Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ranking Water City Index 2022. Gdańsk obronił tytuł lidera. Co doceniła komisja ekspertów? Miasto wprowadziło Zielony Budżet

OPRAC.: Red.
Ranking Water City Index 2022 rozstrzygnięty. Miasto Gdańsk ponownie zostało liderem wśród polskich metropolii. Komisja ekspertów doceniła osiągnięcia w gospodarowaniu wodą. Poznajcie szczegóły.

Czym jest Ranking Water City Index?

Ranking Water City Index to coroczny raport, który analizuje ponad 200 polskich miast. Przygotowują go pracownicy naukowi Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej GAP, Arcadis oraz Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”. Biorą pod uwagę cztery kluczowe obszary gospodarowania zasobami wody w mieście - życie, zagrożenie, gospodarka i biznes oraz kultura i mieszkańcy.

Gdańsk został liderem wspomnianego zestawienia.

Z jakimi wodnymi problemami mierzą się miasta?

Miasta, wśród których znajduje się m.in. Gdańsk, mierzą się z różnymi problemami, związanymi z wodą. To nie tylko spore opady, ale także długotrwałe okresy, w których deszcz nie występuje. Dlatego warto wdrażać rozwiązania retencyjne. Takie działania od dawna widać w Gdańsku.

- Postępujące zmiany klimatu stawiają przed nami coraz większe wyzwania i cieszymy się, że są one także dostrzegane przez innych – powiedział Ryszard Gajewski, prezes zarządu spółki Gdańskie Wody. -Chcemy, aby mieszkańcy niejako zaprzyjaźnili się z retencją, dlatego projektowane przez nas rozwiązania – czy to ogrody deszczowe, czy niecki retencyjne – pełnią także funkcje rekreacyjną – dodał Gajewski.

Nie tylko miasto, ale także inwestorzy, którzy chcą tutaj zainwestować, muszą spełnić pewne wymogi.

– Już na etapie planowania przestrzennego wpisywane są specjalne wymogi dotyczące retencji, które podczas wydawania warunków technicznych nabierają konkretnych wartości opadu do zatrzymania na nieruchomości w zieleni retencyjnej. Takie wymogi musi spełnić każdy inwestor w Gdańsku – powiedział Wojciech Szpakowski, dyrektor ds. technicznych w Gdańskich Wodach.

Edukacja kluczem sukcesu

W mieście są też prowadzone działania edukacyjne. Dlatego w czerwcu tego roku zorganizowana została konferencja „Zielona Retencja – jak przeciwdziałać podtopieniom i suszom w miastach”, na której pracownicy samorządów, projektanci, architekci krajobrazu i aktywiści z całej Polski mogli zainspirować się gdańskimi realizacjami, oraz wymienić się swoimi spostrzeżeniami. Była to pierwsza w Polsce tak kompleksowa konferencja poświęcona tematowi błękitno-zielonej infrastruktury.

Gdańsk. Zielony Budżet Obywatelski

Ważnym elementem jest też Zielony Budżet Obywatelski, który w 2021 roku dołączył do Budżetu Obywatelskiego.

– Jest to specjalnie wydzielona część budżetu, która może zostać zrealizowana tylko na projekty z zakresu zieleni – informuje Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, że świadomość mieszkańców nt. zmian klimatu rośnie, co skutkuje coraz większą liczbą projektów dot. realizacji małej retencji.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ranking Water City Index 2022. Gdańsk obronił tytuł lidera. Co doceniła komisja ekspertów? Miasto wprowadziło Zielony Budżet - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto