Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przeprowadzka za pracą – kiedy warto?

materiał powstał przy współpracy z praca.money.pl
Często okazuje się, że przeprowadzka za granicę jest jedyną szansą na znalezienie pracy. Obecny rynek pracy dynamicznie się zmienia i wymaga od pracowników coraz większej elastyczności i mobilności. Dawno temu minęły czasy, że całe życie pracowało się w jednej firmie, a nawet w jednej branży. Dzisiejsze realia zmuszają pracowników do ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji, umiejętności, kończenia dodatkowych kursów, szkoleń oraz posiadania rozwiniętych kompetencji interpersonalnych a także zmiany miejsca pracy.

Wiele osób uważa, że coraz trudniej znaleźć interesującą i dobrze płatną pracę w Polsce. Do dużych miast przyjeżdżają tłumy młodych z całego kraju, dlatego ciężko zdobyć dobry etat. Dla niektórych perspektywa pracy w innym mieście spędza sen z powiek. Tym bardziej negatywnie nastawiają się do migracji zarobkowej do innego kraju. Zazwyczaj na taki krok decydują się osoby młode, bez zobowiązań i rodziny. Polaków nie przekonują lepsze perspektywy zarobkowe (czytaj więcej). Przywiązujemy ogromną wagę do rodziny i boimy się stawiać wszystkiego na jedną kartę. Na przeprowadzkę za pracą rzadko decydują się nawet bezrobotni. Według dostępnych raportów gotowość do zmiany miejsca zamieszkania za pracą w 2013 roku wyraziło zaledwie około 25 proc. ankietowanych.

Dlaczego wolimy mieszkać w Polsce?

Dla wielu osób o wiele cenniejsze od pieniędzy jest zachowanie stałego kontaktu z rodziną i przyjaciółmi. Boimy się samotności w obcym mieście i braku najbliższych. Dużym problemem jest w dalszym ciągu bariera językowa, trudności w poszukiwaniu miejsca zamieszkania, czy wynajmu mieszkania. Po porównaniu kosztów i zysków okazuje się, że wyjazd nie zawsze się opłaca.

Co należy przeanalizować przed podjęciem decyzji?

Przed wyjazdem należy uświadomić sobie nasze priorytety i przeanalizować, czy praca za granicą pozwoli na realizowanie tego, czego oczekujemy. Świadomość tego, co napędza Cię do pracy pozwoli na łatwiejsze podjęcie decyzji dotyczącej wyjazdu. Inną kwestią są nowe potencjalne zarobki. Kwota wynagrodzenia to jedno, a koszty utrzymania i dojazdu w nowym miejscu to drugie. Przed podjęciem decyzji, oszacuj przewidywane koszty mieszkania, wyżywienia, dojazdu, rozrywki itp. Jeśli masz rodzinę, pomyśl czy istnieje szansa znalezienia pracy także dla Twojej partnera/ ki i szkoły dla dzieci. Na dłuższą metę nie będziecie w stanie kontynuować związku, spotykając się tylko w święta. Planując wyjazd całą rodziną, upewnij się, że partner/ka rozumie tą decyzję i na pewno nie ma nic przeciwko temu. Pod uwagę należy wziąć także ryzyko niepowodzenia. Jeśli praca nie spełni Twoich oczekiwań, warto mieć ustalony plan awaryjny. Prześledź inne dostępne oferty pracy i dowiedź się, czy masz szansę na inną pracę.

Dobrze jest też zaoszczędzić trochę pieniędzy, aby móc się przez pewien czas bez problemu utrzymać bez posiadania zatrudnienia. Jeśli na samym początku nie zdecydujesz się na zabranie rodziny ze sobą, decyzja o dołączeniu bliskich do Ciebie będzie się przeciągać w nieskończoność. Wówczas długa rozłąka i samotność może przyczynić się do rozpadu związku. Nie ma jednoznacznego wyjścia z takiej sytuacji. Decyzję o wyjeździe należy przedyskutować z partnerem pod kątem wszelkich plusów i minusów. Migracja zarobkowa nie jest prostą kwestią, jednak może wiązać się z dodatkowymi profitami finansowym, podniesieniem jakości życia i poznaniem interesujących ludzi, którzy mogą okazać pomocną rękę w przyszłości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto