy. M.in. ocieplone ściany mogą zmniejszyć straty ciepła nawet do 25 proc. Mieszkańcy domków jednorodzinnych, chcąc zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą, powinni zacząć od przeprowadzenia prac porządkowo-konserwacyjnych. Nawet najmniejsze usterki w dachu mogą spowodować, że koszty ogrzewania znacznie wzrosną. Kolejnym krokiem powinna być konserwacja i udrożnienie rynien. Powinniśmy je oczyścić z piachu, gałęzi, liści i igieł. Ważnym krokiem jest również sprawdzenie szczelności okien. Nieszczelności można łatwo zlokalizować przy użyciu świeczki, obserwując, jak odchyla się płomień.

Więcej na temat podwyżek cen ogrzewania na stronie dziennikbaltycki.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto