Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt Podróż: O kulturze żydowskiej i nie tylko

Maciej Czarniak
Maciej Czarniak
Kultura żydowska, jej postrzeganie i miejsce we współczesnej kulturze Polaków była tematem drugiego spotkania z cyklu "Projekt Podróż", który odbył się w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie.

"Projekt Podróż" to inicjatywa niezwykła. Do udziału i prelekcji w jego ramach zapraszani są podróżnicy, psychologowie, artyści oraz osoby dla których podróżowanie i poznawanie innych kultur stanowi ważną część życia.

- Projekt Podróż to wydarzenie innowacyjne w Trójmieście, ponieważ to nie tylko spotkanie z podróżnikiem i jego opowieści, ale i komentarz psychologa oraz innych znawców tematu - mówi Beata Jakuszewska, studentka SWPS, jedna z organizatorek wydarzenia. - Pozwala to spojrzeć na dane zagadnienie z różnych stron, wieloaspektowo."

Po co to wszystko? Żebyśmy mogli poznać inne kultury i religie, pokonali własne słabości i sami znaleźli siłę i motywację do realizacji marzeń poprzez podróżowanie. Organizatorzy chcą uświadamiać i uwrażliwiać na problemy dotykające ludzi na świecie wskazując dialog międzykulturowy jako sposób załagodzenia wielu współczesnych problemów.

Na wtorkowym (18 stycznia) spotkaniu wśród gości znaleźli się wykładowca SWPS prof. Wiesław Łukaszewski, poeta i scenarzysta Paweł Huelle, artysta parateatralny Rafał Betlejewski oraz Krzysztof Skok, człowiek który w 2008 roku odbył samotną podróż rowerem aż do Pekinu.

Czy spotkanie było ciekawe i warto było na nie przyjść? Na to pytanie najłatwiej odpowiedzieć prostą informacją na temat czasu jego trwania. Przewidziano na nie około dwóch godzin. Ostatni dyskutanci z sali wyszli jednak po blisko trzech godzinach. Główna zasługa w tym niezwykłej opowieści Krzysztofa Skoka o rowerowej podróży do Izraela. Droga przez arabskie państwa, obyczaje panujące w miastach i miasteczkach, wszechobecne polskie akcenty. Historii, które usłyszeć można było podczas opowieści na co dzień nie usłyszymy od nikogo. W dodatku pokonany przez niego dystans 5663 km w 47 dni naprawdę robi wrażenie. Warto było też posłuchać Rafała Betlejewskiego, który opowiedział o projekcie "Tęsknię za tobą, Żydzie” i tym, jak odbierano go w miastach w całej Polsce.

Autorkami Projektu Podróż są Agnieszka Domieniecka, Magdalena Dietrich, Beata Jakuszewska, Sandra Korpal oraz Ewa Międzobrodzka. Cała piątka już dziś serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu, które odbędzie się pod koniec lutego. Wśród gości będzie między innymi Jasiek Mela, najmłodszy w historii zdobywca obu biegunów. A już jutro zapraszamy do przeczytania i wysłuchania rozmowy z Krzysztofem Skokiem, który opowiada nam czemu podróżuje i jak przygotowuje się do drogi oraz czy ma już plany na następną rowerową wyprawę.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto