MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Firma z Gdańska ukarana po raz drugi. Przedsiębiorca zapłaci 170 tys. zł

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Jedna z gdańskich firm, która dwa lata temu została ukarana przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, ponownie mierzy się z karą. Inspektorzy WIOŚ odwiedzili przedsiębiorcę ukaranego w 2022 roku za nielegalne wylewanie odpadów chemicznych do ziemi. Kontrola znowu wykazała szereg nieprawidłowości, a co za tym idzie, firma zapłaci kolejną karę.

Niektórzy nie uczą się na błędach

W 2022 roku inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska odwiedzili gdańską firmę, aby stwierdzić, że dochodzi w niej do nielegalnej działalności. Podmiot odpowiadał za wylewanie odpadów chemicznych do ziemi, co jest niezgodne z prawem. Wówczas kara wynosiła 250 tys. zł.

WIOŚ także i w 2024 roku postanowił odwiedzić przedsiębiorcę i okazało się, że nie uczy się na błędach. Kontrola wykazała szereg nieprawidłowości.

ZOBACZ TAKŻE: Pijana gdynianka zasnęła za kierownicą na ulicy Morskiej. Miała też dożywotni zakaz prowadzenia

- Firma prowadziła ewidencję odpadów niezgodnie ze stanem rzeczywistym, co polegało na niewłaściwej klasyfikacji rodzajów odpadów - mówi Radosław Rzepecki, zastępca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska i podkreśla, że było to tylko jedno z przewinień. - Odpady niebezpieczne były magazynowane niezgodnie z wymogami prawnymi. Przepisy wymagają bowiem, aby pojemniki zawierające odpady niebezpieczne były magazynowane w wyznaczonej strefie oraz posiadały oznaczenie z podaniem między innymi kodu odpadu - dodaje.

Firma zapłaci 170 tys. zł

Podmiot miał też rozcieńczać odpady niebezpieczne wodą, a następnie dodawał do nich wapnia. Miało to na celu uznanie odpadów za wody popłuczne. To niezgodne z przepisami.

- W ustawie o odpadach wskazano, że zakazuje się mieszania odpadów niebezpiecznych różnych rodzajów, mieszania odpadów niebezpiecznych z odpadami innymi niż niebezpieczne, a także mieszania odpadów niebezpiecznych z substancjami, materiałami lub przedmiotami, w tym rozcieńczaniu substancji niebezpiecznych - informuje Radosław Rzepecki.

ZOBACZ TAKŻE: Policjanci z Gdańska skazani na więzienie za przekroczenie uprawnień. Przez dekadę nie będą mogli również wykonywać zawodu policjanta

W związku z tymi nieprawidłowościami 5 kwietnia Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku wymierzył firmie karę w łącznej wysokości 170 000 zł. Strona może odwołać się do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Firma z Gdańska ukarana po raz drugi. Przedsiębiorca zapłaci 170 tys. zł - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto